Chcete vyhrát boj s nadváhou? Jezte dostatek citrusů

Některé druhy ovoce jsou obzvlášť vhodné pro redukční jídelníček. Podporují totiž metabolismus, což je při shazování kilogramů obzvláště důležité. Do této kategorie spadají i citrusy. Jsou to velmi všestranné plody, které tělu dodávají nejenom vitamíny, ale i velké množství minerálů.

Snáze štěpíte tuky a uklidíte si střeva

Především je velmi důležitý vysoký obsah vitamínu C v citrusech. V tomto ohledu jsou velice důležité citrony a pomeranče. Velké množství tohoto vitamínu jednoznačně napomáhá spalování tuků a tedy hubnutí. Také díky obsahu fytoflavonoidů dochází k lepšímu štěpení tuků.

Právě proto se citrusy stávají součástí diet. Snáze spalujete a tím pádem neukládáte do zásob. Podstatné je i velké množství vlákniny obsažené v citrusech. Je všeobecně známo, že vláknina povzbuzuje trávení, což je velmi podstatné. Dokáže účinně uklidit střeva, zbavit je natrávených zbytků a tím se významně zrychlí proces zpracování potravy.

Citron ztlumí váš apetit

Jaké citrusy dostaneme na našem trhu? Samozřejmě vede citron. Rozředěná šťáva z něj je výborným detoxikačním prostředkem pro lidský organismus. Ředí a čistí krev, reguluje hladinu cholesterolu i optimální krevní tlak. Podporuje játra, působí jako účinný močopudný prostředek. Pomáhá v těle udržovat správnou hladinu pH kolem 7,0, což je velmi důležité. Můžete si přidávat čerstvou citronovou šťávu do čaje, ovšem nikoli do horkého, ale vlažného. Vysoké teploty dokážou vitamín C úspěšně zničit.

Dalším velkým pozitivem žlutého plodu se jeho kyselá a lehce nahořklá chuť. Dokáže působit na chuťové pohárky a tlumit chuť k jídlu. To platí i obecně, nejenom v případě citronu. Kyselá a hořká chuť zaměstná vaše chuťové pohárky mnohem více, než sladká a vás potom nebude honit mlsná. Dále má citron nízký glykemický index. Zajistí, že se budete cítit delší dobu nasycení a nenapadne vás sáhnout po dalším jídle. Nesporné je i antiseptické a antibakteriální působení citronů. Lépe se vám vyhne chřipka, nechlazení. Dokážete si lépe poradit třeba i s krvácením dásní.

Vitamínová bomba pro nemocné

Dalším nejužívanějším citrusem jsou pomeranče. Patří doslova mezi vitamínové bomby, protože kromě vitamínu C v najdete i vitamín A, dále některé vitamíny skupiny B1, B2, B3, B5, B6, B7, E a K. Právě proto nemocným nosíme pomeranče jako vynikající zdroj vitamínů. Dále je zde velké množství draslíku (zajišťuje například rovnováhu vody v těle, pomáhá srdci, v poměrně vysokém množství je zde i vápník, fosfor a hořčík. Pomeranč má jednoznačně kladné vliv na hladinu cholesterolu, krevní tlak, imunitu, ale i vlasy a zrak. Vzhledem k posílení imunity je dobré si pomeranče dopřávat hlavně v zimních měsících.

Pozor na interakci s léky

Chuti grapefruitu nepodlehne každý, protože je lehce nahořklá. I zde ale nejdeme také hodně vitamínu C, bioflavonoidů a dost velké množství kyseliny listové. Ovšem u grapefruitu je nutné dávat pozor na dávkování. Vědecké studie prokázaly, že konzumace grepu brání rozkladu některých léků ve střevech a játrech, takže hrozí předávkování těmito léky. Způsobují to látky zvané furanokumariny. Týká se to hlavně léků na snížení cholesterolu a vysokého krevního tlaku. Proto s konzumací grapefruitu buďte opatrní, pokud berete nějaké léky, ptejte se lékárníka.

Obecně je třeba citrusy jíst s mírou také v těhotenství, kvůli prevenci alergiím miminka a také překyselení organismu. Jsou maminky, které se citrusům během očekávání potomka raději vyhýbají úplně.

Velký plod proti kocovině

Už u nás zdomácnělo také pomelo vyznačující se nejenom velkým množstvím vitamínů A a C, ale také velkou porcí draslíku a železa. Naproti tomu nemá skoro žádný sodík. Výborně kontroluje hladinu cholesterolu v krvi. Kromě toho působí na odhleňování dýchacích cest což má pozitivní vliv na kašel, snižuje otoky, bojuje proti kocovině, pomáhá snižovat otoky. I pomelo je podobně jako pomeranč účinným bojovníkem proti infekcím, pomáhá imunitě.

Výborně se uplatní i v kuchyni

Možná máte pocit, že citrusy se dají jíst jedině čerstvé například jako dopolední svačina. Obsahují totiž také určité množství cukru a sacharidy je nejvhodnější konzumovat dopoledne. Pravda je ale taková, že s přirozeným cukrem v ovoci si lidské tělo poradí mnohem snáze. Proto občas můžete udělat výjimky a dát si citrusový plod i odpoledne, váš recept, jak zhubnout by tím neměl být nijak významně narušen.

Důležité je dát si ale jenom jeden plod, nepřecpávat se. Obecně redukční diety zařazují většinou maximálně dvě ovocné svačiny denně. Citrusy ale můžete použít místo chipsů k mlsání u televize. Zkuste si oloupat několik plodů a připravit pro celou rodinu do misky lodičky různých citrusů. Uvidíte, že se po nich zapráší. Také se mohou stát součástí snídaňových ovesných kaší, dají se použít do müsli. Samozřejmě jsou použitelné i v teplé kuchyni – například kuře na citronu, kachna na pomerančích. Vzhledem k tomu, že ale v těchto případech ovoce prochází zpracováním při vysokých teplotách, obsah vitamínů se znehodnocuje.

27.12.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Snadné hubnutí s chia semínky

04.07.2018

Chia semínka obsahují hodně živin a současně velmi málo kalorií. Ne nadarmo se jim také říká superpotravina. Znáte veškeré výhody a účinky tohoto hubnoucího zázraku? Pokračovat ve čtení

Zhubněte díky zdravým tukům

29.09.2016

Máme pro vás několik pádných argumentů, proč byste se při hubnutí a zdravém životním stylu neměli bát tuků ve svém jídelníčku. Čtěte dál... Pokračovat ve čtení

Jaké přílohy můžete jíst při hubnutí?

08.09.2016

Zda-li řešíte hubnutí nebo se více zajímáte o životní styl, neměli byste ve svém jídelníčku rozhodně podceňovat přílohy. Někdy se to ani nezdá, ale tato součást pokrmu, může z daného jinak zdravého jídla udělat hotovou kalorickou bombu. Pokračovat ve čtení

Vyzkoušejte tradiční podzimní polévky, které probudí i zlenivělý metabolismus

13.09.2019

Jste také jako většina lidí na podzim nešťastni z každého spadlého listu ze stromu? Cítíte, jak vám s přibývajícími dny ubývá energie? Máme pro vás jednoduché řešení, jak lépe probudit svou ospalou podzimní náladu a podpořit metabolismus. Zařaďte do svého zdravého jídelníčku podzimní polévky, které vás nejen zahřejí.  Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 165 675 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?