Jak a proč přinutit děti jíst zdravé svačinky?

Pokud jste rodič školáka, rozhodně by vám nemělo být lhostejné, co Váš potomek ve školní čas svačí a zda-li si vůbec něco dává k jídlu. Snažte se mu připravovat domácí zdravé svačiny, díky kterým budete mít celou věc pod kontrolou. Samozřejmostí je zapojení dítěte do samotné přípravy jídla.

Pokud patříte mezi o trochu starší ročníky, určitě si moc dobře vzpomínáte, jak vám vaše maminka chystala každé ráno do školy svačinu, třeba v podobě chleba namazaného máslem se sýrem nebo šunkou a ovoce. Všechno zabalila a vložila do sáčku nebo krabičky. Dneska se školáci zase ke svačinám vracejí, jsou totiž součástí zdravé stravy.

Chipsy a coca-cola dítě zkazí

Stále se hodně diskutuje o tom, že by ze škol měly zmizet automaty s nezdravým občerstvením, jako jsou například chipsy nebo coca-cola. Jedná se totiž o krok v zájmu zdraví našich dětí.

Zdravá svačina ve škole by totiž rozhodně neměla mít podobu pytlíku slaných brambůrků nebo bonbónů zapíjených colovými nápoji. Děti by si tak jistě ideální svačinu představovaly, ale pravidlům zdravé výživy to rozhodně neodpovídá. Navíc se tímto způsobem kazí stravovací návyky dětí už v raném věku. Přitom, když jim rodiče nepomohou vybudovat zdravé stravovací návyky, v dospělosti si je budou vytvářet mnohem obtížněji.

Aby jídlo neskončilo v odpadkovém koši

I když si ale dáte s přípravou svačiny záležet, ani tak není jisté, že ji potomek opravdu sní. Nepochybně si totiž vzpomenete na sebe ve školním věku. Pokud váš box na svačinu obsahoval jídlo, které jste zrovna dvakrát nemuseli, velice snadno se vše ocitlo v lepším případě v žaludku spolužáka, kterému to chutnalo, v horším pak v odpadkovém koši.

Jestliže tedy dítěti připravíte něco zdravého, ani zdaleka není zárukou, že to také sní. Zkrátka je potřeba udělat nějaký rozumný kompromis mezi mlsným jazykem potomka a zdravou výživou. Připravovat synovi nebo dcerce zdravé svačiny, které jim budou chutnat.

Alarmující zjištění: část školáků nesvačí vůbec

Není totiž horší situace, než když dítě dá svačinu spolužákům, vyhodí ji, nebo prostě žádnou nemá. Školáci přitom potřebují doplnit energii i mimo snídani, oběd a večeři, takže se bez svačiny prostě neobejdou. Bohužel ale výzkumy ukazují, že skoro čtvrtina školáků na 2. stupni základní školy nesvačí vůbec. To je ale zásadní chyba. Uvedenou skutečnost je třeba změnit.

Svačiny do školy prostě musí být součástí školního batohu i u dětí na prahu puberty. Nelze spoléhat na to, že když starším dětem dáte kapesné, aby si něco koupily, zvolí zdravou stravu, která bude prospěšná jejich tělu. Naopak, většinou to skončí u zmiňovaných brambůrků, bonbónů, čokolád a coca-coly.

Zvykejte dítě na zdravou stravu už od plenek

Jak tedy naučit svoje dítě zdravě svačit a vůbec zdravě jíst? Jednoduše. Velmi dobré je pro děti, když se s výchovou ke zdravému životnímu stylu začnete doslova už od plenek. Zelenina a ovoce by měly být součástí každodenního jídelníčku rodičů i jejich potomka. Dítě si tak na podobnou stravu zvykne, bude na ni naučené a bude ji i nadále vyžadovat. To je dobrý základ pro budoucnost.

Snažte se proto doma vařit tak, aby vaše dítě mělo od malinka pestrou vyváženou stravu s dostatečným množstvím sacharidů, bílkovin a tuků. Nezapomínejte na ovoce a zeleninu. Kvalitní a zdravá strava je pro vaše dítě tou nejlepší investicí do jeho budoucnosti, a to platí nejenom v případě svačin.

Jablko dostane šanci

Jak se tedy postavit k problému školních svačin? Rozhodně čelem. Nezapomínat na ně. Pokud si myslíte, že když dáte dítěti peníze, aby si něco koupilo, jste, jak se říká, za vodou, je to omyl. Skončí to lahví přeslazené barevné limonády a hromadou hranolků s kečupem. Korunou pak bude dvojitá porce barevné moudré šmoulí zmrzliny, tedy to úplně nejhorší, co můžete potomkovi koupit.

