Nechcete mít ze svých dětí tlouštíky? Nejlepší lekcí zdravé výživy je vlastní příklad!

Buďte motivací pro své děti a jděte jim příkladem v chování i zdravém stylu života. Jaký příklad vidí u vás, jako svých rodičů, takové pak budou jejich návyky, což platí i ve stravování. Nebo chcete mít z ratolestí líné povaleče s nemocemi a nadváhou? 

Na stravování dětí mají naprosto zásadní vliv rodiče. Ruku na srdce, pro většinu z nás je měřítkem kvality, jak to či ono jídlo připravovala naše maminka. Pokud jedli rodiče zdravě a už od malinka svým potomkům hravě a nenápadně vysvětlovali zásady zdravé výživy, je velice pravděpodobné, že i jejich potomci budou preferovat zdravé potraviny.

Platí to ale i naopak. Když dítě bylo od malička překrmováno sladkostmi a tučnými pokrmy, vypěstuje si hned v dětství sklon k nadváze a obezitě. Jednoduše řečeno milé matky a milí tatínkové, stravování vašich dětí je zkrátka ve vašich rukou.

Jděte příkladem

Co dělat, aby se zdravá strava stala pro vaše děti samozřejmostí? Především byste jako rodiče měli jít příkladem a stravovat se podle zásad zdravé výživy. Dítě totiž považuje vás jako rodiče za svůj vzor. Ať už vědomě nebo nikoli, bude kopírovat vaše chování a to se samozřejmě bude týkat i stravování. Myslete proto na to, že utváříte nejenom svůj životní styl, ale i styl svých dětí. Jestliže dospělý trpí v dospělosti nadváhou či obezitou, příčinou někdy může být i to, že nemá z dětství správné vzory ve stravování. Je dnes bohužel smutnou pravdou, že pětina evropských dětí má minimálně nadváhu, nebo dokonce už trpí obezitou.

Nepodceňujte první roky života

Když se někdo vymlouvá na genetické dispozice, má pravdu jenom částečně. Především jde totiž o zdravý jídelníček pro děti a je jenom na rodičích, zda své děti budou učit, že ovoce a zelenina jsou zdravou součástí každodenní stravy, nebo zda je nekontrolovatelně nechají jíst sladkosti a smažené hranolky nebo chipsy.

Už prvních šest let života je přitom pro děti ve stravování velice důležitých. Učí se základy toho, co je pro jejich organismus dobré. Proto se vyplatí dětem hravou formou vysvětlovat, jak by měla strava vypadat. Zdravá svačinka může mít podoby třeba smějícího se obličejíku ze zeleniny. Existuje spousta názorných ukázek, jak z dětské šunky, chleba, zeleniny vytvořit hravou a barevnou svačinu, kterou dítě s chutí s ní. Jeho jídelníček tak bude pestrý. Stojí za to dítě přizvat třeba k přípravě svačiny. Obrázek na talíři ze šunky, sýra, chleba a různé zeleniny si může vytvořit i samo. Jídlo, které vypadá vizuálně hezky, snědí s mnohem větší chutí.

Zkoušejte potraviny opakovaně

Od přírody bohužel toužíme po sladkém, je to pro nás přirozené, působí to blahodárně na naši nervovou soustavu. Právě proto je nám sladká chuť bližší, než třeba hořká nebo kyselá. Už první jídlo, které dítě ochutná – mateřské mléko - je sladké. Ovšem chutě je možné hodně ovlivnit. Proto byste také neměli hned vyřazovat z jídelníčku potraviny, které dítě napoprvé odmítne. Zkuste je znovu zařadit později. Mnohdy totiž dané jídlo nejí, protože je pro ně nové. Když se s ním ale setkají znovu, ochutnají a mohou mu přijít na chuť.

Nikdy nenechte potomky hladovět

Velice důležité je už od raného dětství nenechávat děti hladovět. Svačiny pro děti by měly být základem jídelníčku. Je důležité, aby v nich dostávaly především v předškolním věku mléčné výrobky (jogurty, sýry, mléko), aby měly dostatek bílkovin a vápníku pro růst a tvorbu kostí. Ovoce jim dodá dostatek vitamínů, stejně tak zelenina, v níž najdou i vlákninu. Jakmile dítě začne chodit do školy, musíte ještě více dbát na to, aby jedlo pravidelně a zdravě. V žádném případě by nemělo vynechávat obědy pro děti ve školní jídelně a nahrazovat je nějakými sladkostmi, které si samo koupí.

Příklad dospělých směřující k tomu naučit děti zdravému životnímu stylu, by měl obsahovat i cvičení s dětmi. Dítě pochopí, že pohyb je každodenní součástí života a nebudou se mu vyhýbat ani v dospělosti. Zjistí, že cvičení může být dobrá zábava, adrenalin a užijí si při něm i legraci.

Metody omezování nebo odměňování se míjejí cílem

Jak ještě jinak děti motivovat ke zdravému stravování? Jezte společně u jednoho stolu, udělejte si z jídla pohodovou událost, na kterou si všichni členové rodiny udělají čas a budou se na ni těšit. Pozor ale třeba na metodu omezování méně zdravých jídel a naopak striktní nařizování dětem, aby jedly výživově hodnotná jídla. Přísná metoda může vést k pravému opaku toho, čeho chcete docílit. Mnohdy se stává, že z dětí, kterým rodiče přísně nařizovali, co mají jíst a co ne, naopak mají v dospělosti sklon dopřávat si odpírané potraviny a proto nabírat na váze.

V omezování je třeba být rozumný a najít správnou míru. Dítě se pak nebude cítit provinile, když sní něco nezdravého. Bude vědět, že si občas může nějakou sladkost dopřát, aniž by mělo výčitky. Správnou cestou není ani odměňování typu: „Když sníš večeři, dostaneš pak bonbony.“ Dítě si pak zafixuje, že je sladké odměnou za to, že něco vykonalo a přenese si tenhle vzorec i do dospělosti.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

 

Kam dál?

Jídelníček proti celulitidě: Jak se zbavit pomerančové kůže?

Velkou část žen začne dříve nebo později trápit celulitida. Dolíčkovitá kůže připomínající kůru pomeranče není jenom estetický problém. Spousta žena sahá po drahých kosmetických přípravcích, ovšem ne všechny vědí, že tyto potíže můžete hodně ovlivnit správnou stravou. Pokračovat ve čtení

Chcete se vyhnout rakovině? Konzumujte ovoce a zeleninu se slupkou

Konzumujete celkem s pravidelností velké množství zeleniny či ovoce a každý plod bez rozmyslu zbavujete jeho slupky? Pak čtěte dále, neboť vám vysvětlíme, proč to tak nedělat a většinu druhů jíst i s výživným obalem plným pro tělo prospěšných látek. Pokračovat ve čtení

Bio jídelníček

V posledních letech se stalo velkou módou stravovat se bio. Jenže co to v praxi znamená a proč bychom se takto měli stravovat? Jaké má tento způsob stravování výhody a nevýhody? Podrobně si ho popíšeme. Pokračovat ve čtení

Potraviny pro zahřátí: Bez polévky a zázvoru nedáte ani ránu

Zimní období je již v plném proudu a tomu je třeba přizpůsobit i svůj jídelníček. Zařaďte do něj proto potraviny pro zahřátí organismu a vaše tělo vám poděkuje správnou funkcí metabolismu i lepším prokrvením končetin. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

1 254 955 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?