Odkud se bere tik v oku?

Škubání v oku a cukání víčka jsou poměrně častým neduhem. Většinou je na vině únava z nedostatku spánku nebo psychické vyčerpání.

Neustávající cukání očního víčka je dosti nepříjemnou záležitostí, ale obvykle neznačí nic vážného a většinou jde o dočasný problém.

Hlavní spouštěče tiků

Hlavními spouštěči tiků bývají zpravidla stres a únava, která nastává především při nedostatku spánku. V dnešní uspěchané době, kdy jste stále ve stresu a k tomu přidáte nepravidelnou nevyváženou stravu, dochází ve vašem těle k rychlejšímu čerpání zásobních minerálů. Díky tomu vás mohou postihnou chvilkové nedostatky minerálních látek a to se na těle pochopitelně projeví. Pokud svou zásobárnu energie opět doplníte, měl by problém zmizet. Když k tomuto všemu ale ještě připočtete časté koukání do monitoru počítače nebo sledování televizní obrazovky, máte na tiky zaděláno. Pozor je třeba ale dávat na celkovou životosprávu. Cukání víčka neboli tik může mít řadu příčin. Nejčastěji se jedná o únavu očí, o nedostatek spánku, nadbytek kofeinu nebo tabáku.

Konzumace alkoholu, tabáku nebo kofeinu: Látky, které zatěžují organizmus, mohou také vyvolat cukání v oku a celou řadu dalších zdravotních potíží. Střídmost v tomto ohledu může výrazně prospět.

Nedostatečná výživa: Za správnou funkci svalů zodpovídá celá řada vitamínů a minerálů. Škubání a cukání v oku může způsobovat nerovnováha u těchto živin: elektrolyty, vitamín B12, vitamín D nebo hořčík.

Nadměrné používání počítače: Jedním z mnoha projevů syndromu počítačového vidění je cukání v oku. Pravděpodobně se to děje, protože nadměrné používání počítače může vyvolat suchost očí, namáhání očí a jejich únavu, a to všechno jsou spouštěče cukání.

Prevence

Nejlepší prevencí je pravidelná a vyvážená strava, dostatečný přísun tekutin a kvalitní spánek. Takto harmonicky to však vždy nejde. Dobré řešení je občasné zaměnění vody za vody minerální s větším obsahem hořečnatých iontů (Mg2+).

Také jezte potraviny bohaté

na hořčík:

 • Datle
 • Banány
 • Maliny
 • Ostružiny

 a na vitamíny B:

 • maso

 • mléko
 • vejce
 • kvasnice

Jestliže se cítíte zcela dobře, ale přesto vám víčko nekontrolovatelně cuká, měli byste vyhledat očního lékaře. Příčinou může ale také být i cizí tělísko v oku nebo pod víčkem. Nebo syndrom suchého oka, zánět víčka, spojivky nebo rohovky. Pokud je nález v pořádku, doporučuje se kromě výše zmíněných věcí i užívání vitaminu B a hořčíku. Důležitý je také klid a odpočinek.

Tipy na cukáni v oku

 • Najeďte na pravidelný spací režim.
 • Pokud pracujete s počítačem, dělejte si plánovitě přestávky.
 • K ochraně zraku přispěje také užívání kvalitních doplňků stravy, které obsahují karotenoidy, omega-3 mastné kyseliny a důležité antioxidanty.

Vitamíny

Ideální je B-Komplex, který obsahuje celou skupinu vitamínů B. Můžete si dopřávat až tři tablety denně a jako bonus odpudíte také hmyz a klíšťata. Nejdůležitější zdroj B12 najdete také v rybím tuku a nebo pivovarských kvasnicích, které si také můžete opatřit v lékárně ve formě starého dobrého Pangaminu.

Vitaminy skupiny B obecně ovlivňují správnou funkci mozku a nervové soustavy. Nedostatek vitaminu B1 způsobuje podrážděnost a depresi a nedostatek vitaminu B6 zase vede k nervozitě a únavě.

Kdy navštívit lékaře?

Přestože ve většině případů tik oka neznačí žádnou závažnější nemoc, existují výjimky. Jedná se o onemocnění zvané Tourettův syndrom. To je provázeno značnými tiky svalovými i zvukovými. Ty se objevují již v mladém věku a jedná se o neuropsychologické onemocnění. V pozdějším věku pak tiky mohou předesílat roztroušenou sklerózu. Samotného tiku oka bez jiných výraznějších samovolných záškubů na těle se neobávejte. Ve většině případů drobné cukání víčka odezní samo po chvíli klidu. Když cukání trvá déle než týden, nebo zcela zavře oční víčko či je doprovázeno zarudnutím nebo otokem očí, je na místě navštívit očního lékaře.

05.12.2017

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Ledviny, jejich funkce a možná onemocnění

06.12.2017

Ledviny jsou sídlem takzvané prazákladní životní energie, proto si také zaslouží velkou pozornost a péči. Pokračovat ve čtení

Regenerace a očista jater

06.12.2017

V dnešní době je běžné, že člověk okolo 35 let má játra velmi zanesená a díky tomu nefungují tak jak by měla. Pokračovat ve čtení

Dieta při mononukleóze

06.12.2017

Mononukleóza se řadí mezi virová onemocnění, která zpravidla postihují játra. Pokračovat ve čtení

Co dělat, když vás trápí afty?

05.12.2017

I když nejsou afty nijak závažné onemocnění, tak dokáží řádně potrápit. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 218 500 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?