Cviky na krční páteř: Jak si efektivně pomoci od bolesti

Časté sezení u počítače, jednostranná zátěž a nedostatek pohybu to jsou faktory, které mají na naši krční páteř neblahý vliv. Úlevu od bolesti a napětí přinesou jednoduché a účinné cviky.

Proč bolí krční páteř?

Krční páteř je velmi namáhanou oblastí a často tak může dojít k jejímu přetížení a následné bolesti nebo dokonce k zablokování krční páteře.

Náš životní styl často neumožňuje dostatek přirozeného pohybu, tudíž se stává, že většinu času trávíme ve statických polohách (například ve škole, v autě nebo při sedavém zaměstnání).

Díky tomu máme tendenci část svalstva v oblasti zad a krku silně přetěžovat a druhá část se zase naopak stává stále ochablejší. Komplikací se může stát také ohýbání krku k telefonům a zejména u žen jsou to těžké kabelky, které jsme zvyklé nosit stále na tom samém rameni.

Všechny tyto faktory pak vedou k tomu, že si navykneme na špatné držení těla a bolestivost problematických partií se jen a jen prohlubuje. Nehledě k tomu, že takový shrbený postoj nikomu z nás nepřidá na kráse.

Přitom by stačilo zařadit do své denní rutiny pouze několik jednoduchých cviků třeba jako bonus ke cvikům na hubnutí.

Problémy spojené s krční páteří

Když své tělo přetěžujeme a přepínáme, vysílá nám signály, že je něco v nepořádku. My jsme se ovšem naučili tyto příznaky úspěšně ignorovat, a proto nás často dostihnou v zesílené míře.

Neignorujte tělesné signály. Pokud často trpíte některým z těchto příznaků, pravý problém může vězet právě ve vaší krční páteři.

Často se jedná o prudké bolesti v oblasti lopatek a ramenních kloubů. Velmi často je také spojována krční páteř a motání hlavy, bolest hlavy a hučení v uších.

Klasickým projevem jsou rovněž četné blokády krční a hrudní páteře nebo oblasti žeber. V neposlední řadě nepodceňujte ani brnění horních končetin.  

Jak se zbavit problémů s krční páteří?

Nejdůležitější je prevence. Pokud víte, že své páteři dáváte zabrat, zaměřte se na to, abyste si adekvátně svým tělesným požadavkům upravili prostředí.

Pokud tedy například pracujete na počítači, umístěte ho do vhodné výšky a polohujte také svou židli nebo křeslo, které by rovněž mělo mít dobré kvality pro vaše tělo.

Ženy nosící těžké kabelky by mohly zkusit dát šanci moderním batůžkům.

Pomoci můžou rovněž nejrůznější bylinné obklady. Při bolestivosti kloubů je účinný například zázvor, zelený čaj, aloe vera nebo eucalyptus.

Dbejte také na to, aby i váš spánek byl kvalitní, a proto se zaměřte na vhodnou matraci a polštář. V dnešní době můžete najít dokonce speciální zdravotní polštáře na krční páteř.

Nepříjemné mohou být také průvany. Studený vzduch má totiž na svědomí nepříjemné zdravotní komplikace. Dávejte si proto pozor také na správné nastavení klimatizace.

Velmi dobré mohou být v tomto případě také prohřívací přípravky či nákrčníky, které poskytnou potřebné suché teplo.

Pokud vás problémy s páteří sužují dlouhodobě nebo velmi prudce, základem řešení by nejdříve měla být návštěva lékaře a důkladné vyšetření.

Lékař sám nejlépe určí diagnózu a následný postup. Velmi častá je poté nutnost pravidelných návštěv fyzioterapeuta.

Efektivní cviky na krční páteř

V neposlední řadě je důležité také časté protahování a ještě lépe cvičení na krční páteř.

Pokud taková cvičení neděláte s přílišnou vervou a nic nepřeháníte, můžou vám být dobrou prevencí a řešením zdravotních problémů.

Pravidelným cvičením se povolené oblasti zpevní a poskytnou tak páteři lepší oporu a stabilitu. Skvělými pomocníky můžou být například cvičení jógy nebo pilates cviky.

