Tři velké důvody, proč zhubnout

Lidé mají spoustu důvodů, proč by měli zhubnout. Nejčastěji se jedná o estetické důvody, tedy přání mít lepší postavu, dostat se na určitou konfekční velikost a líbit se svému okolí i sobě samotnému.

Nejen to jsou ale příčiny, proč hubnout. Někdy je vhodné zredukovat váhu ze zdravotního hlediska, jindy to mohou být důvody psychické.

Zdravotní důvody vedoucí ke snaze zhubnout

Nadváha a obezita s sebou nesou celou řadu zdravotních rizik. Především se jedná o srdečně cévní onemocnění, metabolické poruchy, diabetes druhého typu a nádorová onemocnění střev, konečníku, prsu a vaječníků. Dalšími komplikacemi jsou tělesné potíže způsobené zvýšenou zátěží, jako jsou artrózy, bolesti v zádech, varixy a cévní nedostatečnost, dušnost a komplikace v těhotenství. 

Odborné studie ukazují, že ženy s nadváhou jsou až čtyřikrát více ohroženy zhoubným nádorem dělohy a rakovinou prsu. Tělesný tuk totiž produkuje hormon estrogen, související s těmito chorobami. Studie dále ukazují, že na srdce obézního člověka jsou kladeny mnohem větší nároky než u lidí s normální hmotností, a proto je u nich riziko srdeční zástavy vyšší.

Zdravotní diety

Existuje mnoho případů, kdy je nutno dodržovat zdravotní dietu, nařízenou lékařem. Taková úprava životosprávy je bezpodmínečně nutná pro úpravu zdravotního stavu pacienta a nemusí být vždy zaměřena na redukci tuků ve stravě a na hubnutí, jak je tomu obvyklé při běžných dietách.

Dietní systém je v České republice vydáván jako závazná celostátní norma a obsahuje čtrnáct druhů diet. Konkrétní rozpracování těchto diet je věcí dietologů a nutričních specialistů. Diety ordinuje lékař na základě příslušné diagnózy. Jedná se například o šetřicí dietu, dietu s omezením tuků, bezezbytkovou dietu, nízkocholesterolovou dietu, diabetickou a další diety.

Přibližně 25 až 30 procent pacientů nelze zařadit do žádného dietního plánu kvůli individuálním nárokům na stravování. Může se jednat například o nesnášenlivost některých pokrmů, důvody možného odporu či z etnických a náboženských pohnutek. Mezi speciální diety se řadí dieta při nesnášenlivosti nebo alergii na lepek, či dieta při fenylketonurii. V takovém případě jsou určité potraviny, například potraviny obsahující lepek, život ohrožující.

Duševní důvody k hubnutí

Kromě fyzických důvodů přináší nadváha a obezita také rizika psychických poruch, jako jsou deprese, poruchy vnímání vlastního já, poruchy příjmu potravy i poruchy mezilidských vztahů. Nadbytečný tuk mozku rozhodně neprospívá a u obézních lidí je riziko rozvinutí demence vyšší o 260 procent než u lidí bez nadváhy.

Spojitost mezi nadváhou a obezitou a depresí je také nezanedbatelná. Lidé s vyšším body mass indexem (pro výpočet použijte naši BMI kalkulačku) jsou více ohroženi úzkostnými stavy a depresemi. A platí i to, že lidé s depresí často přibírají na váze, a to díky zvýšené konzumaci jídla nebo vlivem antidepresiv.

Lidé často řeší stresové situace jídlem, většinou potravinami s vysokým obsahem cukrů a tuků, případně pod vlivem stresu celý den nejedí a večer když z nich stres opadne, tak se přejídají. Poté řeší problém, jak zhubnout, a dostávají se do začarovaného kruhu depresí, přibírání a držení diet.

Estetické důvody k hubnutí

Být krásná, štíhlá, líbit se. Pro více jak polovinu hubnoucích žen je právě estetické hledisko tím hlavním důvodem k držení redukčních diet. Chtějí se líbit sobě i ostatním a nosit pěkné oblečení, což při nadváze a obezitě nejde. U mužů tento důvod převažuje spíše v mladším věku, později už pro ně, podle výzkumů, není jejich vzhled tak důležitý.


Protože je tento důvod tak častý a lidé se stále snaží přijít na snadný způsob jak zhubnout, existuje velké množství diet. Nejúčinnější cestou ke štíhlé postavě je však zdravý a pestrý jídelníček, pravidelná strava, dostatek pohybu a větší výdej energie než její příjem. Záleží taktéž na genetických dispozicích, tělesném typu a na věku konkrétního jedince.

Při hubnutí dávejte pozor na hladovění či na jednostrannou stravu. Místo zhubnutí jen zpomalíte metabolismus, organizmus přejde do režimu „nouzového fungování“, v němž méně spaluje a více ukládá. Důsledkem mohou být – kromě toho, že se nedaří zhubnout, a pokud ano, tak s jo-jo efektem – také únava, rozmrzelost a depresivní nálady.

06.01.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Lymfatické masáže jako účinná zbraň proti nadváze

17.04.2017

Nedaří se vám delší dobu shodit přebytečné kilogramy, otékají vám dolní končetiny a tvoří se vám na stehnech či zadečku celulitida, i když máte dostatek pohybu? Pak vyzkoušejte lymfodrenáž, která by tyto projevy a další zdravotní problémy mohla zmírnit ba dokonce úplně vyléčit. Pokračovat ve čtení

Není hubnutí jako hubnutí: Proč jsou pravidla pro každého jiná?

26.02.2017

Jednou z nejčastějších otázek, která nám do Pestrého Jídelníčku chodí, je ohledně doporučeného denního příjmu. Téměř každá druhá žena se při svém hubnutí bojí jíst v takovém množství, které jí je dle parametrů předepsáno, a po přečtení nepravdivých článků v bulvárních plátcích si myslí, že je nutné přijmout maximálně 5 000 kJ za den. Pokračovat ve čtení

Ženy vs. muži v hubnutí: Proč něžné pohlaví shazuje kilogramy pomaleji?

08.12.2016

Proč jde mužům hubnutí snadněji, než ženám? Jaké chyby ve shazování kilogramů obě pohlaví dělají? A co do jídelníčku bychom měli zařadit, pokud chceme redukovat svou váhu? Známe odpovědi na tyto i další otázky v hubnutí žen a mužů. Pokračovat ve čtení

Elixíry pro zdraví: Jak s nimi zhubnout a docílit věčného mládí?

27.11.2016

Zdravé hubnutí jde vždy lépe a snadněji, pokud je dodržován pitný režim. Naštěstí to nemusí být jen o čisté vodě, shazování kilogramů nebo zlepšování zdravotního stavu lze i s jinými tekutinami. Poradíme vám, jaké to jsou. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

2 798 560 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?