Power plate cvičení

Power plate cvičení se na poli fitness a posilování pohybuje už několik let a slaví velké úspěchy. Je ideální pro ty, kteří chtějí zpevnit a vytvarovat postavu v krátkém čase. Pojďme se podívat, jak to funguje.

Co je Power plate?

Power plate je posilovací stroj, který funguje na bázi vibrací. Tyto vibrace jsou přenášeny do svalů, které jsou nuceny na vibrace přirozeně reagovat. Ve své podstatě se jedná o jakýsi “vibrující podstavec” s madly, na kterém lze provádět nejrůznější posilovací cvičení. Power plate cvičení je součástí nabídky mnoha fitness center, ale samotný přístroj si může každý nadšenec pořídit i domů. Cena tohoto cvičebního náčiní ovšem není právě nízká.

Jak funguje?

Na tomto stroji můžete provádět opravdu nejrůznější posilovací cvičení. Cvičení je díky vibracím mnohem efektivnější než při klasickém posilování. Svaly totiž se reflexivně stahují, uvolňují a pracují na plné obrátky, proto za 30 minut cvičení můžete spálit okolo 500 kcal.

Power plate je kromě posilování možné využít také k protažení svalstva, nebo dokonce k příjemné masáži. Není třeba se nijak omezovat, proto lze během vibračního cvičení pracovat i s dalšími pomůckami, jako jsou míče, malé činky nebo TRX.

Vibrační cvičení pomáhá při hubnutí a tvarování postavy. Dojde k celkovému zpevnění a zlepšení držení těla. Kromě toho je posilovací cvičení skvělou prevencí kardiovaskulárních chorob, zvyšuje sílu, zlepšuje tělesnou koordinaci. Odbourává stres a napomáhá regeneraci.

Pro koho je Power plate vhodný?

Často se uvádí, že je toto cvičení téměř vhodné pro každého, ale nejčastěji ho ocení zejména ženy. Vibrační cvičení je ideální pro posílení problematických partií, jako jsou boky, hýždě, ruce a samozřejmě jsou tu i cviky na břicho. Údajně je tento stroj také velmi prospěšný v boji proti celulitidě.

Fantazii se ale meze nekladou a posilování tedy může být velmi variabilní a ušité na míru každému. Ideální může být pro začátečníky i zkušené sportovce, pro ty, kteří se snaží zhubnout pár kilo i pro ty, kteří trpí obezitou. Power plate se dá také dobře využít při rehabilitaci u starších lidí nebo například po úrazech. Během cvičení totiž nejsou nijak zatíženy klouby.

Pro koho vibrační cvičení není vhodné?

Power plate cvičení se nedoporučuje těhotným ženám a diabetikům. Vyhnout by se mu měli například také lidé po úrazech nebo operacích, osoby s kardiovaskulárními onemocněními, epileptici i lidé trpící migrénami. Pokud si nejste jisti, jestli je pro vás vibrační cvičení vhodné, prokonzultujte to nejdříve s trenérem nebo jiným odborníkem.

Cvičení ve fitku nebo doma?

Pokud uvažujete, že si cvičební přístroj hned koupíte a budete cvičit doma, neměli byste se ukvapit. Pro začátečníky je rozhodně nejlepší nejdřív si vše vyzkoušet se zkušeným trenérem ve fitness centru. Trenér každému vše pečlivě vysvětlí, nastaví přístroj a vytvoří posilovací program na míru, a to včetně nezbytného protažení.

Ačkoli je trénink poměrně krátký (zpravidla 30 minut), počítejte s tím, že se pořádně zapotíte a protáhnete i svaly, o kterých jste ani nevěděli. Je důležité vzít si s sebou dostatek pití (případně iontový nápoj) a také ručník na otření potu. Důležité také je mít vhodnou a hlavně dostatečně pevnou sportovní obuv.

02.08.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 224 480 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?