Maminky a děti: aby se ratolesti cítily skvěle

Děti nejsou jen zmenšení dospělí. Mají své specifické potřeby, a pokud chceme zajistit jejich správný vývoj po fyzické i psychické stránce, je nezbytné postarat se o zdravou výživu, poskytnout pocit bezpečí a rozvíjet jejich schopnosti. Zjistěte, jak toho dosáhnout.

Proč je správná výživa u dětí tak důležitá

Dětský psychomotorický vývoj je v prvních letech po narození opravdu velmi rychlý a pokud chceme, aby dítě dobře prospívalo, je zajištění správného stravování naprosto klíčové.

Zdravý životní styl je potřeba v dětech zakořenit už od nejútlejšího věku. Díky dodržování zdravé životosprávy naučíme své dítko zdravým návykům a předejdeme tak rizikům vzniku obezity, kardiovaskulárních chorob nebo poruchám imunity.

V čem spočívá správná výživa dětí

Pokud víme, že základem zdravé životosprávy je pestrý jídelníček, tak u dětí toto pravidlo platí dvojnásob. Ať už jde o kojence, předškoláka nebo školáka, vždy je potřeba dětem dopřát potraviny bohaté na bílkoviny, kvalitní rostlinné tuky a sacharidy a v neposlední řadě nezbytné vitamíny a minerální látky.

U dětí v kojeneckém a batolecím věku tuto roli velmi dobře plní příkrmy a obilné kaše, které nesmí obsahovat žádné konzervanty, chemické látky ani dráždivé kořenící přípravky. Dětem tak dodají potřebné vitamíny a naprosto nezbytnou vlákninu, která pomáhá dobrému trávení. Kromě toho si díky nim děti začnou pomalu zvykat na nové chutě běžné stravy.

Děti v mateřské škole i ty školou povinné potřebují k dobrému růstu dostatek zeleniny a ovoce.

Kromě toho se ale neobejdou také bez kvalitních bílkovin a železa z dobrého libového masa (například drůbež a ryby) a také by měly konzumovat dostatek mléčných výrobků, které jsou zdrojem důležitého vápníku.

Nesmí se zapomínat ani na přísun luštěnin a celozrnných cereálií. V neposlední řadě by se měly děti vést k dodržování pravidelného pitného režimu.

Na co si dát pozor?

Kromě pestrosti jídelníčku, bychom také měli pohlídat pravidelnost stravování. Děti v předškolním a školním věku by měly jíst asi 5x denně, přičemž jednotlivé porce je nutno přizpůsobit jejich věku, růstu a denní aktivitě. Ke třem větším chodům byste tak měli zařadit také menší zdravé svačiny. Děti by rozhodně neměly hladovět nebo se přejídat. Důležité je také nejíst ve spěchu a dítě do jídla nenutit.

Dejte si pozor zejména na kořenění jídel. Klasickým instantním jídlům se vyhýbejte obloukem a snažte se dětská jídla nepřesolovat.

Velký pozor si dejte také na přidané cukry z kupovaných laskomin a sladkých limonád.

Je sice hezké odměnit své zlatíčko pytlem sušenek, bonbonů a čokoládiček například ke Dni dětí, ale nic se nemá přehánět. Mnohem lepší je naučit děti na zeleninovo-ovocné salátky, ovocná pyré a slazení medem.

Pokud dětem vaříte, vyhněte se smažení a děti veďte k tomu, aby si pak ve školních jídelnách vybíraly jídla s rozmyslem. Pokud dáváte školákům kapesné na svačinky, je dobré se zajímat o to, co mimo domov jedí.

Základem je jít svým dětem příkladem, a to nejen ve stravování.

Zdraví a spokojenost dětí není jen o výživě

Pro zdravé a spokojené ratolesti jsou kromě výživy důležité ještě další faktory. Pro děti v útlém věku je nejpodstatnější činností hra. Občas proto není jednoduché najít ty nejvhodnější hračky pro děti. Správná hračka by měla všestranně podporovat rozvoj dětských smyslů, pohybu, myšlení i citů.

V současnosti velmi nabývají na popularitě tradiční dřevěné hračky, které pomáhají rozvíjet dětskou kreativitu a zručnost.

Vyplatí se ale také hračky vydávající zvuky, hračky do vody a na pískoviště nebo plyšáci příjemní na omak.

Hračky by měly být vždy vybírány v souladu s věkem dítěte, měly by být bezpečné a hygienicky nezávadné.

Pro předškoláky a školáčky jsou již vhodné také hry pro děti, stavebnice nebo encyklopedie.

