Dieta každý druhý den

Sníte o tom, že budete hubnout, a přitom si budete moci dopřát jakékoli jídlo podle svých představ? Zkrátka sníst cokoli, na co dostanete chuť? Většina z nás takový sen má. Jeho splnění slibuje dieta americké lékařky Kristy Varadyové.

Střídání normálního režimu a půstu

Princip této diety se zakládá na dvoudenním režimu. První den můžete jíst jídlo, jaké chcete, řídíte se jen svými chuťovými buňkami. Další den potom následuje půst v mírnější podobě. Řídíte se pravidlem, že můžete sníst maximálně 500 kalorií. I v tomto případě si ale můžete vybrat, co sníte. Jídelníček a jeho podoba je tedy plně na vás.

Hubnutí potvrzené vědeckými výzkumy

Varadyová si svoji ideu hubnutí potvrdila vědeckým výzkumem. Zkoušela tuto dietu u myší s jediným cílem: Ověřit, jestli v jejich případě tento stravovací režim dokáže zastavit rozvoj rakoviny a myši si při něm zachovají svoji váhu. První předpoklad ale nevyšel: Myši si neudržely hmotnost, a hubnuly. Lékařku to přimělo k úvahám, zda se tento princip hubnutí neosvědčí také u lidí. Dobrovolníci během její studie potvrdili svými váhovými úbytky, že ano. Nemusíte tedy uvažovat, jak zhubnout, nedodržujete žádná omezovací pravidla ve složení jídelníčku, pouze každý druhý den nesmíte překročit 500 kalorií.

Pro koho je dieta vhodná?

Dieta se hodí pro zdravého člověka, který chce shazovat kilogramy. Vyvarovat by se jí měly osoby, které mají od lékaře nařízený speciální dietní stravovací režim, především ti, kteří potřebují pravidelnou stravu ve formě přesně daných porcí (diabetici).

Výhody diety:

  • Nemusíte řešit složení svého jídelníčku. Každý druhý den si můžete dopřát jakékoli jídlo, po kterém zatoužíte.

  • Zvládnout jednodenní omezující půst je psychicky i fyzicky mnohem snazší, než zvládnout dlouhodobá stravovací omezení. Můžete se totiž těšit, že zítra si prostě dopřejete něco dobrého.

  • Z dlouhodobého pohledu dosáhnete efektivního spalování přijatých kalorií, zhubnete a poté si zachováte svoji hmotnost. Dokazují to výzkumy.

Nevýhody diety:

  • Systém střídavých půstů nemusí vyhovovat všem. Někdo je naučený na naprostou pravidelnost a výkyvy v množství přijaté potravy mu mohou působit problémy.

  • Při půstovém dni si musíte kontrolovat příjem kalorií, abyste nepřesáhli povolených 500.

  • Dieta je naprosto nevhodná pro lidi s některými druhy onemocnění – cukrovka apod.

Příklad jídelníčku:

Doporučení k jídelníčku: K pití je nejvhodnější čistá neperlivá voda, která nezvyšuje množství přijatých kalorií. Platí, že vždy musí jít o pestrý jídelníček s vyváženým zastoupením všech složek potravy (sacharidy, bílkoviny a tuky), aby se jednalo o zdravé hubnutí. V dietních dnech kontrolujete množství masa a celozrnného chleba.

1. den: normální režim

Snídaně: Vejce se šunkou, kousek okurky;

Dopolední svačina: Sezónní ovoce, podle toho, na co máte zrovna chuť, například třešně, jablka;

Oběd: Kuřecí řízek v trojobalu, brambory, šopský salát;

Odpolední svačina: Tvarohový nápoj s ovocem;

Večeře: Těstovinový salát s tuňákem

2. den: půst

Snídaně: Nízkotučný bílý jogurt, tenounký plátek celozrnného chleba;

Dopolední svačina: žádná;

Oběd: Kousek přírodního krůtího řízku, dušená mrkev;

Odpolední svačina: žádná;

Večeře: Malá mistička zeleninového vývaru

Závěr: Zhubnete 5,5 kg za měsíc

Podle výzkumů Varadyové je možné pomocí této diety zhubnout až 5,5 kg za měsíc, ovšem je nutné ji dodržovat dlouhodobě. Lékařská studie navíc dokonce prokázala, že ani ve svátečních dnech, kdy si lidé mohli dopřát, na co mají chuť, se nijak nepřejídali. Psychologicky se totiž snadněji zvládá dieta s pocitem, že víte, že si druhý den můžete bez problémů dopřát všechno, co chcete.

15.01.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Octová dieta: Vyzkoušejte jablečný ocet při hubnutí

05.12.2016

Chcete účinný prostředek na hubnutí, který vám pomůže spalovat tuky? Vyzkoušejte jablečný ocet. Jeho příznivé působení na štíhlou linii rozhodně není žádným výmyslem. Právě z těchto faktů vychází dosti úspěšná octová dieta. Pokračovat ve čtení

Glykemická dieta

09.01.2016

Vyzkoušejte dietu bez omezování se. Stačí jen lehce poupravit stávající způsob stravování a kila půjdou sama dolů. Glykemická dieta je moderní způsob hubnutí, kdy se netrápíte nesmyslnými zákazy a přesto zhubnete až 1,5 kilogramu za týden. Pokračovat ve čtení

5x palačinky a lívance zdravěji: Skvělé recepty, se kterými nepřiberete ani deko

31.12.2019

Sladká mňamka v podobě palačinek či lívanců určitě nadchne vaše chuťové pohárky. Budete se olizovat až za ušima, jenže při pohledu na váhu spláčete nad výdělkem. Přesto existuje rozumný kompromis. Můžete si tuhle lahůdku dopřát a přitom se nezpronevěřit zásadám zdravé výživy. Ukážeme vám, jak na to! Pokračovat ve čtení

Vyzkoušejte tradiční podzimní polévky, které probudí i zlenivělý metabolismus

13.09.2019

Jste také jako většina lidí na podzim nešťastni z každého spadlého listu ze stromu? Cítíte, jak vám s přibývajícími dny ubývá energie? Máme pro vás jednoduché řešení, jak lépe probudit svou ospalou podzimní náladu a podpořit metabolismus. Zařaďte do svého zdravého jídelníčku podzimní polévky, které vás nejen zahřejí.  Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 196 985 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?