Dash dieta: Vymažte ze svého života zabijáka jménem sůl

Když vytváříte jídelníček, je přitom důležité jeho složení nejenom kvůli hubnutí a udržení správné hmotnosti, nýbrž i proto, abyste si udržovali stabilní hladinu krevního cukru a také snižovali krevní tlak. Právě na to se zaměřuje dash dieta. Proč byste ji měli vyzkoušet?

Ulehčete práci ledvinám

Obsah soli ve vašem jídelníčku je velice důležitý. Velmi podstatně totiž dokáže ovlivnit výši krevního tlaku. Přílišné solení má jednoznačně negativní dopad na vaše zdraví. Vaše tělo kvůli vysokým dávkám soli zadržuje vodu, to vede ke zvyšování krevního tlaku a zhoršování činnosti ledvin.

Dash dieta jídelníček výrazně omezuje sůl a tudíž ulevuje ledvinám. Pokud máte zvýšený nebo dokonce už vysoký tlak a upozorňoval vás na to praktický lékař, je dobré se zamyslet nad tím, zda dietu nezkusit. Může vám pomoci a obejdete se pak bez tablet na vysoký krevní tlak.

V první fázi diety, která trvá 14 dní, výrazně omezujete sacharidy, ve druhé dvouměsíční už je můžete do určité míry konzumovat, ale jenom sacharidy zdravé, komplexní. Poslední třetí fází diety je zdravý životní styl i po skončení dietní kůry, ten zajistí, že nedojde k jojo efektu.

Prevence srdečně-cévních nemocí

Možná jste už vyzkoušeli různé diety, ale tato má smysl. Zvláštní název dash tvoří zkratka Dietary Approches to Stop Hypertension, tedy doslova dieta pro zabránění hypertenze. Zrodila se v americkém Národním institutu pro srdce, plíce a krev a měla sloužit jako preventivní opatření pro léčbu srdečních a cévních nemocí.

Základem této diety jsou hlavně bílkoviny, které najdete například v rybách, drůbeži, luštěninách, dále nechybí zelenina a ovoce. Rovněž dieta obsahuje celozrnné potraviny pro zajištění dostatečného množství vlákniny a také energie, paliva pro váš mozek. Důležitou součástí jsou mléčné výrobky, jež tvoří zdroj vápníku, bílkovin i vitamínu D.

Používejte na dochucování bylinky

Naopak z jídelníčku odstraňte červené maso, jednoduché cukry, pečivo z bílé mouky, omezte i brambory, rýži, těstoviny. Jídelníček při dash dietě obsahuje hodně potravin s velkým množstvím hořčíku, draslíku a vápníku a naopak méně sodíku. Tím podpoříte stabilizaci vodní rovnováhy ve svém těle. Už po čtrnácti dnech byste měli pocítit změny v podobě snížení tlaku.

Kromě toho má menší množství sodíku pozitivní vliv i na cukrovku, srdečně-cévní nemoci a nemoci ledvin. Nikdy proto jídla nedosolujte. Mnohem lepší je využít k dochucování různé druhy bylinek. S nimi zároveň podpoříte trávení a rozhýbete zlenivělý metabolismus. Už v obchodě při výběru potravin, které skončí ve vašem nákupním košíku, si pozorně pročítejte etikety. Snažte se přitom dávat přednost potravinám, které obsahují méně sodíku a více cukru.

Výhody dash diety:

 • Omezujete konzumaci nasycených tuků i tuků jako takových.

 • Snižujete příjem sodíku, a to buď na cca 2,3 gramy, nebo 1,5 gramu denně.

 • Upravíte si krevní tlak.

 • Nehrozí vám jojo efekt.

 • Jde o vyváženou stravu s velkým množstvím minerálů a vitamínů.

Nevýhody dash diety:

 • Musíte vynechat potraviny obsahující jednoduché cukry a nasycené tuky.

