Jarní hubnutí: Proč jde snáze, než v zimě?

Blíží se jaro, kdy už konečně odložíte teplé bundy, čepice, rukavice a boty s kožíškem. Nastane slunečné období a ženy se konečně po dlouhé době budou moci ukázat v sukni. O to více začnou řešit, zda zase přes zimu přibraly a jak se přebytečných kil zbavit. 

Jaro znamená zrod nového života a je dobrým obdobím nových začátků. Můžete postupně začít se zdravější životosprávou, větším množství pohybu a hubnutím. Prodlužující se dny k tomu dávají příležitost, a to samozřejmě platí nejenom pro ženy.


Detoxikace pomůže nastartovat organismus

Doba čekání na jaro může být dobou, kdy si rozmyslíte postupné změny ve svém jídelníčku. Zatímco v zimě mnozí z nás občas sáhnou po nějaké nezdravé potravině plné jednoduchých sacharidů a tuků, aby přežily tmavé a sychravé dny, jaro nás dokáže nakopnout k pozitivním změnám. Využijte jich.

Snaha vypadat po zimě pěkně i v přiléhavém oblečení může být dobrou motivací, ale pamatujte si, že to děláte hlavně sami pro sebe. Pro svůj dobrý pocit, proto, abyste byli vnitřně spokojení se sebou. Dobrým krokem pro začátek je detoxikace organismu. Většina z nás během zimy občas snědla něco nezdravého a teď je nejvyšší čas pomoci žaludku, střevům, játrům i ledvinám k očistě.

Zaměřte se na pitný režim a zeleninová jídla

Nemusíte praktikovat nějaké drastické kúry jako půsty, ale zkuste začít alespoň odlehčovacími ovocnými a zeleninovými dny. Přizpůsobte si režim detoxikace svým potřebám. Především během detoxikačních dnů ale dodržujte pitný režim. Měli byste vypít 2,5-3 litry tekutin, nebo i více. Základem je čistá kvalitní neperlivá voda, kterou můžete ochutit šťávou z citrónu a doplnit bylinkovými čaji, zeleninovými šťávami.

Vsaďte na lehkou stravu plnou zeleniny, odpusťte si tučná, smažená a sladká jídla. Ostatně uvidíte, že s přibývajícím sluníčkem na ně už nebudete mít takovou chuť, jako předtím. Detoxikace vám pomůže nastartovat metabolismus. Hubnutí bude mnohem snazší.

Základem hubnutí je vyrovnaná psychika

Říká se, že hubnutí začíná v hlavě, a to platí. Základem procesu hubnutí je psychika. Právě proto se mnoha lidem špatně hubne v zimě, kdy jsou dny krátké a je brzy tma. Nedostatek slunečního svitu má na náladu člověka negativní vliv. A spousta lidí hledá lék na špatnou náladu právě v jídle. Chlad zároveň dává pokyn tělu, aby během zimy doplňovalo energii, i když ji vlastně nepotřebuje. Z toho pramení chuť na teplá a kaloricky vydatná jídla.

Většinou také máte v zimě méně pohybu než v létě, metabolismus se zpomaluje. Na jaře se ale situace mění. S probouzející se přírodou se probouzí i člověk. Má mnohem větší chuť vyrazit ven, hýbat se. Proces jarního hubnutí totiž není o tom, že by metabolismus člověka fungoval jinak v zimě jinak na jaře. Může za to právě hlava, mozek, který si uvědomuje změny ročních období.

Využívejte místních sezónních potravin

Když ve vás první jarní sluneční paprsky probudily touhu být o nějaké to kilo lehčí, nenechte si ji vzít. Recept, jak zhubnout, bude nyní o poznání jednodušší právě proto, že váš mozek funguje už v jarním režimu. Soustřeďte se teď hlavně na to, abyste si vytvořily pestrý jídelníček. Především si uvědomte, že hladovět nebo se radikálně omezovat v jídle neznamená totéž jako zdravě hubnout.

Ve svém jídelníčku na hubnutí můžete využívat lokálních sezónních potravin. Jaro si přímo říká o saláty, například ty z naklíčených semen nebo mladých výhonků. Vsaďte na naklíčené luštěniny. Nezapomínejte ale ani na mladou a čerstvou petržel, pažitku, listovou zeleninu jako špenát, mangold, různé bylinky. Mnozí z nás také podceňují kysané zelí. Je zdrojem vitamínu C a vlákniny.

Bez pohybu shazování nepůjde

Úprava jídelníčku směrem ke zdravým sezónním potravinám je sice důležitá, ale bez pohybu by žádné hubnutí prostě nešlo. V souvislosti s tím, jak se prodlužují dny a světlo vydrží déle do večera, se vaše chuť ke cvičení zvyšuje.

Můžete minimálně více chodit. Pokud jste v zimě za tmy neměli na procházky náladu, teď s jarem se to změní. Pomůže tomu i časový posun, večer bude déle vidět a vás to po skončení pracovní doby ještě zláká na krátkou procházku. Vrátíte se domů osvěžení a s lepší náladou. Také cesta do posilovny, na aerobik či jinou pohybovou aktivitu bude za světla o poznání příjemnější.

Možná vás popadne i chuť si ráno zaběhat nebo jít do práce pěšky, tedy pokud nepracujete na druhém konci města. Nebraňte se tomu. Chůze je pro člověka tím nejpřirozenějším pohybem a je naší chybou, že málo chodíme.

Máte-li chuť, vyzkoušejte třeba i jinou pohybovou aktivitu, kterou jste dosud nedělali, například 14denní výzvu na břicho. Vyplaví vám do krve endorfiny, pomůže zhubnout a přinese nové zážitky.

16.03.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Proč jsou Francouzky tak štíhlé? Nemohou provozovat bílý sex

22.01.2017

Francie a jídlo k sobě neodmyslitelně patří. Tento pohodový národ je plný gurmánů, kteří jsou schopni vydržet u jídla i několik hodin. Mohlo by se proto zdát, že jejich figury vzhledem ke zvyku vychutnávat si každé sousto budou trpět na kráse. Opak je ale pravdou a například takové Francouzky se chlubí velmi pěknými postavami. Pokračovat ve čtení

Štíhlí a krásní po Novém roce: Jak nastartovat hubnutí?

11.01.2017

Čas se nám přehoupl do Nového roku a spousta z nás je nemile překvapená při pohledu na váhu. U většiny totiž ukazuje o pár kilo víc, než před Vánocemi. My vám proto dnes poradíme, jak se opět dostat na svou původní váhu či dokonce, jak zhubnout ještě více a mít tak svou vysněnou postavu na dosah. Pokračovat ve čtení

Ženy vs. muži v hubnutí: Proč něžné pohlaví shazuje kilogramy pomaleji?

08.12.2016

Proč jde mužům hubnutí snadněji, než ženám? Jaké chyby ve shazování kilogramů obě pohlaví dělají? A co do jídelníčku bychom měli zařadit, pokud chceme redukovat svou váhu? Známe odpovědi na tyto i další otázky v hubnutí žen a mužů. Pokračovat ve čtení

Jak může uspořádání jídla v lednici ovlivnit vaše hubnutí?

04.10.2016

Provozujete také tzv. bílý sex, jak se někdy posměšně říká nočnímu vyjídání ledničky? Pokud ano, zaměřte se na to, jaké potraviny v ledničce máte a jakým způsobem tam jsou uspořádány. Možná vás to překvapí, ale když věnujete větší pozornost obsahu lednice a složení potravin, noční výpravy ustanou a bude se vám hubnout mnohem lépe. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 199 388 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?