Citrónová dieta

Výživoví poradci vám potvrdí, že citron je velmi zdravou potravinou, která pomáhá k účinné detoxikaci lidského těla. Citrusy obecně dokážou podporovat metabolismus, a právě proto se stávají součástí diet. 

Chcete-li se cítit svěží, pracovat na své štíhlé linii a ještě navíc dodat tělu spoustu vitamínů, potom vsaďte na citrónovou dietu.

Posilujte množství zkonzumovaných citronů

Ovšem na začátku vás vyvedeme z omylu. Hubnutí s citronem samozřejmě neznamená jíst pouze citron, ale zvýšit jeho konzumaci. Samozřejmě velice dobře víme, že jednostranné diety tělu neprospívají. Proto po vás nechceme, abyste jedli jenom citrony.

Vytvořte si zdravý jídelníček, ve kterém posílíte množství konzumovaných citronů a citronové šťávy. Ovšem pozor. Nepřidávejte citrón do horkých, vroucích nápojů, tím ničíte jeho tělu prospěšné látky. A za druhé, kupte si čerstvé citrony, nesázejte na nějaké citronové příchutě dostupné v obchodě. Ty se skutečnou chutí citronu nemají nic společného o obsahu vitamínů a dalších látek už vůbec nemluvě.

Pětidenní kůra sází na bílkoviny

Pro koho je dieta vhodná? V podstatě pro každého, ovšem pozor s výjimkou nemocných s metabolickými poruchami, s nemocemi jater a ledvin. Ti by neměli dietu zkoušet bez konzultace s lékařem. Ostatní se obávat nemusí.

Dieta v podstatě lehce omezuje příjem sacharidů a sází na kvalitní potraviny s obsahem rostlinných a živočišných bílkovin (luštěniny, kuřecí maso, ryby). Obvykle se jedná o pětidenní kúru.

Výhody diety

  • Kyselost snižuje chuť k jídlu.

  • Citrusy, citrón nevyjímaje, dokáží povzbuzovat metabolismus.

  • Citrony mají nízký glykemický index.

Nevýhody diety

  • Hrozí vám jojo efekt.

  • Kyselá chuť citronu nevyhovuje každému.

  • Jedná se o krátkodobé jednostranné změny v jídelníčku.

Příklad jídelníčku na jeden den

Před snídaní si nalačno dopřejte sklenku vlažné vody s citronovou šťávou. Dále si do vlažné neperlivé vody si vymačkejte polovinu citronu. Optimální koncentrace šťávy je asi jedna lžíce na 300 ml vody, ale pokud tak vysokou koncentraci nesnesete, klidně si vše více řeďte. Vodu si slijte do 2,5 litrové plastové lahve a pijte ji celý den. Voda s citronem dokáže velmi účinně detoxikovat vaše tělo.

Snídaně: Plátek celozrnného chleba, dietní šunka, paprika;

Dopolední svačina: Sklenice vody s citronem, pomeranč;

Oběd: Fazolový salát s kousky kuřete s dresinkem z citronové šťávy a olivového oleje;

Odpolední svačina: Sklenice vody s citronem, bílý jogurt s kousky citronu;

Večeře: Grilovaná treska zakápnutá citronem, směs hrášku, mrkve a kukuřice vařená v páře

Dejte si pozor na jojo efekt

Pokud si tuto dietu zvolíte, můžete sice během jednoho týdne zhubnout cca 3 kg (jedná se o dietu, kdy se například nevejdete do kalhot a potřebujete zhubnout o jedno konfekční číslo), ale počítejte s možným jojo efektem po návratu ke starému stylu stravování. V krátkodobé podobě ale dieta nemůže tělu nijak uškodit, protože vychází z principů zdravého stravování.

17.02.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Bezlepková dieta

22.01.2016

Lidé trpící celiakií neboli nesnášenlivostí lepku, mají jedinou možnost, jak s tímto onemocněním bojovat. Celiakii zatím není možné vyléčit, lze jen zamezit projevům nemoci, a to vyloučením lepku ze stravy. Znamená to tedy celoživotní dodržování bezlepkové diety. Pokračovat ve čtení

Goji: Plody kustovnice čínské pomáhají i při hubnutí

05.07.2018

Goji se říká plodům rostliny kustovnice čínské, která se už dlouhá staletí pěstuje po celé Číně a v oblastech Himalájí, v dnešním Nepálu a Tibetu.  Pokračovat ve čtení

Snadné hubnutí s chia semínky

04.07.2018

Chia semínka obsahují hodně živin a současně velmi málo kalorií. Ne nadarmo se jim také říká superpotravina. Znáte veškeré výhody a účinky tohoto hubnoucího zázraku? Pokračovat ve čtení

Ketonová dieta

09.07.2017

Ketonová dieta využívá stavu ketózy. Dodržováním specifických stravovacích pravidel se docílí toho, že tělu chybí energie z cukrů, a proto ji musí čerpat z tukových zásob. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 196 676 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?