Pestrý jídelníček

Máme pro Vás snadné řešení pro zdravé hubnutí a konečně ten správný pestrý jídelníček, díky kterému můžete shodit přebytečné kilogramy bez jojo efektu.

Chcete efektivně zhubnout? Zkoušíte různé diety, ale jakmile se vrátíte zpátky k normálnímu způsobu stravování, hned máte spoustu kil navíc a postihne vás jojo efekt?

Tímto stylem nelze trvale a udržitelně zhubnout. Pohybujete se totiž od jednoho extrému do druhého. Jednou zhubnete a vzápětí přiberete, s vaší hmotností je to jako na houpačce. Jak z toho ven?


Jedinou šancí na trvalé udržení stabilní hmotnosti je zdravý, vyvážený a pestrý jídelníček. Experimenty v oblasti diet se vám nevyplatí, rozhodíte si metabolismus. Pak se vám může stát, že ani s racionální a vyváženou stravou nedokážete zhubnout a váhu si udržet. Váš metabolismus bude natolik nabouraný, že bude trvat dlouhou dobu, než se vrátí zpátky do rovnováhy.

Jde proto především o to, uvědomit si svoje priority, přehodnotit svůj životní styl a stravovací návyky. Je to běh na dlouhou trať. Rozhodně se vám nepodaří docílit výsledků během prvních čtrnácti dnů, jak slibují různé zázračné diety. Hřát vás ale bude vědomí, že změny jsou sice pomalé, ale zato trvalé. Nejde o krátkodobou dietu, ale dlouhodobý životní styl.

V čem spočívají zásady pestrého jídelníčku?

 • Strava s velkým podílem zeleniny

Dopřejte si ke každému hlavnímu jídlu zeleninový salát. Zelenina má velmi málo kalorií a doplníte s její pomocí spoustu vitamínů a minerálů. Vláknina ze zeleniny vás zasytí a sníte o to méně hlavního jídla

 • Ovocné svačiny

Rozhodně nezapomínejte na ovocné svačiny. Skvělé jsou hlavně dopoledne. Nebojte se toho, že i ovoce obsahuje sacharidy. Během dopoledne je snadno spálíte, navíc lidské tělo si s přírodními cukry dokáže poradit mnohem snáze, než s těmi rafinovanými. V ovoci najdete zdroj vitamínů.

 • Upřednostňujte bílé maso a ryby před červeným masem

Dávejte přednost drůbežímu a rybímu masu před vepřovým, hovězím, nebo skopovým. Maso obsahuje spoustu minerálů, včetně poměrně vysokého množství vápníku. Pokud chcete co nejvíce minimalizovat množství tuku, odstraňte z drůbeže kůži.

 • Pitný režim

Mnozí lidé podceňují příjem tekutin, přitom právě ten hraje v redukci hmotnosti velkou roli. Měli byste denně vypít alespoň 2,5-3 litry tekutin. Nejlepší je čistá neperlivá voda, nebo vlažný neslazený čaj. Vyhýbejte se alkoholu, sladkých limonád, kofeinových nápojů. Způsobují ještě větší žízeň a jsou navíc vysoce kalorické. Pokud ale během dne naberete v pitném režimu deficit, nesnažte se ho dohnat najednou. Pro vaše ledviny je to příliš vysoká zátěž.

 • Vynechte sladkosti

Zapomeňte na sladkosti obsahující jednoduché cukry. Prázdné kalorie nahraďte zdravým mlsáním v podobě oříšků, sušeného či čerstvého ovoce. Když čokoládu, tak tu s vysokým obsahem kakaa.

 • Volte celozrnné pečivo, ale i těstoviny nebo hnědou rýži

Bílá mouka způsobuje nárůst hmotnosti. Celozrnná varianta je mnohem zdravější. Najdete v ní spoustu vlákniny, ale i minerálů a stopových prvků.

 • Omezte živočišné tuky

Zkuste si třeba místo másla nakapat na chleba kvalitní olivový olej, používejte v kuchyni zdravé oleje (olivový, kokosový, řepkový, konopný, apod.)

