Ukliďte si ve svém těle, aby se neucpal lymfatický systém

Únava, zdravotní potíže, které zdánlivě nemají žádnou vnější příčinu – zatím vším může stát stagnující lymfatický systém. Pokud se nějak necítíte ve své kůži, a přitom nevidíte žádný skutečný důvod svých obtíží, zkuste rozhýbat svou lymfu. Možná brzy pocítíte změny. Získáte více energie, vaše tělo přestane hromadit škodliviny, které způsobují různé potíže.

Co je to lymfa? Jde o tekutinu, které proudí celým tělem a jejím hlavním úkolem je odvádět z lidského těla škodlivé látky, a to jak ty přijaté z vnějších zdrojů (potraviny, vzduch), tak i takové, které vyrábí tělo při metabolických procesech. Tvoří součást imunitního systému lidského těla. Právě na stavu lymfy do značné míry závisí vaše obranyschopnost. Lymfatický systém se skládá jednak z lymfatických cév, kterými je vaše tělo doslova prošpikováno. Lymfatický oběh má podobnou strukturu jako oběh krevní – velké lymfatické cévy se podobají krevním cévám a žílám, lymfatickými kapilárami je protkáno celé tělo. Navíc systém zahrnuje také lymfoidní orgány a tkáně, což je slezina, brzlík, mandle a kostní dřeň.

Když se tok lymfy zasekne…

Co se stane, když se lymfatický systém zadrhne a nefunguje? Transportní činnost lymfy selhává, nedochází k filtraci škodlivin. V organismu se potom zákonitě hromadí odpadní látky, které jsou za jiných okolností vyloučeny. Způsobují různé zdravotní problémy. Usazuje se především voda, soli, tuk a další odpadní látky. Obvykle se tyto zplodiny vzniklé činností metabolismu ukládají do mezibuněčných prostor, látky se často hromadí v podkoží. Proto stav lymfy má vliv i na celulitidu.

Podobně mohou být potíže s lymfou spojeny i s akné. Zpomalení toku lymfy mohou způsobit třeba i jizvy po větších zraněních nebo operacích, prodělané infekční nemoci, zátěž. V takovém případě se může lymfa hromadit ve tkáni, působit otoky, bolesti. Hromadí se toxiny, což může podnítit i vznik zánětů.

Jak se může projevit zpomalení toku lymfy v praxi?

  • Celkovou únavou, která často začíná především únavou pociťovanou v nohou
  • Otoky především v oblasti dolních končetin, tedy kotníků, lýtek a později i stehen, a to hlavně po prodělané větší námaze
  • Otoky v oblasti břišní krajiny
  • Oteklá víčka a také zduřelé a nateklé místní uzliny
  • Problémy s dechem
  • Celulitidou
  • Sklony k infekcím

Očista lymfy s citronem

Pociťujete-li některé z uvedených potíží, měla by být na programu očista těla. Úkolem lymfatického systému je vylučovat škodliviny, které se ze střev dostanou z těla ven. Pokud se ale zaseknou ve tkáních, je třeba přistoupit k očistě. Během čistění byste měli konzumovat hodně ovoce a zeleniny. Zároveň je třeba zaměřit se na jídelníček s dostatkem esenciálních mastných kyselin, které najdete třeba v semínkách. Nezbytně nutné je dodržovat pitný režim. Pijte výhradně kvalitní pitnou vodu, nebo si můžete dopřát i vodu s citronem. Ovšem pozor jedině se šťávou vymačkanou z čerstvého citronu, žádné chemicky připravené citronové koncentráty!

