Zbavte se jednou provždy výčitek kvůli jídlu

Pokud chcete snadno a zdravě hubnout, musíte si celou akci nejprve urovnat v hlavě a pak se do celého procesu pustit. 

Chcete hubnout? V tom případě je pro vás jednou z nejdůležitějších věcí vaše psychika. Pokud vás ona zradí, těžko se vám podaří shodit přebytečné kilogramy. Ne nadarmo se proto říká, že hubnutí začíná v hlavě. Tohle úsloví má naprostou pravdu. Jenže jak hlavu ošálit?

Snažte se eliminovat stres

Hodně zjednodušeně by se dalo říci: „Buďte v pohodě a hubnutí vám půjde samo.“ Jenže skutečně toho v praxi docílit je o poznání složitější. Jak na to? Je všeobecně známo, že stres je zabijákem hubnutí. Náš metabolismus je složitá souhra spousty procesů a stres, který samozřejmě také je součástí hormonálních přeměn, tuto rovnováhu do určité míry narušuje.

Zkrátka pokud budete ve stresu, těžko se vám budou shazovat přebytečná kila a není to jenom tím, že ve stresových situacích často saháte po kalorických tučných a sladkých bombách. Řešením, jak vyzrát na hubnutí, tedy je nebýt ve stresu.

Jak se správně namotivovat?

Dopřejte si pravidelný odpočinek, nepřetěžujte se. Naučte se být trochu sobečtí a občas řekněte lidem: NE. Využijte pak získaný čas k relaxaci, ke svým koníčkům. Energie, kterou touto cestou získáte, se vám mnohonásobně vrátí. Budete vyspalí, probudí se ve vás nový elán k dalším výkonům. Věnujte se sami sobě, udělejte si radost, buďte sami nebo s rodinou či přáteli podle vaší chuti.

Hubnutí totiž neznamená jenom pečlivě vypracovaný jídelníček podle zásad pravidel zdravé výživy. Důležité je, mít chuť do života, nebát se problémů, občas se životu s nadhledem zasmát a neprožívat všechny karamboly tak těžce. Tím pádem se stav vaší psychiky zlepší a to se pozitivně projeví i při hubnutí. Budete správně namotivovaní a všechno půjde snáz.

Váš cíl může být ohrožen

Jestliže jste v pohodě a máte dobrou náladu pustit se do shazování, samozřejmě se začnete intenzivně zajímat o zdravé stravování. Snažíte se získat maximum informací, stáváte se chodící encyklopedií na téma zdravé výživy, porovnáváte své zkušenosti a názory s ostatními.

Plánujete si dopředu pestrý jídelníček. Hledáte recepty, podle kterých by se dalo jíst co nejzdravěji. Zkrátka žijete zdravým životním stylem a vše vám jde dobře od ruky. Zdálo by se, že teď už vás a vaše úmysly zbavit se té nepříjemné tukové pneumatiky na břiše nemůže nic ohrozit. Jenže to je bohužel omyl.

Výčitky jsou cesta do pekel

Ohrožení se jmenuje výčitky. Možná jste si všechno promysleli, naplánovali, našli si nové recepty i podporu ve svém okolí. To ale není zdaleka všechno. Dříve či později nastane jednoho dne situace, kdy budete třeba extrémně psychicky vyčerpaní po velmi náročném pracovním dni. Sáhnete po čokoládě nebo sušenkách na uklidnění a sníte je, ani nevíte jak.

Nebo třeba budete sami se sebou před regálem v supermarketu chvíli bojovat, zda si sladkost koupit nebo ne, ale nakonec tento boj prohrajete a kalorický pamlsek se ocitne ve vašem nákupním vozíku a později ho rádi smlsáte.

Vzápětí po té, co jste lahůdku snědli, začnete trpět výčitkami, že jste to neměli dělat, že to ohrozí vaši štíhlou linii. Nic si nevyčítejte! Výčitky jsou cesta do pekel. Dostanete se do stresu ze svého vlastního já. Dospějete k tomu, že jste neschopní, když ani tu dietu nedokážete dodržet. A vystresovaní z toho, že jste snědli zakázanou čokoládu, určitě nezhubnete.

