Dieta 5:2

Pokud chcete vyzkoušet nějakou novou dietu, která by vám mohla pomoci k vytoužené hmotnosti, možná vás upoutá dieta 5 plus 2. 

Co se za tímto trochu zvláštním matematickým názvem vlastně skrývá? Princip stravování je velice jednoduchý. Pět dní jíte normálně, další dav dny se postíte.

Nepřejídejte se ani při normálním stravování

Základem diety je pět dní normálního běžného stravování, za kterými následují dva postní dny. Ovšem nutriční odborníci upozorňují, že i v případě pěti dnů běžného stravování byste měli jíst rozumně s mírou a pokud možno zdravě, rozhodně se nijak nepřecpávat.

Podle specialistů byste potom v následujících dvou postních dnech měli sníst potraviny maximálně do energetického příjmu 2500 kJ. Záleží přitom na vás, jestli si během postních dnů jídlo rozdělíte do více dávek, nebo naopak méně.

V době půstu vynecháváte sacharidy

Co dieta 5+2 vašemu tělu přináší? Proč byste ji měli vyzkoušet? Střídání dnů, během kterých jíte více, a naopak méně má zajistit, že váš metabolismus zůstane stále v pohybu.

Období dvou dnů, kdy jíte málo potravy je příliš krátké na to, aby si organismus zvykl na nižší příjem. Půst znamená postavit svůj jídelníček hlavně na bílkovinách, ovocných šťávách, zelenině, vývarech a vynechat sacharidy. Během těchto dvou dnů se ve vašem těle odbourává glykogen. Tělo trochu vytráví, odvodní se.

Nemocní se musí režimu vyhnout

Pro koho se tento druh diety nehodí? Rozhodně by na tento stravovací režim měli zapomenout těhotné ženy, lidé trpící cukrovkou, chorobami žaludku, slinivky břišní a střev, tedy chorob, které vyžadují pravidelný a přesně daný stravovací režim s jasným složením jídla. Také by se jí měli vyhnout lidé s nižším krevním tlakem nebo ti, kteří užívají antidepresiva.

S jakými nevýhodami je dieta spojena?

Zejména v době půstu může hrozit podrážděnost, nesoustředěnost, bolesti hlavy či přímo migrény. Pokud bude příjem potravy extrémně snížený, potom i hypoglykémie nebo dokonce kolaps. Proto si postní dny rozhodně neplánujte na dobu zvýšených pracovních i jiných stresů.

Příklad jídelníčku na postní den

Snídaně: Netučný jogurt,

Dopolední svačina: Rajče,

Oběd: Přírodní plátek kuřecího masa, malá růžička brokolice,

Odpolední svačina: Paprika,

Večeře: Rybí filé vařené na páře s kořenovou zeleninou

Je možné pomocí této diety zhubnout?

Podle názoru nutričních odborníků se to jednoznačně říci nedá. Někomu může režim 5+2 pomoci shodit nějaké to kilo, u jiného dietáře ale dokonce může dojít i k jojo efektu. Tato dieta se do určité míry podobá sacharidovým vlnám. Neexistuje žádný výzkum, který by účinnost této diety jednoznačně prokazoval. Rizikem je ohrožení metabolismu, kolísání hladiny cukru v krvi.

22.11.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 199 388 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?