Co je to celulitida a jak s ní zatočit?

Objevili jste na svém těle nepříjemnou pomerančovou kůži? Nejspíše vás to zaskočilo a rádi byste se tohoto neduhu zbavili. 

Jak na celulitidu? Ve vašem boji by vám mělo pomoci správné a zdravé stravování, dostatečný pitný režim a samozřejmě také pohyb. Užitečné jsou i masáže peelingy a zábaly, ale samozřejmě nejsou samospasitelné.

Muži celulitidě odolávají

V úvodu bychom měli vysvětlit, že celulitida poskytuje hlavně ženy. U mužů se vyskytuje jenom vzácně a zřídka. Proč? Jejich počet tukových buněk je nižší, nemají tak pružnou kůži. Také vazivová vlákna jsou vedena vodorovně a někdy se i kříží, což vzniku celulitidy v podstatě zabraňuje.

Co se při vzniku celulitidy v ženské kožní tkáni vlastně děje? Jev zvaný pomerančová kůže, tedy kůže s důlky, je následkem poruch tkáňové mikrocirkulace krve a lymfy. Kvůli těmto poruchám se mění i podkožní tukové vazivo. Kůže ztrácí svoji původní pružnost. Tukové buňky v podkoží se zvětšují a vytlačují se směrem k povrchu kůže. Tím vzniká pomerančový, hrbolkovitý efekt.

Obvykle se celulitida vyskytuje na hýždích a stehnech, kde je hodně měkké tkáně. Nejčastěji jde hlavně o estetický problém, ale někdy zvětšené tukové buňky tlačí na mízní a žilní systém.

Co může potíže zhoršit?

Nemalý vliv na celulitidu má životní styl, hormonální nerovnováha a také genetické předpoklady. Které faktory životního stylu vznik celulitidy výrazně ovlivňují? Hlavně nadměrná konzumace alkoholu, nadměrná hmotnost a málo pohybu. Negativně ji podle vyjádření odborníků ovlivňuje také stres.

Léčba celulitidy tedy bezprostředně souvisí se zdravým životním stylem. Začněte tedy svůj boj s celulitidou postupnou změnou jídelníčku. Odbourávejte potraviny obsahující cukry, tuky a sůl. Vynechejte bílý cukr, bílou mouku a sladkosti, smažená jídla, máslové dorty, smetanové omáčky.

Vsaďte na zeleninu vařenou na páře

Místo smažení pokrmy raději pečte bez přidání tuku, podlévejte je vodou. Vyzkoušejte si vaření na páře. Tímto způsobem se dá zdravě připravit celá řada pokrmů. Například vařením zeleniny na páře ji zdaleka nepřipravíte o tolik vitamínů jako klasickým vařením ve vodě.

Mnohem zdravější přípravou jídla než smažení je také dušení. Duste maso ve vlastní šťávě, používejte tuk jenom naprosto minimálně. Sázejte na zeleninová jídla. Nahraďte klasické přílohy jako vařené, pečené či dokonce smažené brambory, rýži nebo těstoviny na páře připravenou zeleninovou směsí, kterou si dáte k masu.

Vytvářejte si stravou kvalitní vazivo

Jaké potraviny se v boji proti celulitidě hodí nejvíce? Výborné jsou ryby, ze zeleniny kořenová, zejména mrkev, dále je výborný špenát, salátové okurky. V ovoci hledejte oporu v pomerančích, banánech.

Pro účinný boj s celulitidou potřebujete především stravu s velkým množstvím rostlinných bílkovin (fazole), nasycených mastných kyselin (ryby), vitamínu C (pomeranče, špenát, brokolice, zelí), vlákniny (špenát, mrkev) a také zinku. Tato kombinace totiž napomáhá vzniku kolagenu, který se stává základem kvalitní vazivové tkáně. Pokud si vybudujete dostatečnou vazivovou tkáň, celulitida nemá šanci.

Dodávejte tělu tekutiny

Nikdy také nepodceňujte pitný režim. Pijte denně 2-3 litry tekutin. Vynechávejte ale kávu, sladké šťávy a alkohol. Ideálním nápojem proti celulitidě je čistá voda případně bylinkové čaje. Pokud možno je neslaďte, nebo jenom mírně medem.

Nepodceňujte také dodávky tekutin zvenčí. Pomáhají i hydratační tělové krémy.

Protahujte a posilujte stehna a hýždě

Jaké cviky proti celulitidě můžete vyzkoušet? Vesměs se jedná soubor cvičení určený k posilování stehen a hýždí. Výbornou službu vám prokážou klasické podřepy, dále výpady a zakopávání nohou nebo takzvané lyžování. Při všech protahujete svalstvo zadní části těla a horní partie nohou. Celulitida na stehnech dostává tak při cvičení hodně zabrat.

Pomůže skořice, káva i zázvor

Kosmetický trh nabízí velké množství různých krémů či peelingů, které podle tvrzení výrobců odstraní celulitidu. Tyto výroky je ale třeba brát s velkou rezervou. Ano, mohou pomoci, ale samy o sobě problém rozhodně neodstraní.

Výraznějších výsledků dosáhnete jedině pomocí komplexních opatření zahrnujících nejenom používání kosmetických produktů, ale i změny stravování a životního stylu a cvičení.

Z kosmetických prostředků je dobrý například skořicový zábal. Zlepšení stavu celulitidy může přijít díky prostředkům, které zlepšují prokrvení pokožky. Kromě skořice tento efekt působí například černý pepř, zázvor, kapsaicin či kofein. Proto se hodí i krémy či zábaly s kávou či zázvorem.

23.11.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 218 249 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?