Hubnutí začíná v hlavě

Úspěšné a zdravé hubnutí není jen o držení diet nebo dodržování jídelníčku. Můžete snížit množství jídla, cvičit jako o život, a přesto se hubnout nedaří. Možná je to právě proto, že ve skutečnosti nejste opravdu přesvědčeni, že chcete zhubnout. Hubnutí začíná v hlavě, a když není na hubnutí naprogramován váš mozek, nebude fungovat ani tělo.

Mozek neobelstíte

Mozek řídí všechno. On rozhoduje o tom, co děláte, jakou máte náladu a po čem toužíte. Když chcete zhubnout, musíte ho přesvědčit. Přeprogramujete ho jedině tak, že zhubnout budete opravdu chtít a budete odhodláni to dokázat.

Obezita se řadí mezi psychosomatická onemocnění. Psychologie má na hubnutí zásadní vliv a naše psychika se podílí na tom, jestli se u nás obezita projeví, či nikoli. Ve všech důležitých životních oblastech, kterými jsou práce, vztahy, peníze a zdraví, by nás měla provázet vize toho, že se chceme dobře cítit a u zdravého životního stylu to platí dvojnásob. Diety, které nás ničí, nám nepomohou.

Síla vydržet

Motivace k hubnutí je důležitá. Zkuste se zamyslet a sepsat si odpovědi na několik otázek jako například:

  • Co vám vadí na vaší postavě?

  • Jaké nepříjemnosti vám vaše současná váha přináší?

  • Jak se cítíte, když někdo kritizuje vaši postavu?

Odpovědi si napište na papír a pečlivě uschovejte. Budou pro vás dobrou motivací, když budete mít slabou chvilku a budete to chtít vzdát. Připomenete si důvody, proč vlastně hubnete. Můžete je též vlepit do deníku, který budete při hubnutí používat k zapisování úbytku váhy a k sestavování jídelníčku.

Hubnutí a zdravý životní styl

Při redukci váhy si srovnejte priority, stanovte si reálné a měřitelné cíle, ale hlavně buďte v pohodě. Nestresujte se zbytečně přísným jídelníčkem. Je v pořádku, že si počítáte kalorie a hlídáte nutriční složení potravin, ale nic se nesmí přehánět. Příliš časté a důsledné řešení jídelníčku vám může být na obtíž a zbytečně vás demotivovat.

Vaší psychice nepomůže, když si budete vyčítat každé sousto, denně se měřit a vážit a trestat se, že nedošlo k úbytku. Zdravé hubnutí není jen o jídle. Důležitý je dostatečný spánek a relaxace. Nezapomínejte se odměňovat a motivovat se.

Přátelé vám pomohou

Řekněte všem svým přátelům zcela otevřeně, že jste se rozhodli zhubnout. Zapojte je do změny vašeho životního stylu. Určitě vás rádi podpoří. Nedomlouvejte si s nimi schůzky v restauracích a barech, ale raději si jděte společně zacvičit, zaplavat nebo se projít.

Pomalu ale jistě

Nesnažte se zhubnout příliš rychle, nebuďte radikální. Vaše cíle musí být splnitelné. Uvědomte si, že se jedná o celoživotní změnu, takže nemůžete ze svého stravovacího režimu odstranit úplně všechno, co je nezdravé. Také cvičit nemůžete denně, zvláště pokud jste dříve nebyli na pohyb zvyklí. Výsledkem je, že nový režim vydržíte maximálně dva týdny, a poté se vrátíte zpět do starých kolejí.

Raději začněte postupně a buďte trpěliví. Než se propracujete k zásadním bodům, měňte drobnosti. Třeba to, že večer u televize nebudete jíst brambůrky, nebo že přestanete pít přeslazené sycené nápoje. Vyměňte bílý cukr za třtinový. Začněte si dělat ovocné a zeleninové svačiny. Začněte chodit pěšky, choďte po schodech, a postupně, krok za krokem, změníte svůj životní styl.

Reálné cíle

Vaše cíle musí být reálné. Pokud si stanovíte cíle, které nemůžete splnit, zbytečně se od dalšího hubnutí odradíte. Nikoho netěší, když při svém úsilí nevidí žádné výsledky. Jako první cíl si stanovte, že svou hmotnost snížíte o 5 procent. Jakmile tento cíl splníte, stanovte si další, například úbytek v pase o 5 centimetrů. Splnění takových cílů vás bude extrémně motivovat. Vše si pečlivě zapisujte do deníku.

Negativní stres

To, že se vám nedaří hubnout, může mít na svědomí stres. Nastává, pokud s námi je něco v nepořádku, a to se vždy nejvýrazněji odrazí na našem zažívání. U lidí s nadváhou nejsou deprese nebo nízké sebevědomí ničím mimořádným. Tyto negativní emoce způsobují vyplavení látek zpomalujících náš metabolismus. Výsledkem je ukládání nadměrných tukových zásob.

Psychika je mocná

Psychologie hubnutí je v samotném hubnoucím procesu zásadní. Změňte staré způsoby svého myšlení a zkuste porozumět svému tělu. Co vám pokusy o hubnutí znesnadňuje? Proč nemůžete zhubnout, i když dodržujete zdravý životní styl, jíte dietně a máte dostatek pohybu? Hubnutí totiž začíná ve vaší hlavě.

24.11.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Nezůstávejte u snu, zhubněte!

21.02.2020

Spousta z nás sní o tom, jak zhubne. Mnoho lidí ale bohužel zůstane jenom u tohoto kroku, kdy pouze hodně mluví o tom, že by radí zhubli, ale nic konkrétního proto nedělají. Neřaďte se mezi ně a konečně zhubněte! Pokračovat ve čtení

Najděte motivaci do hubnutí v meditaci

14.05.2017

Už mnohokrát bylo někde napsáno, že hubnutí začíná v hlavě. Jakkoli si to mnozí z nás někdy nechtějí připustit, je to tak. Proto je při redukci váhy velmi důležitá psychická pohoda, kterou lze získat pro nás příjemnými činnostmi nebo i meditací. Pokračovat ve čtení

4 důvody, proč jsme my Češi národem otesánků

06.04.2017

To, že si libujeme v nezdravém jídle a pití našeho českého zlata, je známá věc. Bohužel nám ale tyto a další neřesti způsobují, že jsme doslova ,,vyžraným,, národem. Poučme se konečně z chyb, které stále opakujeme a motivujme se do boje pro zdravější život - štíhlejší těla. Pokračovat ve čtení

Využijte jarní energii ke změnám a motivujte se do nových začátků

24.03.2017

Máte chuť ve svém životě udělat velkou změnu a hledáte správnou motivaci do tak radikálního rozhodnutí? Pak právě jaro je vhodným obdobím pro nové začátky ve všech oblastech. Pokračovat ve čtení

Potřebujete motivaci do hubnutí? Inspirujte se od zahraničních osobností

30.01.2017

Zahraniční hvězdy také bojují s nadbytečnými kilogramy, i když vám to tak možná nepřipadá. Procházka v krásných šatech po červeném koberci je mnohdy vydřená velkým úsilím. Podívejte se, co vše musí absolvovat, aby měli štíhlé postavy. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 203 841 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?