Cviky na nohy a zadek - cvičíme s Pestrým jídelníčkem

U žen jsou kromě břicha nejoblíbenějšími partiemi nohy a hýždě. Téměř každá žena si přeje mít štíhlé nohy a pevný, kulatý zadek. Nejen, že tyto části těla přitahují pozornost, a to u obou pohlaví, ale jsou i určitým znakem našeho zdraví.

Pokud jde o bolesti zad, velmi často se o nich mluví ve spojitosti se svaly trupu, resp. hlubokým stabilizačním systémem. Měli bychom ale také vědět, že velkou roli může hrát právě i hýžďové svalstvo. Estetický dojem je jedna věc, ale ze zdravotního hlediska nám posílené svaly hýždí mohou posloužit přece jen o něco více a lépe. A tak máme aspoň o důvod více jim věnovat pozornost. :)

Hýždě patří mezi svaly fázické, proto mají tendenci k ochabování. Před jejich cvičením je vhodné zařadit strečink antagonistů, tzn. ohybače kyčle. Při cvicích se pak snažíme vyhnout častým chybám, jako je nevhodné zapojování bederních vzpřimovačů, kulacení nebo prohýbání v oblasti zad, přetěžování kyčelních i kolenních kloubů a špatnému dýchání. Nezapomínáme posilovat všechny 3 hlavní svaly - velký, střední a malý sval hýžďový.

Od nohou pochází síla těla. Nemůžeme si myslet, že uzvedneme, přeneseme či vyneseme těžké břemeno nebo že získáme skvělou kondici akorát tím, že budeme mít obrovské bicepsy. Nohy jsou tvořeny mnoha svaly, největší a nejviditelnější jsou ale hamstringy na zadní části stehna, kvadriceps na přední části stehna a také trojhlavý sval lýtkový. Pokud posilujeme, jsou to především tyto svaly, kterým dáváme zabrat.

Na začátku tréninku se určitě nezapomeneme zahřát a rozhýbat, abychom tělo připravili na následující zátěž. Hýždě i nohy jsou velké svalové skupiny, tudíž pro nás bude trénink možná trochu náročnější a vyčerpávající. Co je ale také důležité říct je, že jako velké skupiny spotřebovávají mnoho živin, což znamená, že čím pevnější nohy a zadek budeme mít, tím víc kalorií spálíme.

5 cviků na dolní část těla


Unožování s expanderem 

(hýžďové svaly, core)

pomůcky: expander, gumička

výchozí pozice: Na kotníky navlékneme expander, stojíme vzpřímeně, neprohýbáme se v zádech, stojná noha celým chodidlem na zemi, druhá noha mírně do unožení. Můžeme se lehce přidržovat, pokud by byl cvik náročný na balanc.

provedení: Nohu unožujeme do strany tak, aby byl expander v napětí, z krajní pozice se vracíme pomalu zpět a usilujeme o to, abychom i ve výchozí pozici udrželi expander v tenzi (v tahu).

opakování: 3 série po 20 - 30 opakováních na každou nohu

časté chyby: ohnutá/ prohnutá záda, trhavé a švihové pohyby

Výstupy

(hýžďové svaly, kvadricepsy, hamstringy)

pomůcky: stupínek, lavička, jakákoliv dostatečně vyvýšená plocha

výchozí pozice: Stojíme před lavicí, zaktivujeme svaly.

provedení: Začínáme výstupem jedné nohy na lavici. Pracujeme tlakem nohy na lavici, nikoliv odrazem ze stojné nohy. S výdechem se tahem horní nohy dostaneme celou vahou na lavici tak, že zvládneme stát nahoře na jedné noze. Z krajní pozice se po stejné dráze se vrátíme zpět, vystřídáme nohy. Během cviku se snažíme, aby nám koleno pracující nohy nepřesáhlo přes špičku

opakování: 3 série po 15 - 20 opakováních na každou nohu

časté chyby: kulatá záda, část chodidla mimo lavici, kolenou přesahující přes špičku nohy

Dřepy 

(kvadriceps, hýžďové svaly, hamstringy)

výchozí pozice: Postavíme se do stoje mírně rozkročného na šíři ramen s chodidly mírně vytočenými ven. Ruce necháme mírně před tělem nebo pro větší stabilitu předpažíme. Zpevníme střed těla, lopatky zatlačíme dolů.

provedení: Ze stoje přejdeme do dřepu plynule, ve spodní pozici se soustředíme na zapojení hýžďových svalů (čím více budeme mít u dřepu nohy od sebe, tím více budeme hýžďové svaly zapojovat) a s výdechem se vrátíme se zpět do výchozí pozice. 