Vyzkoušejte třídenní očistnou kúru

Radikálnější metody očisty lymfy doporučují ráno na lačno vypít solný roztok nebo ředěný roztok Glauberovy soli, který stáhne toxiny do střev, a následně se stolicí vylučují ven. V této fázi je ale tělo odvodněné, a proto je třeba doplnit tekutiny. Udělejte to pomocí hodně naředěné šťávy z citrusů. Nepoužívejte jenom citrony, ale i pomeranče, grapefruity. Citrusová šťáva způsobí alkalickou reakci v těle. Vypít byste měli denně 4 litry tekutin (2 litry citrusových šťáv zředit 2 litry vody). Detoxikace se provádí po dobu tří dnů. Po třídenní kúře by měla následovat strava složená ze zeleninových šťáv, ovoce a zeleniny v čerstvém stavu.

Jestliže ale trpíte nějakými poruchami metabolismu, nebo trávicími potížemi rozhodně byste tento recept riskovat neměli. Můžete sáhnout i k potravinovým doplňkům podporujícím očistu lymfy. Mělo by jít ale o přírodní produkty, vhodný je například lymfatický čaj.

Jak rozproudit lymfu?

Kromě očišťujícího jídelníčku a dostatku tekutin je vhodný i pravidelný pohyb. Můžete zkusit jógu, lehký běh, cvičení na skákacím míči, skákání na trampolínách. Základem se stává rozpohybování krevního oběhu, musí jít o pohybové aktivity s důrazem na správné dýchání a systematickou práci s energií. Jak dobře proudící krevní oběh, tak hluboký dech se pozitivně projeví na průtoku lymfy.

Dopřejte si lymfatickou masáž

Výborná je zkušeným fyzioterapeutem odborně provedená lymfatická masáž, která se doporučuje dvakrát do roka. Jestliže si nechcete dopřát odbornou masáž, zkuste si pořídit kartáček s přírodními jemnými štětinami a tělo si před sprchováním lehce promasírovat. Postupujte směrem od nohou, tedy od chodidel výše k trupu a u horních končetin od zápěstí až po hrudník. Dělejte malé krouživé pohyby. Tímto způsobem také stimulujete lymfatické cévy. Lymfatická masáž se ale nehodí pro každého. Vyhněte se jí, trpíte-li hyperfunkcí štítné žlázy, vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce a žil, ledvin nebo žlučníku. V žádném případě ji nesmí absolvovat pacienti s nádorovým onemocněním nebo akutní infekcí.

27.03.2017

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Vánoční cukroví: Proměňte tradiční pečení ve vzor zdravé výživy

21.12.2019

Svátky Vánoc jsou pro mnohé časem, kdy neřeší svůj jídelníček a tím ani svou postavu. Pokud mezi ně nepatříte a i přesto si chcete pochutnat na upečeném cukroví, máme pro vás zdravé recepty na tři nejoblíbenější druhy. Pokračovat ve čtení

Vyzkoušejte tradiční podzimní polévky, které probudí i zlenivělý metabolismus

13.09.2019

Jste také jako většina lidí na podzim nešťastni z každého spadlého listu ze stromu? Cítíte, jak vám s přibývajícími dny ubývá energie? Máme pro vás jednoduché řešení, jak lépe probudit svou ospalou podzimní náladu a podpořit metabolismus. Zařaďte do svého zdravého jídelníčku podzimní polévky, které vás nejen zahřejí.  Pokračovat ve čtení

Tajemství detoxikace organismu: Jak získat znovu energii a vitalitu

03.10.2018

Lidský organismus je každý den zatěžován nevhodnou stravou a znečištěným životním prostředím. Proto se v těle ukládají různé odpadní látky. Pokud překročí určitou koncentraci, mohou v lidském těle působit potíže a vést k onemocnění. Je tedy důležité provádět pravidelnou detoxikaci organismu. Pokračovat ve čtení

Fitness jídelníček: Jak jíst při aktivním sportování?

21.08.2018

Sportujete pravidelně? Naprostá většina aktivnějších sportovců začne dříve či později řešit i svůj jídelníček. Chce si totiž udržet dobře vypracovanou postavu a zdravý životní styl po celý život. A je dobře známo, že Fitness jídelníček pomáhá při pravidelném pohybu lépe udržet tělesnou i duševní kondici v optimálním stavu. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 200 228 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?