Jak zhubnout, pokud se vám to vůbec nedaří?

Možná jste ten pocit už také zažili. Snažíte se zhubnout a je to marné. Naordinujete si zdravější stravování, možná vyzkoušíte i nějakou dietu, o které se někde dočtete nebo doslechnete, ale vydržíte to jen chvíli. 

Potom se zase vracíte ke starým stravovacím návykům a kila opět přibývají. Vlastně se pohybujete v začarovaném kruhu. Jíte nezdravá jídla a jste neustále přecpaní. Tím pádem nemáte chuť se hýbat. A nechuť se hýbat vám zase přidává kilogramy. Jste ve stresu a únik z něj hledáte v jídle, v kouření a alkoholu. A vracíte se zase zpátky v kruhu. Jak z něj ven?

Udělejte první krok, na něj se nabalí další

Důležité je udělat první krok. Svůj životní styl nezměníte ze dne na den radikálním překopáním všech návyků. Musíte to dělat postupně. Jakmile uděláte první úspěšný krok, zjistíte, že se vám žije mnohem lépe. Potom získáte chuť udělat další krok a nový životní styl na sebe nabalujete.

Zásadním krokem je ale řešit stres jinak než přejídáním se nebo popíjením a ležením na gauči. Zkuste si třeba jít zaběhat. Pravda, ze začátku to půjde těžko, protože máte ztuhlé svaly a klouby, ale postupně se to bude zlepšovat. A vy najednou zjistíte, že pohyb vám dělá radost. Vyčistíte si hlavu, navodíte si adrenalin a aktivujete v těle endorfiny. Najednou uvidíte, že běh vám může při odbourávání stresu poskytnout stejnou radost, jako sladký zákusek nebo sklenka vína. Jenom s tím rozdílem, že kromě chvíle času nic nestojí a je mnohem zdravější.

Začnete se cítit lépe a díky tomu budete přemýšlet o tom, jak na tento stav dál navázat. Třeba tím, že z jídelníčku vyřadíte nebo výrazně omezíte červené maso. Přinese vám to další pocit pohody. A takto to půjde jedno s druhým. Budete mít více energie, stanete se aktivnějším. Postupně půjdete na své cestě dál a dál.

Najednou pak zjistíte, že bez problémů budete jíst salát mezi přáteli, kteří si budou dopřávat smažené maso s hranolky. Hubnutí a udržení váhy vám půjde lépe a lépe.

Okolní prostředí vás táhne do pasti

Zhubnout není lehké. Říci si, že jde jen o motivaci a tvrdou práci, je zjednodušující. Ve skutečnosti je ve hře spousta dalších faktorů, které hubnutí blokují.

Sedavá zaměstnání nám ubírají pohyb. Rychlá občerstvení v dosahu nás lákají k návštěvě. Nemusíme vařit, všude dostaneme hotová jídla. Doma nemusíme dělat skoro nic, na všechno jsou přístroje. A přichází ještě mnoho dalších věcí.

Je tedy vidět, že nejde jenom o motivaci. Jídlem se vyrovnáváme s mnoha různými věcmi: smutkem, depresí, stresem, ale i radostí, nudou, vztekem. I mateřská láska je zpodobněna v jídle od maminky. Proto je třeba naučit se vyrovnávat se svými potřebami jiným způsobem než jídlem. Třeba cvičením, meditací, fyzickou prací.

Malá změna způsobí velké věci

Není dobré držet diety a rychlé hubnutí nemá efekt. Proč? Protože děláte radikální krok, měníte spoustu věcí najednou. Změny jsou příliš náhlé, tělo se s nimi neumí vyrovnat. Nevydržíte s novým způsobem stravování delší dobu, protože se vám v podstatě nelíbí.

Jednotlivé návyky je třeba měnit postupně. Začněte malou změnou. Soustředíte se na jedinou věc. Není to tak těžké, jako když řešíte spoustu věcí najednou. Jakmile ji zvládnete, pokročíte dál. První malá změna se stane integrovanou součástí vašeho života a vy budete moci přikročit k další. Zdánlivě jedna malá změna, třeba taková, že si ráno zaběhnete deset minut na stanici autobusu, nebo že nahradíte jednu nezdravou potravinu zdravější variantou, způsobí velké věci.

Dejte si třeba limit každý týden jedna drobná změna, ale ne víc, protože když bojujete na mnoha frontách, riskujete selhání. Malá změna roztočí spirálu dalších změn. Jedná se o spirálu úspěchu, která vás povede dál a dál. Hubnutí pak bude vlastně druhotný efekt. Především půjde o to, že vy budete pracovat sami na sobě, na svém lepším životě a spokojenosti.

26.09.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

4 důvody, proč jsme my Češi národem otesánků

06.04.2017

To, že si libujeme v nezdravém jídle a pití našeho českého zlata, je známá věc. Bohužel nám ale tyto a další neřesti způsobují, že jsme doslova ,,vyžraným,, národem. Poučme se konečně z chyb, které stále opakujeme a motivujme se do boje pro zdravější život - štíhlejší těla. Pokračovat ve čtení

Chcete změnit svůj život a stát se štíhlejším? Nevzdávejte to a vytrvejte

25.01.2017

Rozhodli jste se s Novým rokem změnit svůj život a stát se štíhlejším, krásnějším, spokojenějším? Chcete zhubnout několik či více kilogramů a jíst zdravěji? Rádi byste zapracovali na svém zdraví a tělesné kondici? Pokud na tyto otázky odpovídáte ano, přečtěte si náš článek. Pokračovat ve čtení

Jak hubnou české a slovenské celebrity: Pomáhá jim ovoce, rýže, káva i stres

21.01.2017

Celebrity jsou pro mnoho lidí vzorem, který se snaží následovat. Platí to mnohdy i v oblasti hubnutí. Samozřejmě i české celebrity jsou také jenom lidé z masa a kostí. Více či méně úspěšně bojují s mnoha svými démony, váhu nevyjímaje. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

2 938 176 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?