Chcete zhubnout? Tohle nikdy nejezte!

Hubnutí není žádná věda, ale bohužel se při něm počítá každé nezdravé sousto či sebemenší hřích ve stravování. Vyvarujte se proto všemu, co by Vaše úsilí mohlo zbrzdit a snažte se jíst pouze povolené potraviny.

Zdá se mi, že v posledních letech nevím o nikom, kdo by nechtěl zhubnout, zpevnit tělo, ubrat v pase. K dispozici k tomu je nepřeberné množství diet, více či méně přijatelných, které jsou ale často bez efektu.

Proč je vlastně tak těžké zhubnout?

Ládovat se je úplně přirozené a navíc jsme k tomu od malinka jaksi vedeni. Hezky papat, přibírat a kulatit se. Ale tomu, jak setřást přebytečná kila, nás nikdy nikdo neučí. Hubneme tedy víceméně metodou pokus - omyl a zkoušíme, která dieta zabere.

Hříchy, kvůli kterým tloustneme

Není nutné, cpát si do hlavy myšlenku, že od toho či onoho dne zahájíte dietu. Stačí si přiznat, co jste si tak rádi dopřávali dlouho předtím, než jste začali být nespokojeni se svou váhou. Ať si projdete jakoukoli dietu, zjistíte, že téměř u všech jsou zapovězené potraviny, často spíše pochutiny, stejné.

1. Cukr

Cukr a sladkosti jsou zdrojem okamžitě využitelné energie, pro naše spolehlivé nakopnutí. Je to ale vždycky kalorická bomba. Navíc cukr zpomaluje metabolismus a to hubnutí vážně neprospívá. Nic ale nepokazíte kostičkou kvalitní hořké čokolády. Chuť na sladké se dá taky zahnat kouskem mrkve, nebo sladkého jablka.

2. Sladké bublinky

Pokuste se sami sebe přesvědčit, že nepotřebujete pít přeslazené limonády, pyšnící se všemožnými barvami a příchutěmi, které jsou ještě navíc perlivé. Věřte, že vám kromě zbytečných kalorií a nadýmání nepřinesou zhola nic. Nahradit můžete neslazeným ovocným čajem. Mnohé chutnají výborně i bez cukru. A rozhodně se naučte pít vodu, je to nejpřirozenější a nemá žádné kalorie.

3. Bílé pečivo

Bílé pečivo má vysoký glykemický index, ale jeho výživová hodnota a schopnost zasytit není nijak vysoká. Vyměňte ho za poctivé celozrnné pečivo, vločky nebo kaše.

4. Smažená jídla

Naše chuťové pohárky jsou zrádné. Dokážou skvěle zařídit, aby nám nejvíc chutnalo zrovna to, co je nejméně zdravé. Takovým typickým důkazem jsou smažená jídla. Chutnají snad každému. Obsahují ale mnoho tuku a celkově tělu extra neprospívají. Smiřte se raději s jiným způsobem přípravy, třeba dušením nebo pečením.

5. Něco k televizi

Tak tohle zná každý! Večer u televize přicházejí zvlášť neodbytné chutě a nutkání něco zobat. Celkem se dá říci, že to, co si večer u televize dáte, skoro jistě zvětší vaše tukové zásoby. Pokud si neumíte odpustit takové tradiční divácké dobroty, jakými jsou slané tyčky, křupky a brambůrky, pak tedy – sbohem hubnutí! Jestli u televize vážně musíte jíst, abyste z programu něco měli, uloupněte si v lednici kousek salátu.

Jak odolat

Rada je celkem jednoduchá. Nedopusťte, aby se cokoli z výše jmenovaného vyskytovalo ve vaší blízkosti. Regály s tímto zbožím obcházejte obloukem a rozhodně nechoďte nakupovat hladoví. Jinak totiž automaticky sáhnete po tučném a sladkém a přinesete si domů tašku kalorických bomb. Mějte trpělivost sami se sebou a pamatujte, že vytrvalost vede k cíli. Jako pomocníka si vezměte k ruce jídelniček na míru zdarma a uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

26.08.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Jak může uspořádání jídla v lednici ovlivnit vaše hubnutí?

04.10.2016

Provozujete také tzv. bílý sex, jak se někdy posměšně říká nočnímu vyjídání ledničky? Pokud ano, zaměřte se na to, jaké potraviny v ledničce máte a jakým způsobem tam jsou uspořádány. Možná vás to překvapí, ale když věnujete větší pozornost obsahu lednice a složení potravin, noční výpravy ustanou a bude se vám hubnout mnohem lépe. Pokračovat ve čtení

Jaké přílohy můžete jíst při hubnutí?

08.09.2016

Zda-li řešíte hubnutí nebo se více zajímáte o životní styl, neměli byste ve svém jídelníčku rozhodně podceňovat přílohy. Někdy se to ani nezdá, ale tato součást pokrmu, může z daného jinak zdravého jídla udělat hotovou kalorickou bombu. Pokračovat ve čtení

Goji: Plody kustovnice čínské pomáhají i při hubnutí

05.07.2018

Goji se říká plodům rostliny kustovnice čínské, která se už dlouhá staletí pěstuje po celé Číně a v oblastech Himalájí, v dnešním Nepálu a Tibetu.  Pokračovat ve čtení

Snadné hubnutí s chia semínky

04.07.2018

Chia semínka obsahují hodně živin a současně velmi málo kalorií. Ne nadarmo se jim také říká superpotravina. Znáte veškeré výhody a účinky tohoto hubnoucího zázraku? Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

2 913 801 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?