Jak překonat stagnaci v hubnutí?

Úspěšně jste změnili své stravovací návyky směrem ke zdravější životosprávě a pravidelně se hýbete. Kila opravdu letí dolů, jenže najednou přijde okamžik, kdy se hubnutí zasekne.

I když kontrolujete svůj kalorický příběh a dopřáváte si pravidelné dávky cvičení, vaše tělo jakoby najednou vaši snahu úplně ignorovalo. Ručička váhy dál nepoklesne ani o kousek. Co teď? Především nepanikařte.

Po razantním nástupu následuje pokles

Jestliže máte pocit, že v hubnutí už dále nepokračujete, v žádném případě to není důvod k tomu, abyste na snižování hmotnosti zanevřeli. Všechno má své logické vysvětlení, i stagnace váhy.

Jde vlastně o přirozený jev. Během prvních týdnů vaší nové životosprávy může jít hubnutí téměř samo. Platí to hlavně o lidech, jejichž metabolismus není rozkolísaný kvůli neustálému zkoušení nějakých nových diet.

Ovšem po určité době může dojít buď ke zpomalení, nebo dokonce k dočasnému zastavení hubnoucího procesu. Počítejte s tím, že po prvotním rychlejším nástupu hubnutí, se snižování váhy ustálí na cca 0,5 kg za týden a na nějakou dobu se může zastavit úplně.

Neexperimentujte s dietami

Nesnažte se v takové chvíli spekulovat o tom, jak zhubnout rychleji. Zakažte si různé jednostranné diety, které slibují velký úbytek během krátké doby. Ty mohou vaší zdravé a vyvážené stravě jenom ublížit a následně způsobit jojo efekt.

Stejně tak je naprosto nevhodné experimentovat s hladovkou. Vytrvejte ve svém úsilí a v nastoupené cestě pestré a zdravé stravy, která je pro dlouhodobé hubnutí a udržení váhy jediná správná.

Pokud necítíte v hubnutí pokrok, popřemýšlejte také, zda dodržujete správný pitný režim. Mnoho lidí si sice osvojí zásady správného stravování, ale zapomíná na dostatek tekutin, který je pro dosažení optimální hmotnosti podstatný,

Nestresujte se neustálým vážením

Není dobré se vícekrát denně vážit v naději, že se ručička váhy přece jenom hne. Je běžné, že hmotnost během dne kolísá přibližně o 1-2 kilogramy, roli v tom hraje množství zkonzumovaných potravin a vypitého množství vody. Proto je nejlepší se častým vážením vůbec nestresovat.

Važte se pouze jednou týdně, a to vždy ve stejný den a ve stejný čas. Nejobjektivnější údaje získáte při převážení ráno nalačno po vykonání velké toalety.

Buďte pozitivně naladění

Budete-li se vážit častěji, způsobíte si jenom stres z toho, že hubnutí nepokračuje podle vašich představ. Přitom právě stres dokáže být zabijákem hubnutí. Proto se snažte otázkou hmotnosti příliš nezabývat. Jakoby na ni zapomeňte a dělejte všechno jako dosud. Udělejte si čas sami na sebe, na svoji rodinu a přátele, snažte se být pozitivně naladění.

Hubnutí začíná v hlavě a dobrá nálada vám k němu může pomoci lépe, než cokoli jiného. Věnujte se sami sobě, svým zálibám. Přesvědčte se o tom, že život je hezký. Pozitivním myšlením nastartujete i svoje tělo. Budete spokojení sami sebou, a to je pro formování postavy důležité.

Spěte 7-8 hodin

V hubnutí je velmi podstatný i spánek. Je vědecky prokázáno, že chronický nedostatek spánku souvisí s nárůstem obezity. Delší spánek naopak dokáže pozitivně ovlivnit metabolismus glukózy. Lidské tělo umí během spánku efektivně spalovat tuky. Ideální doba spánku je proto cca 7-8 hodin. Rozhodně byste ale neměli spát méně než 6 hodin.

Nové formy pohybu vás nastartují

Jestliže se u vás hubnutí zastavilo, můžete také vyzkoušet nějaký nový způsob cvičení. Pokud totiž pravidelně sportujete a vyvíjíte nějakou pohybovou aktivitu, tělo si na ni zvykne a potom už nepřináší kýžené úbytky tukové tkáně, i když si třeba při cvičení měřičem úzkostlivě hlídáte tepovou frekvenci. Tehdy je na čase vyzkoušet také jiný druh pohybu, na který vaše tělo není zvyklé. Pomůže znovu nastartovat metabolismus.

Toužíte si vyzkoušet nějaký nový sport a dosud jste k tomu nenašli odvahu? Tohle je ideální příležitost. Bude to tak spojeno i s novým zážitkem, který vás obohatí.

28.02.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Jak na hubnutí bez hladu

11.01.2016

Spousta lidí se bohužel mylně domnívá, že hubnout znamená hladovět. Odpovídají tomu nejrůznější diety, které se soustřeďují na výrazné omezování příjmu potravy. Jde o velkou chybu!  Pokračovat ve čtení

Cviky na boky anebo co dělat, když nechcete být jako hruška?

13.03.2020

Tak, jako je při shazování kilogramů důležité správné dodržování zdravého jídelníčku a pravidelný pohyb, jsou tyto činnosti nedílnou součástí i při hubnutí boků. Také vám ale prozradíme tipy, jak větší boky zakrýt vhodným oblečením. Pokračovat ve čtení

Nezůstávejte u snu, zhubněte!

21.02.2020

Spousta z nás sní o tom, jak zhubne. Mnoho lidí ale bohužel zůstane jenom u tohoto kroku, kdy pouze hodně mluví o tom, že by radí zhubli, ale nic konkrétního proto nedělají. Neřaďte se mezi ně a konečně zhubněte! Pokračovat ve čtení

Proč hubnout na podzim? Využijte výhody tohoto ročního období

06.09.2019

Existuje mnoho rad, jak zaručeně zhubnout, ale jen některé jsou vhodné do podzimního období. Nenechte se zlákat vidinou rychlého úbytku hmotnosti a raději se nyní pusťte do zdravého shazování kil. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 201 257 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?