Komfort zajistí Feedo i Mall.cz

Ať už jde o jakoukoli činnost dítěte, na prvním místě je jeho bezpečí a komfort. Nejen maminky na mateřské dovolené se proto neobejdou bez speciální dětské kosmetiky, kvalitních plenek, autosedaček, kočárků a mnoha dalších věcí.

Novopečeným i zkušeným maminkám přitom velkou pomoc nabízí internetový obchod Feedo, který se svým bohatým a kvalitním sortimentem snaží maminkám ulehčit jejich práci.

Feedo je největší český e-shop se specializací na dětské potřeby.

Kromě pestrého sortimentu kojenecké výživy zde můžete také najít látkové i jednorázové plenky kvalitních značek (například plenky Pampers, Huggies i Eko pleny). Prodávají se v různých velikostech podle hmotnosti miminka, čímž vám podstatně ulehčí výběr.

Rovněž nabízí velký výběr hraček pro děti nejrůznějšího věku, ale také zboží pro maminky. Vše je přehledně uspořádáno do jednotlivých kategorií a navíc zde můžete často natrefit na výhodné akce a slevy.

Feedo tak pomáhá nejen šetřit vaše peníze, ale  také váš čas.


​Snadný a rychlý nákup všeho potřebného nabízí rovněž internetový obchod Mall.cz. Na tomto e-shopu najdete rozsáhlý sortiment kvalitního dětského zboží, počínaje zbožím určeným k péči o dítě, přes dětské oblečení, až po hračky pro děti, a to vše za velmi přijatelné ceny.

Mall.cz umožňuje nejen vytíženým rodičům komfortní nákup.

ADHD u dětí

U dětí se porucha pozornost projevuje nesoustředěností, neschopností udržet pozornost na podstatných vjemech, nebo také impulzivností.

Zánět průdušek

Zánět průdušek je onemocnění známé také pod názvem bronchitida. Při akutní bronchitidě postupuje nemoc náhle a to například po obyčejném nachlazení

Laryngitida

V noci se člověk probudí a nemluví, ale kašle štěkavým dusivým kašlem. Když se chce nadechnout, sípe. Dále se připojí poměrně vysoká teplota a pocení, jedná se i je laryngitidu, tzv. zánět hrtanu a hlasivek

Pátá nemoc

Pátá nemoc může připomínat klasickou virózu, doprovázenou únavou a bolestí kloubů. Dokáže ale také pěkně vystrašit, a to když pacientovi vyraší červenofialové skvrny na kůži. 

17.10.2018 - autor: Lucie Vintrová

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Avokádo 5x jinak: Zdravé tipy do kuchyně

11.03.2020

Rádi byste na jaře vyzkoušeli nějakou zdravou potravinu a přemýšlíte o tom, jakou? Zavítejte do nejbližšího supermarketu nebo obchodu s ovocem a zeleninou a kupte si avokádo. Co na tom, že jste ho třeba ještě neochutnali. Přinášíme vám tipy, jak ho v kuchyni využít. Pokračovat ve čtení

15 skvělých tipů pro lepší náladu

27.09.2019

Hubnete, a máte pocit, že se vám to z nějakého důvodu nedaří tak, jak jste si představovali, propadáte depresím a chmurám? Máme pro vás 15 skvělých tipů, jak těmto stavům předejít. Není potřeba, abyste se trápili, když je možnost, jak to vyřešit. Pokračovat ve čtení

Potraviny, po kterých váš mozek nebude zahálet

03.01.2019

Strava, kterou do sebe dostáváme, ovlivňuje mnoho funkcí našeho těla. Jednou z nich je činnost mozku. Samozřejmě platí pravidlo, že čím kvalitnější jídlo je, tím lépe se nám přemýšlí, soustředí, pamatuje apod. Objevte s námi potraviny, které zlepší všechny tyto faktory. Pokračovat ve čtení

AliExpress Day: Co všechno pořídíte v největší nákupní den?

08.11.2018

AliExpress je čínský internetový megaobchod, který nabízí svým zákazníkům téměř neuvěřitelné výhody. Nebojte se nakupování z Číny a vsaďte na kvalitu a férový přístup. Pokračovat ve čtení

Cviky na krční páteř: Jak si efektivně pomoci od bolesti

06.11.2018

Časté sezení u počítače, jednostranná zátěž a nedostatek pohybu to jsou faktory, které mají na naši krční páteř neblahý vliv. Úlevu od bolesti a napětí přinesou jednoduché a účinné cviky. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 196 920 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?