Proto je důležité, abyste dětem hravou formou vysvětlovali, proč je důležité sníst k svačině jablko, kolik obsahuje vitamínů. Pak bude stoupat možnost, že jablko od mamky k svačině sní i v pubertálním věku, kdy jinak všechno od rodičů odmítá. Zkuste třeba potomka do přípravy jídla také nenásilně zapojit. Bude mu lépe chutnat, když se na všem bude podílet.

Vyvážená porce sacharidů, bílkovin a tuků

Především si ale vy sami udělejte na přípravu svačin čas. Pokud nestíháte ráno předtím, než dítě vyrazí do školy, udělejte si přípravu třeba už večer. Namazaný rohlík nebo chleba s kvalitní šunkou zabalený v potravinářské fólii vydrží v ledničce bez potíží do rána a vy ho jenom vložíte do krabičky a přidáte třeba zmiňované jablko.

Jak by ostatně mělo vypadat složení dětské svačiny podle nutričních terapeutů? Rozhodně by měla svačina obsahovat nějaké pečivo, které bude zdrojem sacharidů, tedy energie pro malé neposedy. Celozrnné pečivo se ale hodí až pro starší děti. Je nezbytné přidat i porci bílkovin pro tvorbu svalů a látkovou přeměnu. Může to být nepříliš tučný sýr, domácí tvarohová pomazánka nebo krůtí šunka.

K tomu by nemělo chybět ovoce či zelenina jako zdroj vitamínů, minerálů a vlákniny. Hodí se někdy dát jogurt s ovocem. Samosebou budou ve svačince i nějaké tuky, ale měly by převažovat ty zdravé – třeba tuňákový salát. Dbejte na to, aby potraviny pro děti neobsahovaly zbytečně mnoho barviv, konzervantů, atd. Podobné látky bývají příčinou hyperaktivity dětí apod.

5 tipů na zdravou přesnídávku

Přinášíme tipy na svačiny, pokud si nevíte rady, co potomkům připravit:

1. Sendvič z tmavého chleba s pažitkovou pomazánkou, min. 90% šunkou a paprikou vloženou dovnitř.

2. Bulky s kuřecím masem. Kousky kuřecích prsou orestujeme na oleji, sundáme z pánve a vložíme do misky. Natrháme kousky omytého ledového salátu. Lehce osolíme a opepříme. Bulky rozřízneme a ze spodní části vybereme střídku. Naplníme směsí z kuřecího masa (kousky ledového salátu můžete vyměnit třeba za směs vařeného hrášku, kukuřice a mrkve).

3. Plněná bageta s rajčaty, rukolou, olivami a balkánským sýrem.

4. Domácí müsli tyčinky s ovocem. Z nasucho upražených ovesných vloček, ořechů a semínek, medu a trochy oleje připravte domácí müsli tyčinky. Bílkoviny doplní ovocný jogurt.

5. Ovocný tvaroh s domácími celozrnnými sušenkami s medem a oříšky.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

Kamila

Překvapuje mě, že stále existuje spousta lidí, kteří nesnídají a celkově pravidelně nejedí. Měli by si konečně uvědomit, že jde o základní jídlo celého dne. A to i podle tohoto článku - http://www.pedia.cz/chcete-svym-detem-pomoci-se-zatezi-ve-skole-soustredte-se-hlavne-na-snidane-a-svaciny

Odpovědět

 

Kam dál?

Banánová dieta nejen pro aktivní lidi

Milujete banány? Pokud jste přikývli, pak zajásejte. Věděli jste, že můžete díky stravě bohaté na banány rozhýbat své hubnutí? Jestliže ne, tak čtěte dál a my vám poradíme s jídelníčkem při banánové dietě. Pokračovat ve čtení

Přirodní fytoestrogeny: Bojovníci proti rakovině prsu i přebytečným kilům

Fytoestrogeny v potravinách mají mnoho příznivých zdravotních účinků a skvěle působí i při hubnutí. My vám dnes prozradíme, jaké suroviny tyto přírodní látky obsahují a jak je adekvátně zapojit do svého pestrého jídelníčku. Pokračovat ve čtení

Asijská dieta: Buďte štíhlí díky rýži

Pokud hledáte cestu, jak shodit přebytečné kilogramy a oblíbili jste si asijskou kuchyni, můžete spojit příjemné s užitečným. Budete jíst pokrmy, které vám chuťově vyhovují a navíc kila budou utěšeně mizet. Zkuste to. Každý jsme trochu jiný, každému vyhovují jiné stravovací návyky a chutě a možná právě tohle je pro vás cesta, jak docílit štíhlejší postavy. Pokračovat ve čtení

Chci jídelníček ZDARMA

1 798 924 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?