8 potravin pro snížení vysokého tlaku

Trápí Vás vysoký tlak? Nabízí vám lékaři mnoho drahých léků, ale vy jste přesvědčeni, že to musí jít i jinak? Máme pro vás malou nápovědu, díky které zjistíte, jaké potraviny zařadit do jídelníčku, abyste si snížili tlak krve přírodní cestou.

Díky čemu potraviny snižují tlak krve

Váš krevní tlak mohou snižovat potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vápník, draslík a vitamín C a D. Všechny suroviny s vysokým obsahem těchto látek mají příznivý vliv na léčbu hypertenze.

Samozřejmě nechceme tímto článkem tvrdit, že když budete jíst každý den celer či česnek, zbavíte se vysokého tlaku a nebudete již muset užívat předepsané léky od vašeho obvodního lékaře. Avšak správnou kombinací těchto potravin se Vám může podařit tlak snížit natolik, že i dávkování vašich léků se bude snižovat.

Česnek

Tato potravina se na snižování tlaku používala již ve starověkém Řecku. Ordinovali ho všem, kteří trpěli malátností, závratěmi a častým omdlíváním. Později se ukázalo, že jde o zvýšený tlak, a proto česnek jako lék přetrval až do našich dob.  Pozor na česnek dávat by si ale měli dávat ti z vás, kteří trpí potížemi se žlučníkem či mají přecitlivělý žaludek. Navíc se o česneku říká, že je přírodní antibiotikum, takže když ho budete užívat každý den, měli byste tím navíc předcházet chřipkám a podobným onemocněním.

Cibule

Už naše babičky věděly, že cibule je všelék, dávaly ji na kašel, rýmu, bolavé břicho, tržné rány a dokonce i na problémy se srdcem. Dnes již víme, že to nebyly pouze domněnky, že je tomu opravdu tak. Cibule snižuje tlak krve stejně jako hladinu tuku a navíc rozpouští krevní sraženiny. Je tedy ideální nejen jako lék, ale také jako prevence třeba proti infarktu srdce.

Celer

Účinky celeru na náš organismus jsou natolik širokospektré, že se o nich nebudeme rozepisovat dopodrobna. Zmíníme pouze ty, které nám připadají nejdůležitější. Konzumace celeru působí blahodárně na depresivní stavy, na potíže s ledvinami, játry, žaludkem, napomáhá při hubnutí a dokonce má i kladný vliv na revmatické potíže. Nejlepších účinků dosáhnete, když ho budete jíst syrový. Ideální je tedy do různých salátů.

Celerový salát s červenou řepou

Ingredience:

 • 1 menší kus celeru
 • 1 červená řepa
 • 1 polévková lžíce citronové šťávy
 • 1 čajová lžička olivového oleje
 • sůl, pepř

Postup:
Zeleninu očistěte a následně nastrouhejte najemno, zakápněte citronovou šťávou a olejem. Kdo chce, může osolit a opepřit. Důkladně promíchejte a dejte vychladit do chladničky. Podávejte s žitným pečivem.

Červená řepa

Kromě snižování hodnot na tlakoměru dovede řepa také zmírnit pálení žáhy, překyselení žaludku a její největší zásluhou jsou protirakovinné účinky.

Okurková šťáva

Málokdo by čekal, že šťáva z okurek, které nejčastěji konzumujeme v zavařené formě, nám může snížit hypertenzi. Pravidelné pití okurkové šťávy nám zaručí nejen snížení tlaku, ale také příjem mnoha důležitých minerálních látek.

Grapefruit

Grep obsahuje vysokou hladinu draslíku a tím nám napomáhá ke snížení tlaku. Citrusové plody všeobecně jsou skvělým pomocníkem při redukci váhy. Proto nejlepší je grep si odšťavnit spolu s jablkem či kdo má rád, udělat si z těchto dvou surovin smoothie.

Banány

Opět obsahují vysoké množství draslíku. Poslouží jako rychlá dopolední svačinka, která pečuje o vaše srdce a cévy.

Med

Med obsahuje acetylcholin, což je enzym, který snižuje hypertenzi. Také je to zdravější variantou slazení. 

Tip redakce:
Udělejte si šťávu z řepy s medem a tím si zajistíte snížení tlaku a vyrovnání hladiny žaludečních šťáv.

Z dalších surovin snižujících tlak jsou: pohanka, ryby, jogurt, vlašské ořechy a všechny druhy luštěnin.

Prevence

Je velice důležité, aby každý z nás dbal na prevenci zdánlivě obyčejného onemocnění, jako je vysoký krevní tlak. Zdravý způsob života, vyvážený pestrý jídelníček, dostatečný pohyb, vyhýbání se stresovým situacím, správná péče o vaše tělo, to vše vede k prevenci hypertenze. Neberte na lehkou váhu varovné signály vašeho těla, je lepší řešit problém dříve než později. 

Pár tipů na prevenci hypertenze 

 • omezit příjem tuků
 • méně solit
 • jíst více ovoce a zeleniny
 • pohyb alespoň 30 minut denně
 • udržovat ideální váhu
 • pravidelný odpočinek
 • dostatečný spáne

05.10.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Potraviny, po kterých váš mozek nebude zahálet

03.01.2019

Strava, kterou do sebe dostáváme, ovlivňuje mnoho funkcí našeho těla. Jednou z nich je činnost mozku. Samozřejmě platí pravidlo, že čím kvalitnější jídlo je, tím lépe se nám přemýšlí, soustředí, pamatuje apod. Objevte s námi potraviny, které zlepší všechny tyto faktory. Pokračovat ve čtení

Jaký jídelníček je vhodný pro zdravý životní styl?

10.09.2018

Při zdravé životosprávě není potřeba mnoho volného času na zdlouhavé vyvařování, ani velké finanční rezervy na nákup potravin, jak si mnozí lidé mohou myslet. Je to pouze o uvědomění si jednoduchých zásad zdravého životního stylu. A my vám teď rádi ukážeme, jaké to jsou. Pokračovat ve čtení

Chcete se vyhnout špatné náladě? Dopujte se hořčíkem z přirozené stravy

02.03.2017

Hořčík je nedílnou součástí našeho těla a ovlivňuje mnoho funkcí organismu. Měli bychom ho tedy doplňovat pravidelně co nejpřirozenějším způsobem, tedy stravou. Pokračovat ve čtení

8 potravin proti stárnutí: Zelná šťáva a zelený čaj jako elixír nesmrtelnosti

23.01.2017

Jak už jste se mohli dočíst v předešlých článcích na našem webu, strava má velký vliv nejen na hubnutí, naši náladu či například kvalitu spánku, ale ovlivňuje i vzhled naši pokožky. Jaké potraviny jsou vhodné pro zpomalení stárnutí? Přečtěte si náš článek, kde vám vše prozradíme. Pokračovat ve čtení

Jídelníček proti celulitidě: Jak se zbavit pomerančové kůže?

17.01.2017

Velkou část žen začne dříve nebo později trápit celulitida. Dolíčkovitá kůže připomínající kůru pomeranče není jenom estetický problém. Spousta žena sahá po drahých kosmetických přípravcích, ovšem ne všechny vědí, že tyto potíže můžete hodně ovlivnit správnou stravou. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 202 685 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?