Přírodní zubní pasty a jejich domácí výroba

Běžné zubní pasty, které jsou k dostání v obchodních řetězcích bývají obvykle až toxické. Naštěstí se většině z těchto toxických složek můžete vyhnout při používání pasty přírodní.

Mnohé z přírodní past ale stále obsahují laurylsulfát sodný nebo jiné podezřelé přísady jakýma je i takový rostlinný glycerin, který zabraňuje opětovné mineralizaci. Je levný a objemný, takže udělá tzv. hodně muziky za málo peněz. Využívá se především proto, že jsou pasty poté lesklé, drží tvar a působí čerstvě. Paradoxně dásním moc nepomáhá, spíše naopak. Pokud chcete mít úplný přehled o tom, co používáte, nezbývá nic jiného, než si vyrobit pastu domácí. Její výroba není tak složitá, jak se může na první pohled zdát.

Jak udržet ústní dutinu zdravou

Nejdůležitější opatření, které můžete udělat pro udržení zdravé ústní dutiny, je mimo pravidelnou ústní hygienu také určitě zdravé stravování. Vyhnout byste se měli umělým přísadám – umělé příchutě v surovinách, barvy, konzervanty, geneticky modifikované potraviny, pasterizované mléčné výrobky a rafinované cukry. Nedoporučuje se také konzumace potravin, které jsou plné škodlivých herbicidů. Vyhnout byste se měli zejména živočišným bílkovinám (maso a mléčné výrobky) z komerčně chovaných zvířat nebo rybích farem. Nejzdravější a zároveň i nejstravitelnější strava se skládá z neupravených bio potravin, z nichž by 80% měla být syrová, organická zelenina a ovoce, doporučuje se udržovat větší příjem zeleniny než ovoce. Díky kombinaci zdravého životního stylu a správné péči o dutinu ústní je možné, aby zuby zbělely a mineralizovaly se. Také je možné opětovné vybudování zubní skloviny a vyléčení dásní.

Pro výrobu základních zubních past budete v základu potřebovat hlavně kokosový olej a jedlou sodu. V obou případech byste měli sáhnout po bio variantách. U jedlé sody je třeba si také ohlídat aby neobsahovala hliník. Antibakteriální účinky past můžete podpořit přidáním pár kapek čajovníkového oleje (tea tree). Průběžné ochutnávejte chuť pasty, dokud nedosáhne optimální a příjemné chuti. Hotové pasty můžete uskladnit do skleniček nebo například do čistých nádobek od krémů.

Pasta s éterickým olejem

Ingredience:

1 lžíce jedlé sody

3 lžíce panenského kokosového oleje

1 lžička extraktu ze stévie

15 kapek éterického oleje – např. mátový, skořicový, pomerančový..

Postup:

Do povoleného kokosového oleje přidejte sodu, stévii a éterický olej a dobře rozmíchejte. Hmotu dejte do uzavíratelné sklenice a skladujte v chladu či při pokojové teplotě. Také záleží na vašich preferencích konzistence pasty. Tyto pasty optimalizují množství plaku a zubního kazu, rozzáří zuby a také dobře neutralizují například česnekový zápach. Pasta se doporučuje střídat, například jen s kokosovým olejem.

Stévie

Lístky stévie můžete použít čerstvé i sušené, nebo ji zakoupit v podobě prášku či kapek. Množství přidané stévie záleží čistě na osobních preferencích. Při použití prášku nebo kapek, získáte čistě bílou pastu. Jestliže přidáte nadrcené lístky, budou v bílé hmotě pasty drobné zelené kousky.

Pasta s Xylitolem vhodná pro děti

Ingredience:

20 ml kokosového panenského oleje

5g xylitu

5g plavené křídy

Postup:

K povolenému kokosovému oleje přidejte Xylit (proti zubnímu kazu) a plavenou křídu (bělící složka). Dobře rozmíchejte a můžete začít používat. Pasta je přirozeně sladká, čímž se stává atraktivní i pro děti, které vám ji jistě nebudou plivat. Také se doporučuje střídat s čištěním zubů pouze kokosovým olejem, který působí antisepticky a antibakteriálně.

Xylitol

Přírodní sladidlo, které vypadá a chutná jako cukr. Xylitol se přezdívá také březový cukr a je ceněn pro své blahodárné účinky na zdraví zubů, předchází také zubního kazu. Oplývá také řadou dalších příznivých účinků. K dostání je v podobě prášku. Vyhledávané jsou také bonbony a žvýkačky s přidaným xylitolem. Převážně se ale doporučuje k péči o hygienu ústní dutiny.

Ajurvédská medicína v podobě kokosového oleje

Ajurvédská medicína využívá příznivých účinků kokosového oleje k zneškodnění bakterií, detoxikaci dutiny ústní, léčbě zubního kazu a posílení imunitního systému. Pro zlepšení stavu chrupu a dásní se doporučuje kokosový olej nechat převalovat v ústech. Stačí 1 polévková lžíce vložit do úst a převalovat v po dobu přibližně 15 minut. Poté by se měl kokosový olej vyplivnout, nikoli polykat! Nakonec se doporučuje ústa vypláchněte vodou s mořskou solí.

Doporučované přírodní pasty

Jestliže nenacházíte čas nebo energii pro výrobu přírodních past doma, tak nezoufejte. Obchodní řetězce (hlavně prodejny s BIO kosmetikou a prodejny se zdravou výživou) mají v nabídce nepřeberné množství přírodních past.

  • Paradontax s fluoridem – cca 80 Kč
  • Dr. Hauschka Med Sensitiv Sole – cca 119 Kč
  • Urtekam Zelený čaj/mýta BIO – cca 99 Kč
  • Cattier Dentargile s mátou BIO – cca 189 Kč
  • Weleda Sole – cca 129 Kč

28.02.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Jak si pomoct od bolestí zubů z pohodlí domova

28.02.2018

Bolest zubů znají všichni z nás. Nejedná se o nic příjemného. Ne vždy ale můžeme hned k zubaři. Jak si od krušných chvílí ulevit doma? Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 218 560 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?