Jídelníček na ideální hubnutí

Ať se sebevíc snažíte, pořád ne a ne zhubnout? Chcete-li opravdu shodit, musíte tomuto cíli přizpůsobit svůj jídelníček. 

Důležité je, aby vám zdravá strava a její zásady takříkajíc přešly do krve. Jakmile je ovládnete, potom už budete po zdravých potravinách sahat automaticky a bez přemýšlení.

Lehké jídlo je správnou volbou

 „Pořád si lámu hlavu, jak zhubnout,“ říká třicetiletá Jitka. „Proto si chci sestavit jednoduchý a pestrý jídelníček s minimem živočišných tuků a jednoduchých cukrů,“ dodává. 

Jitka se vydává správnou cestou. Lehký, ale výživný jídelníček je v případě diety tou nejlepší volbou. Důraz je přitom třeba klást na pestrost jídelníčku, aby strava nebyla jednotvárná a obsahovala všechny potřebné minerály, vitamíny, stopové prvky a vlákninu.

Snězte denně půl kila zeleniny

Jak by měl zdravý jídelníček na hubnutí vypadat?

V žádném případě by v něm neměly chybět zdroje kvalitních bílkovin. Patří sem zakysané mléčné výrobky, rybí, krůtí a kuřecí maso, sýry, především typu cottage. Jako zdroj energie je třeba volit sacharidy čerpané především z celozrnných výrobků, musíte dávat přednost komplexním sacharidům před těmi jednoduchými. Z oblasti tuků preferujte rostlinné, oleje především olivový, řepkový, ale také dýňový, kokosový nebo lněný.

Postup jak zhubnout samozřejmě zahrnuje také konzumaci dostatečného množství zeleniny a ovoce. V případě zeleniny dovoluje zdravá strava dopřát si denně 500 gramů, u ovoce toto množství je menší, jenom 150 gramů, protože je v ovoci hodně cukru. Principy stravování jsou tedy poměrně jednoduché.

Zdravá strava pro každého

Pro koho se redukční jídelníček především hodí? V podstatě pro každého, kdo má zájem hubnout zdravým způsobem, tedy nikoli nárazově, ale postupně a dlouhodobě. Byli byste navíc překvapeni, že zdravé stravovaná není nijak těžké a znamená mnoho jednoduchých a rychlých receptů.

Díky správnému rozvržení poměrů živin (sacharidy, bílkoviny, tuky) se nemusí bát, že by tělu něco chybělo. Pouze pokud trpíte nějakou chorobou, například cukrovkou, nebo vysokým tlakem apod., je vhodné probrat složení jídelníčku a způsob hubnutí se svým ošetřujícím lékařem.

Příklad redukčního jídelníčku

Snídaně: Plátek celozrnného chleba, Sýr Lučina Fit Linie, salátová okurka,

Dopolední svačina: Kvalitní bílý jogurt, jablko,

Oběd: Kuřecí prsíčka s rýží parboiled, vařená brokolice,

Odpolední svačina: plátek Knäckebrotu, dva plátky výběrové šunky, ředkvičky,

Večeře: Tuňákový salát se zeleninou, celozrnný rohlík

Omezte sacharidy a přidejte bílkoviny

U běžné dospělé populace bez nadváhy je optimální toto složení jídelníčku: 55-60 % sacharidů, 25-30 % tuků a 10-20 % bílkovin. U obéznějších lidí by měl být nižší poměr sacharidů a naopak více bílkovin: 40 % sacharidy, 30 tuky a 30 % bílkoviny.

Potom dojde k postupné redukci kilogramů a redukční jídelníček splní svůj účel.

20.08.2018 - autor: Lucie Vintrová

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Chcete změnit svůj život a stát se štíhlejším? Nevzdávejte to a vytrvejte

25.01.2017

Rozhodli jste se s Novým rokem změnit svůj život a stát se štíhlejším, krásnějším, spokojenějším? Chcete zhubnout několik či více kilogramů a jíst zdravěji? Rádi byste zapracovali na svém zdraví a tělesné kondici? Pokud na tyto otázky odpovídáte ano, přečtěte si náš článek. Pokračovat ve čtení

Proč jsou Francouzky tak štíhlé? Nemohou provozovat bílý sex

22.01.2017

Francie a jídlo k sobě neodmyslitelně patří. Tento pohodový národ je plný gurmánů, kteří jsou schopni vydržet u jídla i několik hodin. Mohlo by se proto zdát, že jejich figury vzhledem ke zvyku vychutnávat si každé sousto budou trpět na kráse. Opak je ale pravdou a například takové Francouzky se chlubí velmi pěknými postavami. Pokračovat ve čtení

Štíhlí a krásní po Novém roce: Jak nastartovat hubnutí?

11.01.2017

Čas se nám přehoupl do Nového roku a spousta z nás je nemile překvapená při pohledu na váhu. U většiny totiž ukazuje o pár kilo víc, než před Vánocemi. My vám proto dnes poradíme, jak se opět dostat na svou původní váhu či dokonce, jak zhubnout ještě více a mít tak svou vysněnou postavu na dosah. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 218 381 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?