8 nejčastějších mýtů při hubnutí

Rady, jak snadno a rychle zhubnout, najdete dnes všude. Jak je tedy možné, že velká část našeho národa má stále nadváhu, nebo je dokonce obézní? 

Příčinou je v mnoha případech skutečnost, že během své snahy o docílení optimální váhy zůstáváte v zajetí nejrůznějších mýtů. Na první pohled vypadají i docela logicky, jenže opak je pravdou. Reálně nefungují a stávají se pro váš organismus dokonce brzdou, která vám brání v cestě ke štíhlé postavě. Které to jsou?

1. Když budu hladovět, budu štíhlá/ý

Tyhle mýty o hubnutí už byly vyvráceny dávno. Je známo, že jakmile svému tělu na delší dobu odepřete pravidelný příjem potravy, zareaguje. Když dostane další nášup, začne ukládat do zásoby, protože si jeho buňky pamatují, že dlouho nic nedostaly.

Mozek dává tělu pokyn: Dělejte zásoby, co kdyby opět přišly horší časy spojené s nedostatkem? V důsledku toho nebudou tukové zásoby ubývat, ale naopak růst, navzdory tomu, že jste příjem potravy výrazně omezili.

Nehladovte proto, ale jezte pravidelně každé cca 2,5-3 hodiny pětkrát až šestkrát denně. Své tělo tím naučíte, že vždy dostane svůj pravidelný přísun jídla, a proto nebude mít důvod tvořit zásoby.

2. Cukry nebo sacharidy, vždyť je to totéž

Možná si i vy myslíte, že cukry a sacharidy jsou to samé. Mýlíte se. Sacharidy dělíme do dvou skupin, na jednoduché a složené, tedy komplexní. Jednoduché sacharidy označujeme jako cukry a právě ony jsou překážkou na vaší cestě, jak zhubnout. Do této skupiny patří například řepný, ovocný nebo hroznový cukr.

Chcete-li být opravdu štíhlí, měli byste se jejich konzumace vyvarovat, nebo ji omezit na naprosté minimum. Právě cukry se ve formě nespotřebované energie ukládají ve vašem těle a tvoří nepříjemné tukové polštáře.

Bez komplexních sacharidů se neobejdete. Stávají se hlavním zdrojem vaší energie. Hledejte je v té nejzdravější formě, například v celozrnném pečivu nebo pohance, a to i při hubnutí.

3. Nejpozději musím jíst v pět hodin večer

Je neuvěřitelné, kolik lidí stále podléhá tomuto tvrzení, přestože jeho pravdivost odborníci už dávno vyvrátili. Toto pravidlo může platit jedině v případě, že půjdete spát v sedm nebo nejpozději v osm hodin večer. Většina z vás, snad s výjimkou malých dětí, ale chodí spát mnohem později.

Tento mýtus poopravíme: měli byste jíst naposledy cca 2-3 hodiny předtím, než jdete spát. Pokud zalehnete v jedenáct večer, dopřejte si večeři mezi 8-9 hodinou. Když chodíte spát pozdě a máte ve zvyku večeřet brzy, dopřejte si ještě druhou večeři, například ve formě bílého jogurtu.

Držte se také pravidla, že večeře by měla být lehká – více bílkovin a méně sacharidů a žádná těžko stravitelná jídla.

4. Rodiče měli kila navíc, takže ani já nemohu docílit optimální hmotnosti

Chybný předpoklad vychází ze skutečnosti, že na obezitě se podílí dědičnost až v 70 %. Ano, je pravda, že genetické předpoklady ovlivňují řadu věcí, které bezprostředně souvisí s vaším metabolismem, jako například rychlost spalování, ukládání tuků nebo třeba metabolické poruchy.

Ovšem je omyl rezignovat kvůli tomu, že někdo v rodině měl nadváhu. Celou řadu věcí totiž můžete změnit vy sami. Říká se, že hubnutí je v hlavě a na tomto rčení je hodně pravdy. Nevymlouvejte se na genetiku, situaci dokážete hodně ovlivnit vhodným jídelníčkem a pohybem.

