Jídelníček na hubnutí

Ať se sebevíc snažíte, pořád ne a ne zhubnout? Chcete-li opravdu shodit, potřebujete tomuto cíli přizpůsobit svůj jídelníček. 

Důležité je, aby vám zdravá strava a její zásady takříkajíc přešly do krve. Jakmile je ovládnete, potom už budete po zdravých potravinách sahat automaticky a bez přemýšlení

Lehké jídlo je správnou volbou

 „Pořád si lámu hlavu, jak zhubnout,“ říká třicetiletá Jitka. „Proto si chci sestavit jednoduchý a pestrý jídelníček s minimem živočišných tuků a jednoduchých cukrů,“ dodává. 

Jitka se vydává správnou cestou. Lehký, ale výživný jídelníček je v případě diety tou nejlepší volbou. Důraz je přitom třeba klást na pestrost jídelníčku, aby strava nebyla jednotvárná a obsahovala všechny potřebné minerály, vitamíny, stopové prvky a vlákninu.

Snězte denně půl kila zeleniny

Jak by měl zdravý jídelníček na hubnutí vypadat?

V žádném případě by v něm neměly chybět zdroje kvalitních bílkovin. Patří sem zakysané mléčné výrobky, rybí, krůtí a kuřecí maso, sýry, především typu cottage. Jako zdroj energie je třeba volit sacharidy čerpané především z celozrnných výrobků, musíte dávat přednost komplexním sacharidům před těmi jednoduchými. Z oblasti tuků preferujte rostlinné, oleje především olivový, řepkový, ale také dýňový nebo lněný.

Postup jak zhubnout samozřejmě zahrnuje také konzumaci dostatečného množství zeleniny a ovoce. V případě zeleniny dovoluje zdravá strava dopřát si denně 500 gramů, u ovoce toto množství je menší, jenom 150 gramů, protože je v ovoci hodně cukru. Principy stravování jsou tedy poměrně jednoduché.

Zdravá strava pro každého

Pro koho se redukční jídelníček především hodí? V podstatě pro každého, kdo má zájem hubnout zdravým způsobem, tedy nikoli nárazově, ale postupně a dlouhodobě.

Díky správnému rozvržení poměrů živin (sacharidy, bílkoviny, tuky) se nemusí bát, že by tělu něco chybělo. Pouze pokud trpíte nějakou chorobou, například cukrovkou, nebo vysokým tlakem apod., je vhodné probrat složení jídelníčku a způsob hubnutí se svým ošetřujícím lékařem.

Příklad redukčního jídelníčku

Snídaně: Plátek celozrnného chleba, Sýr Lučina Fit Linie, salátová okurka,

Dopolední svačina: Netučný bílý jogurt, jablko,

Oběd: Kuřecí prsíčka s rýží parboiled, vařená brokolice,

Odpolední svačina: plátek Knäckebrotu, dva plátky dietní šunky, ředkvičky,

Večeře: Tuňákový salát se zeleninou, celozrnný rohlík

Omezte sacharidy a přidejte bílkoviny

U běžné dospělé populace bez nadváhy je optimální toto složení jídelníčku: 55-60 % sacharidů, 25-30 % tuků a 10-20 % bílkovin. U obéznějších lidí by měl být nižší poměr sacharidů a naopak více bílkovin: 40 % sacharidy, 30 tuky a 30 % bílkoviny.

Potom dojde k postupné redukci kilogramů a redukční jídelníček splní svůj účel.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

 

Kam dál?

Štíhlí a krásní po Novém roce: Jak nastartovat hubnutí?

Čas se nám přehoupl do Nového roku a spousta z nás je nemile překvapená při pohledu na váhu. U většiny totiž ukazuje o pár kilo víc, než před Vánocemi. My vám proto dnes poradíme, jak se opět dostat na svou původní váhu či dokonce jak zhubnout ještě více a mít tak svou vysněnou postavu. Pokračovat ve čtení

Ženy vs. muži v hubnutí: Proč něžné pohlaví shazuje kilogramy pomaleji?

Proč jde mužům hubnutí snadněji, než ženám? Jaké chyby ve shazování kilogramů obě pohlaví dělají? A co do jídelníčku bychom měli zařadit, pokud chceme redukovat svou váhu? Známe odpovědi na tyto i další otázky v hubnutí žen a mužů. Pokračovat ve čtení

Hubnutí v 60 letech: Elixír mládí získáte kvalitní stravou a pohybem

Hubnout se dá v každém věku a šedesátka rozhodně není výjimkou. Záleží jenom na tom, jak si systém hubnutí nastavit a vhodně přizpůsobit věku a fyzické kondici. Pokračovat ve čtení

Jak se hubne ve 30 letech? Nejlepší je mít natrénováno

Zatímco ve dvaceti letech můžete vesele hřešit proti zásadám zdravé výživy a na vaší postavě se to většinou nijak výrazně nepodepisuje, o deset let později jste na tom už o poznání hůře. Pár let sedavého zaměstnání, minimum pohybu, to všechno udělá své. Jak se vlastně hubne ve třiceti letech? Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

1 254 955 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?