Jak správně nastartovat spalování kalorií?

Chtěli byste zhubnout, myslíte si, že proto děláte všechno, co se dá a přitom se ručička váhy ne a ne pohnout? Vždy se dá najít recept, jak ještě více spalovat kalorie a podpořit tak svůj metabolismus.

I když se podle vás nedá nic dalšího pro úspěšné hubnutí podniknout, přečtěte si naše rady. Možná mezi nimi najdete inspiraci, jak opět nastartovat spalování svého těla a to se pak může projevit konkrétními kladnými výsledky.

Večer pozor na sacharidy

Velmi důležitý je především jídelníček. I když je jeho složení správné a vyvážené z pohledu obsahu sacharidů, bílkovin i tuků a nachází se v něm i dostatek vitamínů a minerálů, je možné, že děláte chyby například ve správném načasování jídla nebo v tom, co jíst dopoledne nebo naopak odpoledne.

Řiďte se především tím, že sacharidové pokrmy budete zařazovat především ráno a dopoledne, kdy je tělo nejlépe nastartované ke spalování. Například ranní ovesná kaše s ovocem vám dá dostatek sacharidů na dopoledne, můžete k tomu ještě něco přidat v podobě ovoce k svačině. Další porci sacharidů byste měli sníst k obědu jako přílohu. Odpoledne a zejména večer už ale na sacharidy buď úplně zapomeňte, nebo je výrazně omezte.

Už toto jednoduché opatření vám může pomoci k lepšímu spalování. Zredukujete tím množství inzulínu, který ve večerních hodinách vyloučí slinivka břišní. Konzumace sacharidů večer totiž hodně vede k ukládání tuku.

Pravidelnost je motorem

Nezapomínejte také na pravidelnost v jídle. Možná se snažíte dodržovat časy snídaně, oběda a večeře, ale svačinu někdy stihnete, jindy ne. Právě to je ale velká chyba. Noste si v kabelce či tašce müsli tyčinku a jablko či jogurtový nápoj, který se dá pít i z lahvičky. I když vás odvolají nečekané pracovní povinnosti, vždy tak budete mít jistotu, že se vám povede se nasvačit, třeba i na autobusové zastávce.

Pravidelnost v jídle je dobrým motorem správného stravování. Tělo ví, že dostane nášup a nemá tak potřebu schovávat na horší časy. Pozorujte také své tělo, zda mu lépe vyhovuje jíst po dvou, dvou a půl či třech hodinách. Postupem času zjistíte, co je pro vás nejoptimálnější. Častěji než po dvou hodinách ale určitě nejezte.

Pestrý čaj a káva vás nabudí

Při spalování kalorií má velice důležitou úlohu také pitný režim. Určitě na něj nezapomínejte. Kromě toho, že je třeba doplňovat tekutiny pravidelně v průběhu celého dne, je podstatné i to, co pijete. Pokud se držíte zásad zdravé výživy a pijete hlavně čistou pramenitou vodu, případně ředěné neslazené džusy, zkuste svůj pitný režim doplnit o nápoje, které pomáhají spalování. Jedná se především o Pestrý čaj, zelený čaj a černou kávu. Možná jste už zjistili, že tyto nápoje mají účinky na zrychlení vašeho metabolismu. Neváhejte si je proto dopřát v rozumné míře pravidelně. Šálkem kvalitní černé kávy a zeleného či pestrého čaje denně rozhodně nic nezkazíte, právě naopak. Navíc všechny tyto nápoje obsahují naprosté minimum kalorií, takže jsou vhodné i pro diety.

Zapisujte si deníček

Pokud chcete zlepšit svoji disciplínu ve stravování a najít recept, jak efektivně spalovat, dobrým receptem je si po dobu například tří dnů zapisovat, co a kdy jste snědli a vypili. Potom svůj zápis vyhodnotit. Získáte tak materiál, který vám ukáže vaše nejčastější chyby a jak je odstranit a zlepšit si tím spalování. Už samotný zápis bude mít pro vás pozitivní psychologický efekt, kdy si uvědomíte své rezervy. Například zjistíte, že děláte moc velké přestávky mezi jídly atd. Budete mít návod, jak dál pracovat se svým stravovacím režimem.