5. Budu jíst prášky na hubnutí a budu slim

Se zázračnými pilulkami se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Slibují rychlé a bezproblémové hubnutí, jenže skutečnost bývá jiná. Fungují na různém principu, například tlumí chuť k jídlu, ovlivňují rychlost metabolismu nebo zvětšují svůj objem v žaludku.

Ani léky na hubnutí předepsané lékařem nejsou samospasitelné. Hlavní práce při hubnutí vždy spočívá na vás. Tabletky sice mohou podpořit vaši snahu, ale postavu rozhodně nezmění. Především vy musíte změnit způsob svého stravování a více se hýbat.

6. Úplně vynechám tuky a konečně zhubnu

Opět tvrzení, které neplatí. Je totiž velmi důležité, jaké jíte tuky a v jakém množství. Nejlepší je vsadit na zdravé rostlinné a například rybí tuky. Ovšem v poslední době úplné vyloučení tuků se nedoporučuje, protože tělo je ke svému správnému fungování potřebuje. Pokud je nemá, dostává se do stresu. Jak známo, stres je zabijákem hubnutí. Díky němu se shazování kilogramů zasekne.

7. Když si budu kupovat light výrobky, určitě shodím

Mnozí lidé se nechávají ovlivnit bombastickými reklamami na různé light výrobky, jako jsou například nízkotučné jogurty. Pevně věří tomu, že jim dopomohou k pěkné postavě. Jenže o žádné zázraky se nejedná. Právě naopak.

Například v light jogurtu sice není tolik tuku, ale ten je nahrazován jinými látkami. Nezřídka se jedná o škroby, tedy látky ze skupiny sacharidů, nebo dokonce přímo i jednoduché cukry. Ve výsledku tak může být light jogurt energeticky mnohem náročnější než jeho klasická varianta a navíc nemá vyvážené složení všech tří složek (sacharidy, bílkoviny, tuky), které tělo pro své správné fungování potřebuje. Proto na light výrobky pozor. Pečlivě studujte počet kalorií, které s nimi do těla dostáváte.

8. Vyzkouším dietu a kilogramy půjdou trvale dolů

Existují lidé, kteří zkoušejí stále nové a nové diety, a přesto nehubnou. Jejich hmotnost je často jako na houpačce, což způsobuje jojo efekt. Sice krátkodobě zhubnou, ale díky efektu sníženého příjmu potravy, který jsme popsali v bodě o hladovění, zase ztracená kila rychle naberou zpátky. Jedinou opravdu trvalou šancí, jak docílit ideální váhy, je změnit jídelníček a soustředit se na to, aby byl opravdu vyvážený.

12.02.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Štíhlí a krásní po Novém roce: Jak nastartovat hubnutí?

11.01.2017

Čas se nám přehoupl do Nového roku a spousta z nás je nemile překvapená při pohledu na váhu. U většiny totiž ukazuje o pár kilo víc, než před Vánocemi. My vám proto dnes poradíme, jak se opět dostat na svou původní váhu či dokonce, jak zhubnout ještě více a mít tak svou vysněnou postavu na dosah. Pokračovat ve čtení

6 účinných tipů, jak se zbavit tukových polštářů z dovolené

10.10.2016

Doba dovolených je za námi a mnozí z nás si z ní nechtěně přivezli i nějaké to kilo navíc. Pokud se to týká i vás a tohoto nechtěného suvenýru z cest se chcete zbavit, mohou vám pomoci naše účinné rady. Pokračovat ve čtení

Jak může uspořádání jídla v lednici ovlivnit vaše hubnutí?

04.10.2016

Provozujete také tzv. bílý sex, jak se někdy posměšně říká nočnímu vyjídání ledničky? Pokud ano, zaměřte se na to, jaké potraviny v ledničce máte a jakým způsobem tam jsou uspořádány. Možná vás to překvapí, ale když věnujete větší pozornost obsahu lednice a složení potravin, noční výpravy ustanou a bude se vám hubnout mnohem lépe. Pokračovat ve čtení

6 tipů, díky nimž budete hubnout rychleji

18.08.2016

Máte problém s hubnutím? Možná se snažíte shazovat přebytečné kilogramy, ale nejde to tak rychle, jak byste si představovali. Někdy se stane, že se v hubnutí zaseknete a nepostupujete dál. Co dělat v takovém případě? Především zachovejte klid, neděje se nic strašného. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 199 388 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?