Hubnutí do plavek: Shazujte kilogramy zdravě

Zdravé hubnutí a tvarování postavy do plavek rozhodně neznamená hladovění. Stačí několik málo změn a číslo na váze může být v létě o dost nižší.  

Sluníčko vám lechtá tváře. Nebude to už moc dlouho trvat a budete moci vyrazit na koupaliště nebo rovnou k moři. Spousta lidí se v takovou chvíli vyděsí, kolik kilogramů přes zimu přibrala a že jim z plavek přetékají špeky. Pokud nechcete zažít letos něco podobného, právě nyní nastává správný okamžik pro hubnutí do plavek.

Zapomeňte na nevhodné diety

Nenechávejte nic na poslední chvíli, protože teď je ideální termín se do hubnutí pustit. Do léta ještě přece jenom pár týdnů zbývá, takže stanovit si cíl, že zhubnete 5 kg, vůbec není nereálné, právě naopak. A moci se u rybníka nebo na mořské pláži pochlubit štíhlým vypracovaným tělem, to je ta nejlepší motivace. Pokud budete hubnout zdravě, což znamená max. 1-1,5 kg týdně, za 5-7 týdnů můžete vytoužené mety bez potíží dosáhnout.

Při cestě, jak zhubnout, vždy zdůrazňujeme především zdravé hubnutí. Rozhodně byste se neměli pokoušet do plavek hubnout nejrůznějšími jednostrannými extrémními dietami, které vám mohou více uškodit, než prospět. Obvykle vám totiž po skončení takové diety velmi reálně hrozí jo-jo efekt. Shozené kilogramy můžete rychle nabrat znovu a často k nim přibudou ještě nějaké další. Tělo si totiž myslí, že znovu přijde období hladu, a proto si začne schovávat potravu na horší časy. Efekt z takového hubnutí je velice krátkodobý a rozhodí vám metabolismus.

Jezte pravidelně a upravte složení stravy

Proto začněte se zdravým shazováním. Jeho základem je především pestrý jídelníček s vyváženými všemi složkami stravy (bílkoviny, sacharidy a tuky). Možná vás to překvapí, ale hubnutí vůbec neznamená hladovění. Pokud váš každodenní kalorický příjem odpovídá vašemu věku, pohlaví a míře tělesné aktivity (zjistěte si svůj doporučený denní kalorický příjem), můžete jíst i při hubnutí úplně stejné množství jídla jako dosud.

Jde ale o to vhodně upravit složení jídelníčku a zajistit pravidelnou stravu v menších dávkách. Nakonec zjistíte, že sníte třeba i více jídla, protože budete jíst pětkrát (snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře) nebo dokonce i šestkrát (druhá večeře) denně. Na objem bude jídla stejně nebo i více, a přitom budete shazovat. Velký podíl vašeho jídla bude tvořit zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, tedy potraviny, které udržování optimální hmotnosti podporují.

Omezte jednoduché sacharidy

Jaká opatření pro dlouhodobé snižování váhy jsou opravdu účinná? Především jde o snížení podílu jednoduchých sacharidů v jídelníčku. Postačí, když nahradíte jednoduché sacharidy těmi komplexními a už díky tomu budete shazovat první kilogramy. Cukr se vám bude uvolňovat do krve postupně, ne skokově jako u jednoduchých sacharidů. Díky komplexním sacharidům vydržíte déle sytí.

Vyplatí se také zvýšit podíl zeleniny. Sníte tak větší podíl vlákniny, která účinně pomáhá s trávením a zasytí vás. V zelenině je navíc minimum sacharidů. Proto stojí za to zkusit nahradit část přílohy (brambory, rýže, těstoviny) zeleninou. Na objem toho sníte stejně, ale v mnohem zdravější podobě.

Také je dobré zařadit ovoce kvůli vitamínům a vláknině. Ovšem s množstvím ovoce je třeba být opatrný, protože také obsahuje poměrně velký podíl sacharidů (banány, hroznové víno). Měli byste se proto vyvarovat ovoce pozdě večer.

Objevujte zeleninové recepty

Výborným způsobem, jak doplňovat látky, které vaše tělo potřebuje a efektivně a zdravě hubnout, je připravovat si dnes velice populární smoothie koktejly. Na základě jejich složení vaše tělo dostane vlákninu, vitamíny, minerály a stopové prvky.

Existují různé zdravé recepty na hubnutí. Velmi dobré jsou například zeleninové polévky a saláty. Můžete objevovat různé druhy zeleniny a obohatit jimi svůj jídelníček. Například se vrací do jídelníčku chřest, lidé zkoušejí různé netradiční druhy listových salátů. Určitě zjistíte, že zelenina se dá i velmi chutně upravovat.

Také se snažte zvýšit příjem tekutin, především čisté vody a neslazených čajů. Správný pitný režim výrazně napomáhá hubnutí. Chcete-li, můžete zařadit do jídelníčku i různé doplňky stravy, které pomáhají udržet štíhlou linii, například goji na hubnutí.

Vyberte si pohyb podle své chuti

Jenom strava ale nepomůže, potřebujete také pohyb. Jedině kombinací vhodné stravy a cvičení dosáhnete optimálních výsledků. Důležité ale je, aby pro vás cvičení bylo potěšením, ne nepříjemnou povinností. Proto si zvolte druh cvičení, který vás bude bavit. Hodí se třeba kombinace silového tréninku, relaxačního a rehabilitačního cvičení, kardio cvičení. Třeba běhání, plavání a jóga.

Záleží ale na vás, co vám bude dělat potěšení. I samotné dlouhé procházky jsou skvělou příležitostí, jak si protáhnout celé tělo. Do ničeho se nenuťte. Poslouchejte své tělo a sami zjistíte, že když je hezké počasí, táhne vás to ven za pohybem. Vychutnejte si i sebemenší úspěchy při hubnutí, které vás posunou dál a budou vás motivovat.

05.05.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Proč jsou Francouzky tak štíhlé? Nemohou provozovat bílý sex

22.01.2017

Francie a jídlo k sobě neodmyslitelně patří. Tento pohodový národ je plný gurmánů, kteří jsou schopni vydržet u jídla i několik hodin. Mohlo by se proto zdát, že jejich figury vzhledem ke zvyku vychutnávat si každé sousto budou trpět na kráse. Opak je ale pravdou a například takové Francouzky se chlubí velmi pěknými postavami. Pokračovat ve čtení

Ženy vs. muži v hubnutí: Proč něžné pohlaví shazuje kilogramy pomaleji?

08.12.2016

Proč jde mužům hubnutí snadněji, než ženám? Jaké chyby ve shazování kilogramů obě pohlaví dělají? A co do jídelníčku bychom měli zařadit, pokud chceme redukovat svou váhu? Známe odpovědi na tyto i další otázky v hubnutí žen a mužů. Pokračovat ve čtení

Jaké přílohy můžete jíst při hubnutí?

08.09.2016

Zda-li řešíte hubnutí nebo se více zajímáte o životní styl, neměli byste ve svém jídelníčku rozhodně podceňovat přílohy. Někdy se to ani nezdá, ale tato součást pokrmu, může z daného jinak zdravého jídla udělat hotovou kalorickou bombu. Pokračovat ve čtení

Pestrý jídelníček

27.08.2016

Máme pro Vás snadné řešení pro zdravé hubnutí a konečně ten správný pestrý jídelníček, díky kterému můžete shodit přebytečné kilogramy bez jojo efektu. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 203 785 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?