Při cvičení se nepředkláníme, stále se snažíme jít dolů s rovnými zády. Paty tlačíme do země, nikdy je nezvedáme z podložky. Core těla máme zpevněný. Kolena nám nepřesahují přes špičky a snažíme se je nevtáčet dovnitř.

opakování: 3 série po 20 - 30 opakováních

časté chyby: kulatá záda, paty nad zemí, kolena před špičkama

náročnější varianty: s výskokem, na balančních plošinách, se závažím

Zanožování v kleče na kolenou

(hýžďové svaly)

pomůcky: expander, gumička

výchozí pozice: Klekneme si na podložku, ruce máme nepatrně pokrčené v lokti, dlaně srovnáme pod ramena. Klečíme na jedné noze, v kyčli i v koleni máme pravý úhel, druhá noha je natažená. Hlavu máme v prodloužení páteře, srovnáme záda, roztáhneme hrudní koš, neprohýbáme se v bedrech, zaktivujeme střed těla.

provedení: Táhlými pohyby pracujeme nataženou nohou nahoru a dolů - hmitáme.

opakování: 3 série po 20 - 30 opakováních na každou nohu

časté chyby: prohnutá záda, zvednutá/ohnutá hlava

Bridging 

(hýžďové svaly, hamstringy)

výchozí pozice: Položíme se na záda, nohy pokrčíme a opřeme chodidly o podložku. Chodidla máme na šířku pánve. Hlava leží volně na zemi, paže položíme od těla a otočíme dlaněmi ke stropu.

provedení: S výdechem a se zatnutím hýžďových svalů zvedneme pánev a boky vytlačíme směrem vzhůru.

Stabilizujeme se, kolena stále držíme stejně daleko od sebe, a potom se brzdivým pohybem vracíme dolů, kde se pouze lehce dotkneme podložky.

opakování: 3 série po 20 opakováních

časté chyby: švihové a trhavé pohyby, prohýbání v bedrech, zadek nedostatečně vysoko

náročnější varianty: na 1 noze, chodidla na balanční plošině, na gymballu

Cvičíme s Pestrým jídelníčkem

Projekt připravujeme ve spolupráci s trenérkou Terezou Číhalovou, která již pátým rokem působí v centru Euforie fitness, kde mimo jiné vede lekce TRX. Terka se zaměřuje především na funkční trénink a baví ji pomáhat lidem na cestě ke zdravému životnímu stylu. Sledovat ji můžete také na jejím Instagramu.

Něco vám ke správnému cvičení chybí? Nakupte si sportovní pomůcky se slevou >>

Doporučujeme si také spočítat váš aktuální body mass index.

20.11.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Hodí se cvičení s vlastní vahou právě pro vás?

28.09.2018

Jednou za čas to popadne každého z nás. Rozhodneme se, že se tentokrát konečně dostaneme do kondice a začneme cvičit. Jaké cvičení ale zvolit? Je nejvhodnější posilování nebo třeba běh? Je lepší cvičit doma nebo ve fitcentru? A co takhle zkusit cvičení s vlastní vahou? Podívejte se, jaké výhody cvičení s vlastní hmotností přináší a zda je vhodné právě pro vás. Pokračovat ve čtení

Proč hubnout na podzim? Využijte výhody tohoto ročního období

06.09.2019

Existuje mnoho rad, jak zaručeně zhubnout, ale jen některé jsou vhodné do podzimního období. Nenechte se zlákat vidinou rychlého úbytku hmotnosti a raději se nyní pusťte do zdravého shazování kil. Pokračovat ve čtení

Intervalový trénink: K čemu je dobrý a jak s ním začít?

20.09.2018

Chcete shodit nějaké to kilo, ale nedaří se vám to? Zkuste intervalový trénink, který zlepší vaši fyzickou kondici a současně vás dostane blíž k vysněné postavě. Pokračovat ve čtení

30 denní výzva

29.06.2018

30 denní výzva představuje pro většinu lidí start do dlouho neoprášené sportovní kariéry. Představa, že budete plnit sérii cviků po dobu 30 dnů, a tak získáte svou vysněnou postavu je jistě velmi lákavá, ale ne vždy zcela naplněná. Většina portálů nebo cvičebních plánu totiž neobsahuje změnu jídelníčku, který je při redukci váhy taktéž velmi důležitý.  Pokračovat ve čtení

Krokoměry

05.10.2017

Člověk by měl denně v rámci prevence ujít alespoň 10 000 kroků, kdo by to ale sám počítal, že ano? Krokoměry jsou novodobí pomocníci, co za vás budou počítat každý krok. V dnešní době získávají mnoho obdivu a to nejen u sportovců, ale také u nadšených chodců. Krokoměry se staly také velmi motivujícími pomůckami. Sledovat své denní skóre, snažit se překonat svůj osobní rekord, to kde koho nakopne k Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 200 078 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?