Zkuste změnu v tréninku

Samozřejmě i skladba cvičení se promítá do vašeho spalování. Pokud chodíte cvičit pravidelně a například posilování kombinujete a aerobním tréninkem, i tak se vám může stát, že sice postavu zformujete do určité míry, ale když vám k ideálnímu tvaru těla a hmotnosti zbývají třeba ještě tři nebo čtyři kilogramy zaseknete se, a máte pocit, že to nejde dál.

Co teď? Je jasné, že cesta jak zrychlit metabolismus vede i přes správnou volbu a načasování cvičení. Problém může být i v tom, že tělo si zvyklo na určitou námahu a dosáhlo v ní svého maxima a už to nejde dál. Nastává proto čas udělat určité změny. Jaké změny provést? Můžete třeba zkusit o malinko, cca 5-10 % zvýšit tréninkovou zátěž, mnohem účinnější je ale udělat obměnu zátěže. Vyzkoušejte třeba v posilovně jiné stroje. Zatěžujete totiž stále tytéž svalové partie, a pokud trénink obměníte, dostanou se do hry i další svaly. Kalorie se pak spalují snáze. Čím víc různorodých svalů je aktivních, tím snadněji a lépe spalujete.

Nahřejte nejen tělo ale i hlavu

Velmi dobrým receptem je úplně nová sportovní aktivita, která vás rozehřeje a nabudí tělo. Například intervalový trénink je skvělý pro nažhavení organismu. Zrovna tak pomůže vhodné načasování. Patříte mezi ranní ptáčata? Pak vás může výborně nabudit krátká rozcvička provedená nalačno.

Pozor také na odpočinek. Jeden den je ideální, více odpočinkových dnů za sebou už ale způsobuje zpomalování metabolismu. Odpočinek je ale velmi důležitý, protože u dlouhodobě nevyspalého unaveného člověka je také látková výměna pomalejší. Proto dostatečně spěte 6-8 hodin, pravidelně relaxujte, dopřejte si saunu, masáže. Věnujte se svému tělu, abyste se sami sobě líbili.

Jakkoli se to může zdát na první pohled divné, vše začíná v hlavě. Musíte mít rádi sami sebe. Smířit se se svojí postavou a získat chuť s ní něco dělat. Pak správně nastartujete nejenom metabolismus, ale i psychiku, která je při hubnutí neméně důležitá. Když se dokážete správně namotivovat a přesvědčit svůj mozek, že vám hubnutí půjde, určitě se to promítne i do konkrétních výsledků.

16.12.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Proč hubnout na podzim? Využijte výhody tohoto ročního období

06.09.2019

Existuje mnoho rad, jak zaručeně zhubnout, ale jen některé jsou vhodné do podzimního období. Nenechte se zlákat vidinou rychlého úbytku hmotnosti a raději se nyní pusťte do zdravého shazování kil. Pokračovat ve čtení

Cviky na boky anebo co dělat, když nechcete být jako hruška?

08.10.2018

Tak, jako je při shazování kilogramů důležité správné dodržování zdravého jídelníčku a pravidelný pohyb, jsou tyto činnosti nedílnou součástí i při hubnutí boků. Také vám ale prozradíme tipy, jak větší boky zakrýt vhodným oblečením. Pokračovat ve čtení

Jak efektivně zhubnout přes břicho?

24.09.2018

Většina z nás sní o plochém břichu. Nikdo v této oblasti těla nechce nosit faldy nebo dokonce nevzhlednou pneumatiku. Ideálním stavem je vytvořit si pevný pekáč buchet, to znamená, že se z plochého bříška vyrýsují svaly. Pokračovat ve čtení

Cvičení doma: efektivní metody i bez chození do posilovny

18.09.2018

Do zdravého životního stylu mimo správný a pestrý jídelníček, rozhodně patří také pravidelný pohyb. Ne každý ale může docházet do sportovních center, kde by si dal řádně do těla. Proto vám přinášíme hned několik výhod, proč a jak si jednoduše zacvičit doma. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

2 869 994 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?