Výhody pestrého jídelníčku

 • Jíte vyváženou a zdravou stravu se správným poměrem bílkovin, sacharidů a tuků, potraviny s vysokým obsahem minerálů, vitamínů a vlákniny

 • Hubnete postupně, ale za to zdravě a redukce hmotnosti je tak trvale udržitelná

 • Tímto správným stravováním mohou vymizet různé kožní problémy a nejrůznější záněty v těle

 • Hodí se pro každého bez rozdílu pohlaví, věku, tělesné zátěže

Nevýhody pestrého jídelníčku

 • Potřebujete správnou a dlouhodobou motivaci, platí, že hubnutí začíná v hlavě

 • Nemůžete si dopřát některé oblíbené lahůdky

 • Přechod na zdravější stravu je plný sebeodříkání, proto je lepší ho provádět postupnými kroky

 • Jedná se běh na dlouhou trať, výsledky uvidíte až postupně

Příklad jídelníčku na 3 dny:

1. den

Snídaně: Celozrnný rohlík, dietní šunka, okurka

Dopolední svačina: Pomeranč a ořechy

Oběd: Pečené kuře, bylinkové brambory, salát z paprik a rajčat

Odpolední svačina: Netučný bílý jogurt se skořicí

Večeře: Zeleninový vývar s vejcem

2. den

Snídaně: Celozrnná houska, sýr typu cottage, paprika

Dopolední svačina: Miska salát z exotického ovoce (kiwi, mandarinka, banán)

Oběd: Přírodní krůtí plátek s rýží, Salát z ledového salátu, cherry rajčat a oliv

Odpolední svačina: Zakysaný nápoj s ovocem

Večeře: Pečený pstruh, dušená kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel)

3. den

Snídaně: Müsli s oříšky a ovocem v jogurtu

Dopolední svačina: Jablko

Oběd: Tuňákový salát se směsí zeleniny a těstovinami

Odpolední svačina: Netučný tvaroh s pažitkou

Večeře: Zapečená brokolice se šunkou

Každý hubne jinak rychle

Jaké váhové úbytky můžete s pestrým a vyváženým jídelníčkem dosáhnout? Nedá se obecně říci, že třeba za dva měsíce můžete zhubnout osm kilo, protože tempo je u každého člověka jiné. Někdo hubne rychleji, někdo pomaleji, záleží na celé řadě faktorů jako metabolismu, věku, pohlaví.

Důležité ale je, že jde o přirozený systém hubnutí, kdy tělo dostává vše, co potřebuje. Není vystavováno šokům z jednostranné stravy, nic mu nechybí. Proto jde sice o pomalejší, ale za trvalou redukci hmotnosti.

27.08.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Proč jsou Francouzky tak štíhlé? Nemohou provozovat bílý sex

22.01.2017

Francie a jídlo k sobě neodmyslitelně patří. Tento pohodový národ je plný gurmánů, kteří jsou schopni vydržet u jídla i několik hodin. Mohlo by se proto zdát, že jejich figury vzhledem ke zvyku vychutnávat si každé sousto budou trpět na kráse. Opak je ale pravdou a například takové Francouzky se chlubí velmi pěknými postavami. Pokračovat ve čtení

Jaké přílohy můžete jíst při hubnutí?

08.09.2016

Zda-li řešíte hubnutí nebo se více zajímáte o životní styl, neměli byste ve svém jídelníčku rozhodně podceňovat přílohy. Někdy se to ani nezdá, ale tato součást pokrmu, může z daného jinak zdravého jídla udělat hotovou kalorickou bombu. Pokračovat ve čtení

Pravda nebo mýtus: Pomůže bezlepková strava s hubnutím?

02.02.2017

Bezlepková dieta v posledních letech zažívá obrovskou popularitu. Díky tomuto stravování si lze upravit zažívání k lepšímu. Jak je to ale tedy s hubnutím při dodržování bezlepkového jídelníčku? Pokračovat ve čtení

Štíhlí a krásní po Novém roce: Jak nastartovat hubnutí?

11.01.2017

Čas se nám přehoupl do Nového roku a spousta z nás je nemile překvapená při pohledu na váhu. U většiny totiž ukazuje o pár kilo víc, než před Vánocemi. My vám proto dnes poradíme, jak se opět dostat na svou původní váhu či dokonce, jak zhubnout ještě více a mít tak svou vysněnou postavu na dosah. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 218 494 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?