Nezbytné protažení

Toto jednoduché protahování můžete dělat prakticky kdykoli vás napadne a dosáhnete tak úžasné úlevy. Jak začít cvičit?

Posaďte se na židli, trup držte vzpřímeně, ramena tlačte dolů a hlavu se snažte vytahovat nahoru (jako kdyby vás někdo vytahoval za provázek). Přitom ale nezvedejte bradu.

Postupně, pomalu uklánějte hlavu na jednu stranu a poté na druhou. Poté hlavu otáčejte nejdříve na jednu stranu a poté na druhou.

Pak rozpažte ruce tak, aby jeden palec směřoval nahoru a druhý dolů. Hlavu opět pomalu otáčejte ze strany na stranu vždy pohledem k ruce, kde je palec dolů.

Dále zkuste hlavu co nejvíce předklonit a následně jí opět otáčejte ze strany na stranu.

Tato protažení několikrát opakujte.

Cvik na břiše

Velmi efektivní cvik při častých bolestech krční páteře a oblasti lopatek můžete s klidem provádět v poloze vleže na břiše.

Lehněte si na břicho a ruce si složte pod hlavu dlaněmi dolů. Ramena tlačte od uší a hlavu táhněte nahoru. Poté hlavu i s rukama pomalu zvedejte nad podložku, kde krátce vydržte. Nezapomeňte vše prodýchávat. Poté vraťte ruce i hlavu zpět na podložku a cvik několikrát opakujte.

Cviky s provázkem

Špatná postura, tedy špatné tělesné postavení může být bolestivé a navíc neestetické. Tyto cviky s provázkem vám ale pomůžou k napřímení.

Stůjte vzpřímeně a mírně rozkročeně, uchopte provázek pevně jednou rukou z každého konce tak, abyste měli ruce od sebe vzdáleny přibližně na šíři boků. Následně zvedněte ruce nad hlavu, udržujte rovný stoj a pomalu se uklánějte z jedné strany na druhou.

Při druhém cviku umístěte ruce na provázku dál od sebe, zvedněte je nad hlavu a poté ruce opatrně pokládejte dolů ale tak, abyste provázek měli za zády. Pokud to nejde, dejte dlaně ještě dál do sebe, nekrčte ruce v lokti. Když máte provázek za zády, pokračujte rukama opět nahoru a zase dolů s provázkem před sebou. Několikrát opakujte.

06.11.2018 - autor: Lucie Vintrová

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Cviky na stehna: 7 nejúčinnějších cviků pro pevná stehna i zadek

05.12.2018

Stravujete se zdravě, chodíte cvičit, a přesto vás ne a ne opustit celulitida? Dost možná je na vině zavodnění nebo nesprávný pohyb. Poradíme vám, jaké cviky jsou v boji s celulitidou ty nejúčinnější. Navíc je zvládnete i v pohodlí domova! Pokračovat ve čtení

Jak správně regenerovat po cvičení?

06.08.2018

Žijete-li zdravě, jste aktivní a pravidelně se hýbete, musíte myslet i na nutnou regeneraci svého těla, která bezesporu patří mezi hlavní součásti zdravého životního stylu. Poradíme, jak na to, aby váš organismus správně regeneroval a vy tak mohli mít lepší výsledky v hubnutí i ve cvičení. Pokračovat ve čtení

Avokádo 5x jinak: Zdravé tipy do kuchyně

11.03.2020

Rádi byste na jaře vyzkoušeli nějakou zdravou potravinu a přemýšlíte o tom, jakou? Zavítejte do nejbližšího supermarketu nebo obchodu s ovocem a zeleninou a kupte si avokádo. Co na tom, že jste ho třeba ještě neochutnali. Přinášíme vám tipy, jak ho v kuchyni využít. Pokračovat ve čtení

15 skvělých tipů pro lepší náladu

27.09.2019

Hubnete, a máte pocit, že se vám to z nějakého důvodu nedaří tak, jak jste si představovali, propadáte depresím a chmurám? Máme pro vás 15 skvělých tipů, jak těmto stavům předejít. Není potřeba, abyste se trápili, když je možnost, jak to vyřešit. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 201 257 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?