Jak se hubne ve 20 letech? Zkuste zdravý salát místo fast foodu

V každém věku se hubne jinak. Ve hře je totiž spousta faktorů. Lidský metabolismus zkrátka pracuje trochu jinak, když dosáhl věku dvaceti let a jinak později. Pokud chcete zhubnout, měli byste ve svém plánování shazování kilogramů zohlednit i tento faktor. Jestliže se na něj zaměříte a přizpůsobíte mu, bude hubnutí o poznání efektivnější.

Jaké to je hubnout, když je vám 20 let?

Prohřešky nejsou tolik vidět, ale...

Obrovskou výhodou hubnutí ve dvaceti letech je, že metabolismus je mladý, rychlý, zkrátka většinou dobře nastartovaný. Toho je třeba využít. Návod, jak zhubnout, proto bývá jednodušší, než v pozdějším věku. Obvykle totiž lidé postupem času trochu přiberou a kilogramů se pak zbavují obtížněji. Naprosto funkční metabolismus ale neznamená, že by lidé kolem dvacítky nebo krátce po ní mohli libovolně hřešit v jídle. Mnozí to ale dělají, protože ještě nepociťují následky těchto hříchů.

Životní styl většiny lidí kolem dvaceti let je z velké části ještě studentský. Jedí mnohdy nepravidelně, jak jim to čas a situace dovolí. Proto se někdy nacpou a pak třeba následuje mezi jídly mnoha hodinová přestávka. To samozřejmě není zdravé, je to prohřešek proti správnému stylu stravování. Vzhledem k dobrému stravování se ale tyto prohřešky většinou ještě příliš výrazně neprojevují na postavě. Tělo mladého člověka je neustále v pohybu, a proto stihne většinu přijaté energie úspěšně spálit.

Nezdravé návyky táhnou

Velký problém je i to, že velká část lidí se v mladém věku ještě nezajímá o kvalitu jídla, nevnímá nutriční hodnotu vstupních surovin a jejich správné zpracování. Hodně se stravují ve fast foodech, v různých restauracích. Pokud už doma vaří, často tím stylem, že si koupí polotovar, který si ohřejí. Kvalitu jídla moc neřeší, to přichází až s věkem. Převažují hranolky, smažená kuřata, burgery, pokrmy z čínských restaurací, takhle ale pestrý jídelníček rozhodně nevypadá.

Také se často stává, že svoje objednávky přizpůsobují okolí, tedy hlavně svým vrstevníkům. Když se přijde skupinka mladých najíst a všichni si budou objednávat hranolky, pravděpodobně si je nakonec objedná i ten, kdo původně chtěl salát. Nebude se prostě chtít lišit. Nezdravé stravovací návyky zkrátka táhnou a to zvlášť v tomto věku, kdy většina mladých chce zapadnout do kolektivu a nijak nevyčnívat z řady ostatních. Proto se může stát i mladému člověku zvyklému ze své rodiny na zdravý životní styl, že podle nezdravým návykům a nepravidelnosti v jídle.

Nezkažte si stravovací návyky

Pokud ale budou mladí pokračovat tímto stylem a maximálně občas přidají hotové bagety ve folii nebo hotová jídla v balení pro ohřátí v mikrovlnce, může se velice snadno stát, že se jim to dříve či později vymstí. Metabolismus se zpomalí a začnou přibírat. Navíc jejich tělo pravděpodobně bude postrádat některé vitamíny a minerály nezbytné pro své správné fungování, a naopak se budou v organismu shromažďovat toxické látky z potravin. To se může negativně projevit ve formě překyselení organismu, chronických trávicích obtíží, kožních problémů, bolestí hlavy. Tělo tak volá po detoxikaci, větší péči, úpravě stravování. Je to výzva, kterou by měli mladí lidé poslechnout. Jestliže si totiž teď zkazí stravovací návyky, velmi těžko se budou v pozdějším věku navracet k těm správným.

Rozhodně je tedy dobré zdravě jíst i ve dvaceti letech. Snažit se si alespoň občas připravit nějaké jídlo doma. U takového jídla lidé mohou ovlivnit složení. Zároveň je třeba myslet na zdravé stravování i tehdy, když si něco objednávají v restauraci. I řetězce rychlého občerstvení většinou nabízejí zeleninové saláty. Proto je třeba nenechat se ovlivnit okolím a poručit si salát, i když ostatní sáhnou po plné míse smažených kuřecích kousků.

Cvičit se dá i venku a přes internet

I když mají mladí lidé pocit, že to ještě není nutné, měli by cvičit. Ideální je věnovat se nějaké sportovní aktivitě pravidelně. Platí, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Pokud budou mít z mládí nasportováno, různé zdravotní problémy v pozdějším věku se jim vyhnou nebo budou mnohem mírnější. Výborné je cvičení venku. Naprostá většina mladých lidí kolem dvacítky ještě nemá rodiny, a proto má dost volného času. Může tedy vyrazit na různé formy venkovních tréninků, kde si efektivně zasportuje a má šanci najít i přátele nebo prostě lidi se stejným zaměřením.

Životní styl mladých je také leckdy nepravidelný, protože ještě studují, hodně cestují, někteří pracují. Nemají ve svém životě pevný řád jako lidé s rodinou. Proto většinou nemají čas chodit na cvičební lekce týden co týden v určitou hodinu. Hodí se jim proto cvičení online, které si mohou pustit kdykoli mají čas a chuť. Jak tedy hubnout ve dvaceti? Snažit se hýbat se, co to jde a nenechat si návštěvami fastfoodů zkazit linii. Objevit kouzlo doma připraveného zdravého jídla, i když tohle umění většinou doceníte až v pozdějším věku.

21.10.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Proč jsou Francouzky tak štíhlé? Nemohou provozovat bílý sex

22.01.2017

Francie a jídlo k sobě neodmyslitelně patří. Tento pohodový národ je plný gurmánů, kteří jsou schopni vydržet u jídla i několik hodin. Mohlo by se proto zdát, že jejich figury vzhledem ke zvyku vychutnávat si každé sousto budou trpět na kráse. Opak je ale pravdou a například takové Francouzky se chlubí velmi pěknými postavami. Pokračovat ve čtení

Jaké přílohy můžete jíst při hubnutí?

08.09.2016

Zda-li řešíte hubnutí nebo se více zajímáte o životní styl, neměli byste ve svém jídelníčku rozhodně podceňovat přílohy. Někdy se to ani nezdá, ale tato součást pokrmu, může z daného jinak zdravého jídla udělat hotovou kalorickou bombu. Pokračovat ve čtení

Pestrý jídelníček

27.08.2016

Máme pro Vás snadné řešení pro zdravé hubnutí a konečně ten správný pestrý jídelníček, díky kterému můžete shodit přebytečné kilogramy bez jojo efektu. Pokračovat ve čtení

Středomořská dieta

15.07.2016

Základem stravování štíhlých obyvatel na jihu Evropy je jejich středomořský jídelníček, který zahrnuje snad všechny zásady zdravého jídla. Proto se jimi můžete inspirovat a vyzkoušet tak středomořskou dietu.  Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 203 785 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?