Makrobiotický jídelníček

Někteří lidé na ni sázejí a bezmezně jí věří, jiní ji odsuzují. Řeč je o makrobiotické stravě. Určitě už jste se s tímto pojmem už někdy setkali. 

Slovo makrobiotika pochází z řečtiny a znamená vlastně dlouhý život. Co si pod tímto pojmem představit? Jde o zdravou výživu, jejímž cílem údajně může být i vyléčení z některých nemocí.

Například zakladatel George Ohsawa říká, že se makrobiotikou vyléčil z tuberkulózy. Jenže všechno je třeba brát s rezervou.

Důraz se klade na celozrnné potraviny

Jaká stravovací opatření vlastně makrobiotika přináší? Kdysi šlo o deset stupňů stravování. Ten úplně nejpřísnější stupeň povoloval pouze celozrnnou rýži a obiloviny. Je samozřejmé, že v této podobě tělu chyběla spousta životně důležitých látek, takže se o zdravé výživě určitě nedalo vůbec mluvit.

Přesto je třeba upozornit, že makrobiotická strava obsahuje 50-60 % celozrnných obilovin. K tomu přibývá ještě 20-30 % zeleniny z daného regionu. Musíte ale vynechat brambory, rajčata, papriky a vůbec zeleninu spadající do lilkovité. Zhruba 5-10 % připadá na luštěniny, dále sójové potraviny, tedy tofu, tempeh, miso.

Na dochucení využívá makrobiotický jídelníček mořské řasy. Dále se povoluje zařadit i místně dostupné ovoce a ořechy. Nedoporučuje se mléko a mléčné výrobky, vejce, tropické ovoce, maso, cukr, bylinkové čaje, džusy, ostrá koření, káva, alkohol. V omezené míře se mohou konzumovat ryby a mořské plody.

V úvahu se bere i roční období

V zásadě se makrobiotické stravování odvíjí od principu jin a jang, tyto principy mají tvořit rovnováhu. Klade se silný důraz i na aktuální roční období. Například na jaře se doporučuje v rámci detoxikace organismu zcela vynechat rybí maso, naproti tomu v zimě je možné ho zařadit jako zahřívací potravinu. Pít se má jenom tehdy, když má člověk žízeň.

Některé zásady makrobiotiky jsou obecně zdravé (vysoký obsah celozrnných produktů), jiné nikoli (malé množství přijímaných tekutin). Proto nejde přejímat zásady makrobiotiky bezmyšlenkovitě, ale pracovat s nimi uvážlivě.

Zlem jsou lidé, kteří makrobiotiku propagují v přísné formě bez zohlednění aktuálního zdravotního stavu a dalších faktorů, pak může napáchat více škod než užitku.

Výhody makrobiotické stravy:

 • Minimální podíl cukru
 • Upřednostňování kvalitních biopotravin před polotovary a průmyslově zpracovanými potravinami
 • Vysoký podíl zeleniny a to především z místních zdrojů
 • Lehká úprava jídla bez chemických přísad
 • Velké množství celozrnných potravin
 • Důraz na místně dostupné potraviny

Nevýhody makrobiotické stravy:

 • Nedostatek bílkovin a některých vitamínů
 • Velmi malý příjem sacharidů může způsobovat únavu, výkyvy nálad
 • Nehodí se pro děti, těhotné a kojící ženy
 • Někteří lidé mohou mít potíže s vysokým obsahem vlákniny
 • Nedostatečný pitný režim
 • Poměrně vysoký obsah sodíku
 • Nemocné může tento druh stravy oslabovat

Jídelníček při makrobiotické dietě na 3 dny:

1. den

Snídaně: Pohanková kaše

Dopolední svačina: Směs opražených oříšků

Oběd: Zeleninová polévka dochucená mořskou řasou

Odpolední svačina: Sušené meruňky

Večeře: Směs vařených krup s fazolemi

2. den

Snídaně: Kvašená zelenina

Dopolední svačina: Hrst ovoce podle sezóny

Oběd: Pečená dýně nadívaná jáhlami a tempehem

Odpolední svačina: Sušené švestky

Večeře: Karbanátky z luštěnin​

3. den

Snídaně: Ovesná kaše s místním ovocem

Dopolední svačina: Směs semínek

Oběd: Jáhlové placky

Odpolední svačina: Salát z tofu

Večeře: Pečená ryba s celozrnnou obilninovou kaší

Pozor na nedostatek bílkovin a vitamínů

Často se vyskytující tvrzení, že makrobiotická strava velmi efektivně funguje jako prevence rakoviny nebo jiných nemocí a může vás efektivně vyléčit, nebyla prokázána žádnou seriózní lékařskou studií. S makrobiotickou stravou se musí zacházet velmi opatrně. Nedoporučuje se například u dětí, kde při jejím aplikování hrozí nedostatek bílkovin i některých vitamínů (B2, B12, D) a také vápníku. Tyto skutečnosti pak mohou způsobit opožděný růst a vývoj.

I dospělí si musí při tomto způsobu stravování hlídat dostatek vitamínů a bílkovin. Kojící matky makrobiotičky mají nízké hladiny některých minerálů a vitamínů, což je pro jejich dítě velký problém. Vyplatí se proto makrobiotickou stravu konzultovat s lékařem, ideálně odborníkem, který se jí dlouhodobě zabývá a má s ní zkušenosti. 

Pokud vám tento způsob stravování bude vyhovovat, můžete ho i dlouhodobě aplikovat, ale je třeba být pod trvalým lékařským dohledem. Je možné takto i zhubnout, protože výrazně omezujete příjem sacharidů.

Celkově ale doporučujeme pestřejší stravu, kterou vám zaručí náš jídelníček na hubnutí zdarma.

20.04.2017

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Paleo jídelníček

08.08.2018

Co je paleo strava? Návrat člověka zpátky do doby kamenné. Základem paleo jídelníčku je stejná strava, jakou lidé jedli v pravěku, tedy tepelně upravené maso a různé plody. Pokračovat ve čtení

Goji: Plody kustovnice čínské pomáhají i při hubnutí

05.07.2018

Goji se říká plodům rostliny kustovnice čínské, která se už dlouhá staletí pěstuje po celé Číně a v oblastech Himalájí, v dnešním Nepálu a Tibetu.  Pokračovat ve čtení

Snadné hubnutí s chia semínky

04.07.2018

Chia semínka obsahují hodně živin a současně velmi málo kalorií. Ne nadarmo se jim také říká superpotravina. Znáte veškeré výhody a účinky tohoto hubnoucího zázraku? Pokračovat ve čtení

Dash dieta: Vymažte ze svého života zabijáka jménem sůl

25.09.2016

Když vytváříte jídelníček, je přitom důležité jeho složení nejenom kvůli hubnutí a udržení správné hmotnosti, nýbrž i proto, abyste si udržovali stabilní hladinu krevního cukru a také snižovali krevní tlak. Právě na to se zaměřuje dash dieta. Proč byste ji měli vyzkoušet? Pokračovat ve čtení

5x palačinky a lívance zdravěji: Skvělé recepty, se kterými nepřiberete ani deko

31.12.2019

Sladká mňamka v podobě palačinek či lívanců určitě nadchne vaše chuťové pohárky. Budete se olizovat až za ušima, jenže při pohledu na váhu spláčete nad výdělkem. Přesto existuje rozumný kompromis. Můžete si tuhle lahůdku dopřát a přitom se nezpronevěřit zásadám zdravé výživy. Ukážeme vám, jak na to! Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 222 204 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?