 • Jídelníček je nutné dopředu plánovat, dávat si pozor na jeho správné složení.

 • Je nezbytné omezit solení, přitom mnoho lidí se dnes bez výrazného dosolování pokrmů neobejde.

Příklad jídelníčku při dash dietě

1. den

Snídaně: Ovesná kaše s ořechy, pomerančový džus

Dopolední svačina: Celozrnná bulka, kvalitní krůtí šunka

Oběd: Zeleninový salát s kousky kuřecích prsou, pomeranč

Odpolední svačina: Jogurtové mléko

Večeře: Grilovaný losos, vařené brambory bez soli, zelené fazolky

2. den

Snídaně: Žitný chléb s lučinou, netučný jogurt, zeleninová šťáva

Dopolední svačina: Ovocno-zeleninové smoothie

Oběd: Pečený tuňák s bramborem bez soli, zeleninová obloha

Odpolední svačina: Netučný jogurt a hrst ořechové směsi

Večeře: Kuřecí prsa na žampionech, zelenina

3. den

Snídaně: Omeleta z bílků, rajčata, zelený čaj

Dopolední svačina: Směs sušeného ovoce

Oběd: Grilovaná krůtí prsa, bylinkové brambory bez soli, okurkový salát

Odpolední svačina: Nízkotučný tvaroh s pažitkou

Večeře: Kuskus, pečená treska, chřest

Zhubnete i 5 kg za měsíc

Jaké váhové úbytky dieta dash nabízí? Můžete docílit i shození cca 10 kilogramů během dvou měsíců. Toto tempo hubnutí se považuje za zdravé, protože odborníci doporučují hubnout cca 4-6 kg měsíčně. Navíc si dokážete upravit a stabilizovat zdravotní stav, především pokud jde o krevní tlak. V případě dodržování této diety se zároveň nemusíte obávat, že by vašemu tělo chyběly některé látky, protože je zde kladen důraz na dostatek potravin s velkým obsahem minerálů a vitamínů. Jde o zdravý způsob stravování doporučovaný lékaři.

25.09.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Paleo jídelníček

08.08.2018

Co je paleo strava? Návrat člověka zpátky do doby kamenné. Základem paleo jídelníčku je stejná strava, jakou lidé jedli v pravěku, tedy tepelně upravené maso a různé plody. Pokračovat ve čtení

Snadné hubnutí s chia semínky

04.07.2018

Chia semínka obsahují hodně živin a současně velmi málo kalorií. Ne nadarmo se jim také říká superpotravina. Znáte veškeré výhody a účinky tohoto hubnoucího zázraku? Pokračovat ve čtení

Potraviny a jejich glykemický index

27.08.2018

Možná jste už od výživových odborníků slyšeli, že byste měli do svého jídelníčku zařadit potraviny s nízkým glykemickým indexem, protože jsou zdravější. Málokdo ale přesně ví, co si vlastně má pod pojmem glykemický index potravin vlastně představit. Proto tento pojem vysvětlíme a popíšeme vám, k čemu je dobré jeho hodnoty znát a řídit se jimi při sestavování jídelníčku. Pokračovat ve čtení

Fitness jídelníček: Jak jíst při aktivním sportování?

21.08.2018

Sportujete pravidelně? Naprostá většina aktivnějších sportovců začne dříve či později řešit i svůj jídelníček. Chce si totiž udržet dobře vypracovanou postavu a zdravý životní styl po celý život. A je dobře známo, že Fitness jídelníček pomáhá při pravidelném pohybu lépe udržet tělesnou i duševní kondici v optimálním stavu. Pokračovat ve čtení

Goji: Plody kustovnice čínské pomáhají i při hubnutí

05.07.2018

Goji se říká plodům rostliny kustovnice čínské, která se už dlouhá staletí pěstuje po celé Číně a v oblastech Himalájí, v dnešním Nepálu a Tibetu.  Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 201 282 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?