Potraviny, po kterých váš mozek nebude zahálet

Strava, kterou do sebe dostáváme, ovlivňuje mnoho funkcí našeho těla. Jednou z nich je činnost mozku. Samozřejmě platí pravidlo, že čím kvalitnější jídlo je, tím lépe se nám přemýšlí, soustředí, pamatuje apod. Objevte s námi potraviny, které zlepší všechny tyto faktory.

Cítíte se unavení, nemůžete se soustředit? Šéf vám zadal náročný úkol, máte spoustu povinností, a přitom v mozku jakoby vymeteno? Nebo se učíte na náročnou zkoušku a stále ne a ne pochopit učivo? Podobnou situaci určitě zažila spousta z vás. Nejspíš ale děláte i chybu ve výživě a nedodáváte svému mozku kvalitní palivo.

Máte ve zvyku si mýt vlasy výživným šamponem, kondicionéry, natírat pokožku drahými krémy s vitamíny – pečujeme o své tělo a dodáváme mu živiny. Na mozek ale mnohdy zapomínáte. I on ale potřebuje dostatek živin, aby to správně pálilo.

Vychutnejte si odpočinek

Snažte se věnovat svému mozku dostatek pozornosti a trénovat ho. Zabývejte se náročnějšími koníčky, které vyžadují pozornost, soustředění. Luštěte třeba křížovky, nebojte se zároveň náročnějších matematických a logických hádanek. Čtěte náročnější literaturu, přemýšlejte o problémech kolem sebe.

Zkrátka nenechte šedé mozkové buňky zahálet. Ovšem nejde jenom o duševní trénink. Také se soustřeďte na odpočinek. Dostatečně spěte, vyhraďte si k spánku 7-8 hodin denně. Pamatujte ale na to, že byste neměli spát méně než 6 hodin.

Vzdejte se alkoholu i nikotinu

Stejně významnou roli má pro mozek výživa. Kvalitní jídlo je vzpruhou pro váš řídící orgán. Zároveň se snažte udržovat mozek v kondici a neovlivňovat ho negativně. Je všeobecně známo, že alkohol škodí mozkovým buňkám. Jeho působením se o ně zbytečně připravujete. Pokud pochybujete, zkuste se někdy podívat, jaké psychické trosky se stávají z notorických alkoholiků. Podobně je velmi užitečné pro mozkové buňky, vzdáte-li se také cigaret a nikotinu. Všechno jsou to dobrá doporučení, ale správnou funkci mozku podpoří samozřejmě i kvalitní vyvážená strava.

Tučné mořské potvory jsou dobré

Mnohé potraviny byste měli jíst nejenom kvůli štíhlé postavě a dostatku minerálů a vitamínů, ale i proto, že obsahují řadu důležitých živin pro váš mozek. Co by měl jídelníček především obsahovat? Velice důležité jsou pro váš mozek například ryby. Zařazujte do své stravy hlavně tučnější ryby, které mají vysoký obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin. Výborným zdrojem těchto kyselin je například tuňák, losos, nebo makrela, ale i zdánlivě obyčejné sardinky jich obsahují hodně.

Ryby jezte dvakrát týdně

Řada vědeckých studií už se zabývala pozitivními aspekty konzumace ryb na činnost mozku a prokázala, že pravidelná konzumace ryb s obsahem nenasycených mastných kyselin nervové soustavě prospívá. Mluví se o výrazném efektu na zlepšení paměti. Prokazatelný je i efekt na deprese. Samozřejmě, že pojídáním ryb hluboké deprese nevyléčíte, ale právě pestrá strava s výrazným podílem omega kyselin může v léčbě pomoci. Podmínkou je, abyste si ryby a pokrmy z mořských živočichů dopřávali alespoň dvakrát do týdne.

Vejce poskytnou vitamín B

Nad vejci experti na výživu ještě před pár lety ohrnovali nos. Dnes se k nim ale znovu a pokorně vracejí. Pokud konzumujete vejce s mírou a vyhýbáte se jejich smažení, můžete naopak tělu i mozku jenom prospět.

Za optimální dávku nutriční odborníci dnes považují jedno vejce denně, ideálně vařené natvrdo. Vejce totiž obsahují hodně vitamínu B, především B12, který pomáhá paměti. Vysoký obsah železa také podporuje okysličení krve. A mozek nedokáže bez kyslíku existovat. Proto na vejce nezapomínejte.

Nastartuje vás kapusta a špenát

I zelenina má na mozek nezanedbatelný vliv. Zejména zelená zelenina dokáže mozku pomoci. Obsahuje vitamín C a beta karoten. Proto pokud plánujete nějakou duševní námahu, připravte si k jídlu špenát, kapustu, dělejte si saláty z pestrého výběru různých hlávkových salátů od ledového až po polníček, čekanku nebo římský salát. Na přenos informací v nervové soustavě a jejím ústředí mají vliv i foláty, na něž jsou tyto druhy zeleniny bohaté.

