Vánoční dieta: Kapra se vzdávat nemusíte, připravte si ho ale dietněji

Chcete přežít Vánoce bez úhony? Bojíte se nástrah, jako je cukroví s velkou porcí másla, kakaa, cukru a mouky? Máte strach ze smažené ryby, svíčkové nebo chlebíčků a spousty dalších pochutin? Vánoční dieta vás přesvědčí o tom, že se bát nemusíte. Stačí jenom poslouchat své tělo a nevystavit ho velkému pokušení. I vánoční hodování se dá připravit dietněji.

Především se nestresujte, protože stres vede k silné chuti na sladké. Cíleně si proto i během Vánoc vyhraďte čas na relaxaci. Už před Vánocemi si dejte detoxikační dny. Můžete zkusit ovocný či zeleninový den, během nich si pročistíte trávení a budete lépe připraveni na vánoční nášup, který přijde. Doporučujeme dát si dostatek minerálů a antioxidantů.

Vyplatí se v předvánočním období mlsat semínka (chia, lněné) kvůli doplnění minerálů i třeba goji jako zdroj antioxidantů. Právě díky zdravým potravinám pak nebude váš organismus přecpaný v době svátků a bude dopředu zásobený živinami.

Pitný režim by měl zahrnovat nejenom vodu a ovocný či zelený čaj, ale také vitamínové nápoje. Umixujte si smoothie, dejte si horké ovocné nápoje. To vše je zdrojem cenných vitamínů a také prohřívá organismus.

Po lehčím jídle nebudete unavení

V oblasti cukroví se povolují jedině dietní varianty (celozrnná mouka, minimum cukru, rostlinné tuky místo živočišných) a to ještě v omezeném počtu kousků a jenom ráno či dopoledne. Ovoce také především do dopoledních hodin. Držte se zásady, že sacharidy ve větším množství budete konzumovat jenom ráno nebo dopoledne, odpolední svačiny by už měly být vysloveně postaveny na bílkovinách a zelenině.

Není ale nutné vzdát se všech tradičních vánočních jídel, které se dají připravit dietněji. Smaženého kapra můžete vyměnit za pečeného nebo kapra na modro. Majonézu v bramborovém salátu nahradí netučný jogurt. Svíčková se dá udělat i z drůbeže a místo knedlíků si pochutnáte na celozrnných těstovinách. Tučnou kachnu či husu může vystřídat třeba kuře nadívané zeleninou. Držte se lehčích variant jídel, nebudete se cítit unavení a zbude vám energie i na pohyb venku.

Výhody vánoční diety:

  • Dieta vychází ze zásad zdravé výživy.

  • Vaše tělo získá všechny látky, které nezbytně potřebuje ke svému fungování včetně minerálů, stopových prvků a vitamínů.

  • Jídelníček může zahrnovat i dietní cukrovinky, ovšem pokud půjde pouze o malé množství.

  • Naučíte se připravovat dietnější verze různých dobrot a vánočních jídel, což je pozitivní a bude se vám to hodit i v budoucnosti.

Nevýhody vánoční diety:

  • Jedná se čistě o nárazovou sezónní akci, nikoli o dlouhodobou strategii udržení hmotnosti.

  • Nejde primárně o hubnutí, ale spíše snahu, jak nepřibrat během svátečního období.

  • Většinou nemá takový efekt jako jiné diety, tedy nezaručí radikální snížení hmotnosti, ale „jenom“ zabrání nabírání dalších kilogramů.

Jídelníček při vánoční dietě:

1. den:

Snídaně: Ovocné müsli s bílým jogurtem

Dopolední svačina: Pomeranč, kousek dietního cukroví

Oběd: Houbový Kuba z krup, nakládaná okurka

Odpolední svačina: Nízkotučný tvaroh, rajče

Večeře: Pečený kapr s minimem tuku a bramborový salát s nízkotučným jogurtem nebo kapr na modro se zeleninou vařenou na páře

2. den:

Snídaně: Pohanková kaše s oříšky a medem

Dopolední svačina: Jablko, kousek dietního cukroví

Oběd: Dietní svíčková z krůtího masa, celozrnné těstoviny

Odpolední svačina: Jogurtový nápoj s ovocem

Večeře: zeleninový vývar s vejcem

3. den:

Snídaně: Kornspitz s plátkem dietní šunky, rajče

Dopolední svačina: Menší hrozen vína, kousek dietního cukroví

Oběd: Pečené kuře se zeleninovou nádivkou, celozrnný rohlík

Odpolední svačina: Lučina, paprika

Večeře: Vařený květák se strouhankou

23.12.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Banánová dieta nejen pro aktivní lidi

14.04.2017

Milujete banány? Pokud jste přikývli, pak zajásejte. Věděli jste, že můžete díky stravě bohaté na banány rozhýbat své hubnutí? Jestliže ne, tak čtěte dál a my vám poradíme s jídelníčkem při banánové dietě. Pokračovat ve čtení

Asijská dieta: Buďte štíhlí díky rýži

23.02.2017

Pokud hledáte cestu, jak shodit přebytečné kilogramy a oblíbili jste si asijskou kuchyni, můžete spojit příjemné s užitečným. Budete jíst pokrmy, které vám chuťově vyhovují a navíc kila budou utěšeně mizet. Zkuste to. Každý jsme trochu jiný, každému vyhovují jiné stravovací návyky a chutě a možná právě tohle je pro vás cesta, jak docílit štíhlejší postavy. Pokračovat ve čtení

Octová dieta: Vyzkoušejte jablečný ocet při hubnutí

05.12.2016

Chcete účinný prostředek na hubnutí, který vám pomůže spalovat tuky? Vyzkoušejte jablečný ocet. Jeho příznivé působení na štíhlou linii rozhodně není žádným výmyslem. Právě z těchto faktů vychází dosti úspěšná octová dieta. Pokračovat ve čtení

Vánoční cukroví: Proměňte tradiční pečení ve vzor zdravé výživy

21.12.2019

Svátky Vánoc jsou pro mnohé časem, kdy neřeší svůj jídelníček a tím ani svou postavu. Pokud mezi ně nepatříte a i přesto si chcete pochutnat na upečeném cukroví, máme pro vás zdravé recepty na tři nejoblíbenější druhy. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 200 228 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?