Mlsejte zdravě

Co tedy dělat, pokud si zahřešíte? Nic. Nevyčítejte si každé sousto. Stalo se. Jeďte dál, ale analyzujte si situaci. Zeptejte se sami sebe, proč jste to udělali? Co bylo spouštěčem? Pokud si to uvědomíte, jste na skvělé cestě, jak zabránit tomu, aby se to stalo znovu. Díky tomu se naučíte mlsat zdravě a tak, aby to vaše hubnutí nijak neohrozilo. Nebudete pak trpět vůbec žádnými výčitkami.

Strava totiž vůbec nemusí být nudná a fádní ani tehdy, když hubnete. Pokud jste například zjistili, že při stresu v práci saháte po cucavých bonbonech v šuplíku svého psacího stolu, můžete na sebe rafinovaně vyzrát. Jednoduše vyházejte sladkosti a nahraďte je sušeným ovocem nebo třeba mandlemi či oříšky – pozor nesolenými. Z ovoce jsou ideální například sušené meruňky, které obsahují hodně draslíku. A ten je velice zdatným bojovníkem proti stresu.

Buďte sebevědomí a nic vás neohrozí

Když takto nahradíte nezdravé mlsání tím zdravým, najednou zjistíte, že stres už není tak náročným nepřítelem. Dokážete se s ním vypořádat snáz, máte totiž i z jídla větší požitek a energii. Postupně přejdete na návyky zdravého stravování a uvědomíte si, že teď už mohou jít všechny výčitky stranou. Klidně si pak dopřejete z pohledu množství více jídla jako například plnou mísu zeleniny, hodně ovoce, kvalitní maso, celozrnné pečivo.

Budete mít sami ze sebe radost a v záloze budete mít zdravé bojovníky proti stresu. Když vás pak někdo zláká do kavárny na dortík nebo do restaurace na vydatnější večeři, pro jednou si můžete hřích dopřát. Jídlo si vychutnáte a zítra se bez nejmenších výčitek zase vrátíte ke svému obvyklému zdravému jídelníčku. Jste totiž už dostatečně sebevědomí, abyste věděli, že žádné výčitky nemají smysl a jeden hřích váš cíl v žádném případě neohrozí. Vaše hubnutí je prostě od této chvíle ve vašich rukou.

20.06.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

5x palačinky a lívance zdravěji: Skvělé recepty, se kterými nepřiberete ani deko

31.12.2019

Sladká mňamka v podobě palačinek či lívanců určitě nadchne vaše chuťové pohárky. Budete se olizovat až za ušima, jenže při pohledu na váhu spláčete nad výdělkem. Přesto existuje rozumný kompromis. Můžete si tuhle lahůdku dopřát a přitom se nezpronevěřit zásadám zdravé výživy. Ukážeme vám, jak na to! Pokračovat ve čtení

Vánoční cukroví: Proměňte tradiční pečení ve vzor zdravé výživy

21.12.2019

Svátky Vánoc jsou pro mnohé časem, kdy neřeší svůj jídelníček a tím ani svou postavu. Pokud mezi ně nepatříte a i přesto si chcete pochutnat na upečeném cukroví, máme pro vás zdravé recepty na tři nejoblíbenější druhy. Pokračovat ve čtení

Vyzkoušejte tradiční podzimní polévky, které probudí i zlenivělý metabolismus

13.09.2019

Jste také jako většina lidí na podzim nešťastni z každého spadlého listu ze stromu? Cítíte, jak vám s přibývajícími dny ubývá energie? Máme pro vás jednoduché řešení, jak lépe probudit svou ospalou podzimní náladu a podpořit metabolismus. Zařaďte do svého zdravého jídelníčku podzimní polévky, které vás nejen zahřejí.  Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 199 925 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?