Mlsejte ořechy

Zmínili jsme, že velký vliv na činnost nervové soustavy mají vitamíny ze skupiny B. Zařazujte proto do své stravy dostatek potravin s jejich obsahem. Kromě vajec najdete hodně vitamínu B v ořechách, obilovinách (celozrnné pečivo a výrobky), dále v chřestu, banánech, ale třeba i avokádu, borůvkách nebo brokolici či bramborách, mléku a pak také masu. Jmenovaný výčet napovídá, že nejlepším receptem, jak získat dostatek vitamínů B, tedy celého B komplexu (vitamíny B1-B12) je vytvořit si pestrý jídelníček, obsahující uvedené potraviny. Vitamíny B také nemalou měrou povzbuzují metabolické procesy, jichž je mozek samozřejmě součástí.


Rychlé palivo čokoláda

Jestliže potřebujete rychle zvýšit výkonnost mozku, rychlým pomocníkem je čokoláda s vysokým obsahem kakaa (alespoň 70 %). Flavonoidy, které v této čokoládě najdete, podporují paměť, zlepšují fungování neuronů. Efekt je navíc velice rychlý. Samozřejmě byste to ale s čokoládou neměli přehánět. Měla by vám stačit jedna nebo dvě kostičky.

Vždy se snažte nabídnout svému mozku pestrou stravu. Pomůže vám k tomu i výzva2017. Základem správné nervové činnosti je dostatek minerálů a vitamínů, které dokážou neurony popohnat k činnosti. Naopak přemíra jednoduchých sacharidů má neblahý vliv i na mozek právě kvůli kolísání hladiny krevního cukru.

Co vám říká bolest hlavy?

Hydratace je podstatná nejenom pro vaše tělo, ale i mozek. Možná jste si už všimli následujícího jevu: Pokud málo pijete, býváte unavení, hůř vám to myslí, špatně se soustředíte. Když vás začne bolet hlava, mozek už si jednoznačně říká o tekutiny. I proto je velmi důležité dodržovat pitný režim během celého dne, nepít nárazově. Samozřejmě, že vám prospěje čistá neperlivá voda.

Pokud ale chcete mozek opravdu nastartovat, sáhněte po jiném nápoji. Nemáme tím ovšem na mysli sladké průmyslově vyráběné energetické nápoje. Obsahem cukru vám způsobí výkyvy glykémie a na to je mozek obzvlášť citlivý. Krátkodobě se sice nažhavíte, ale pak může být situace i horší než předtím. Můžete se cítit ještě unavenější a nesoustředěnější než předtím. Dopřejte si třeba v rozumné míře kvalitní zelený čaj. Antioxidanty v něm obsažené jsou pro váš mozek opravdovým pokladem.

03.01.2019

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Jaký jídelníček je vhodný pro zdravý životní styl?

10.09.2018

Při zdravé životosprávě není potřeba mnoho volného času na zdlouhavé vyvařování, ani velké finanční rezervy na nákup potravin, jak si mnozí lidé mohou myslet. Je to pouze o uvědomění si jednoduchých zásad zdravého životního stylu. A my vám teď rádi ukážeme, jaké to jsou. Pokračovat ve čtení

Chcete se vyhnout špatné náladě? Dopujte se hořčíkem z přirozené stravy

02.03.2017

Hořčík je nedílnou součástí našeho těla a ovlivňuje mnoho funkcí organismu. Měli bychom ho tedy doplňovat pravidelně co nejpřirozenějším způsobem, tedy stravou. Pokračovat ve čtení

8 potravin proti stárnutí: Zelná šťáva a zelený čaj jako elixír nesmrtelnosti

23.01.2017

Jak už jste se mohli dočíst v předešlých článcích na našem webu, strava má velký vliv nejen na hubnutí, naši náladu či například kvalitu spánku, ale ovlivňuje i vzhled naši pokožky. Jaké potraviny jsou vhodné pro zpomalení stárnutí? Přečtěte si náš článek, kde vám vše prozradíme. Pokračovat ve čtení

Jídelníček proti celulitidě: Jak se zbavit pomerančové kůže?

17.01.2017

Velkou část žen začne dříve nebo později trápit celulitida. Dolíčkovitá kůže připomínající kůru pomeranče není jenom estetický problém. Spousta žena sahá po drahých kosmetických přípravcích, ovšem ne všechny vědí, že tyto potíže můžete hodně ovlivnit správnou stravou. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 200 228 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?