Glykemická dieta

Vyzkoušejte dietu bez omezování se. Stačí jen lehce poupravit stávající způsob stravování a kila půjdou sama dolů. Glykemická dieta je moderní způsob hubnutí, kdy se netrápíte nesmyslnými zákazy a přesto zhubnete až 1,5 kilogramu za týden.

Glykemický index je základ

Jak sám název diety napovídá, je hubnutí podporováno potravinami se správnou hodnotou glykemického indexu. Z jídelníčku jsou vyřazeny nevhodné potraviny s vysokým glykemickým indexem a naopak se konzumují potraviny s nízkým glykemickým indexem. Ty totiž nemají příliš velký vliv na hladinu krevního cukru a my po jejich konzumaci nepociťujeme chuť na sladké nebo tučné jídlo.

Princip diety

Každý, kdo se zajímá o zásady zdravé výživy a už se někdy pokoušel zhubnout, ví, že hlavní zásadou je nejen pestrý jídelníček, ale také pravidelnost. Díky pravidelnému přísunu energie má organismus energii pro pohyb, pomocí kterého jde hubnutí rychleji.

Taková energie je v pomalu se uvolňujících sacharidech, a ty proto v jídelníčku nesmějí chybět. Principem diety podle glykemického indexu je zdravé stravování, konzumace pomalých sacharidů a prevence hladu.

Vhodné potraviny

Aby byl efekt diety co největší, jezte potraviny s glykemickým indexem pod 50. Zároveň hlídejte jejich kvalitu, protože organismu musíte dodat co možná nejvíce zdraví prospěšných látek. Čtěte etikety na potravinách a dávejte pozor na složení.

Vhodnými potravinami s glykemickým indexem pod 50 jsou výrobky z celozrnné, především z pohankové mouky, celozrnné těstoviny, neloupaná rýže, luštěniny, sója, vlašské ořechy, nejrůznější semínka, listová a kořenová zelenina, rajčata, lilky, papriky, zelí, brokolice, cibule a česnek a houby. Z ovoce si vybírejte méně sladké druhy, ze sladkostí kvalitní vysokoprocentní čokoládu.

Nevhodné potraviny

Mezi nejméně vhodné potraviny při této dietě řadíme všechny potraviny, které nepatří do zdravého stravování. Je to především bílé pečivo, všechny výrobky z bílé mouky, cukr a všechny sladkosti. Ani těstoviny, slazené jogurty a slazené nápoje, a dokonce ani med nejsou vhodné.

Výhody

Můžete jíst bez omezení bez pocitu hladu;

Zvýšený příjem vlákniny detoxikuje tělo;

Pestrý jídelníček;

Dieta vás finančně nezruinuje;

Jde o dlouhodobou dietu bez jo-jo efektu

Nevýhody

Jde o změnu životního stylu;

Některé potraviny si musíte odepřít;

Než si na změnu zvyknete, budete muset stále plánovat;

Na začátku diety vás bude honit mlsná

Ukázkový jídelníček glykemické diety

1. den

 • Snídaně: Pohankové vločky s mlékem a se skořicí;

 • Svačina: Nízkotučný jogurt s chia semínky;

 • Oběd: Hovězí steak a zeleninový salát;

 • Svačina: Nízkotučný tvrdý sýr a vlašské ořechy;

 • Večeře: Velká mísa zeleninového salátu s praženými dýňovými semínky a brynzou

2. den

 • Snídaně: Nízkotučný jogurt s ovocem a vlašskými ořechy;

 • Svačina: Tofu s rajčaty a pestem;

 • Oběd: Grilovaná kuřecí prsa s jogurtovým dipem s čerstvými bylinkami;

 • Svačina: Ovoce;

 • Večeře: Marinovaný uzený losos a zeleninový salát

3. den

 • Snídaně: Ovesné vločky s mlékem a ovocem;

 • Svačina: Směs ořechů a semínek;

 • Oběd: Zeleninový salát s uzenou makrelou a olivami;

 • Svačina: Nízkotučný jogurt;

 • Večeře: Vaječná omeleta se sýrem a se zeleninou

Proč držet glykemickou dietu

Při této dietě jíte potraviny s nízkým glykemickým indexem, hubnete a děláte také něco pro své zdraví. Zlepšíte si zažívání a ochráníte organismus před vznikem rakoviny tlustého střeva, rakoviny prsu či slinivky břišní. Předejdete též riziku srdečních potíží, vzniku cukrovky a mrtvice a posílíte svůj imunitní systém.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

 

Kam dál?

Octová dieta: Vyzkoušejte jablečný ocet při hubnutí

Chcete účinný prostředek na hubnutí, který vám pomůže spalovat tuky? Vyzkoušejte jablečný ocet. Jeho příznivé působení na štíhlou linii rozhodně není žádným výmyslem. Právě z těchto faktů vychází dosti úspěšná octová dieta. Pokračovat ve čtení

8 potravin proti stárnutí: Zelná šťáva a zelený čaj jako elixír nesmrtelnosti

Jak už jste se mohli dočíst v předešlých článcích na našem webu, strava má velký vliv nejen na hubnutí, naši náladu či například kvalitu spánku, ale ovlivňuje i vzhled naši pokožky. Jaké potraviny jsou vhodné pro zpomalení stárnutí? Přečtěte si náš článek, kde vám vše prozradíme. Pokračovat ve čtení

Jídelníček proti celulitidě: Jak se zbavit pomerančové kůže?

Velkou část žen začne dříve nebo později trápit celulitida. Dolíčkovitá kůže připomínající kůru pomeranče není jenom estetický problém. Spousta žena sahá po drahých kosmetických přípravcích, ovšem ne všechny vědí, že tyto potíže můžete hodně ovlivnit správnou stravou. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

1 332 299 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?