Skryté cukry v potravinách

Když se rozhodnete hubnout, je třeba samozřejmě výrazně omezit veškeré potraviny obsahující velké množství cukrů. Do této skupiny zahrnujeme pečivo, chléb, zákusky, bonbony, čokoládu… 

Je pochopitelné, že tyto skupiny potravin vyloučíme ze stravy jako první. Jenže cukry obsahuje ještě celá řada dalších potravin, u kterých bychom to nečekali. Právě na takové potraviny si ale musíte dát při hubnutí pozor. Jejich konzumace vám může proces shazování kilogramů zarazit.

Různá převtělení cukru

Vždy se při nákupech v supermarketech zajímejte o obsah cukru v potravinách. Pečlivě čtěte etikety potravin a kromě slova sacharidy věnujte pozornost i dalším pojmům jako glukóza, fruktózy, sacharóza, dextróza (starší název označující glukózu), melasa, med, javorový sirup, rýžový sirup, třtinový cukr, med… Jedná se samozřejmě o jiné převtělení cukru.

V případě, že daná potravina obsahuje velké množství některé z těchto látek (obsahy s nejvyšším podílem jsou vždy na etiketách na začátku seznamu), vyhněte se jí, nebo jí používejte jenom trošku.

Ovoce je zrádné

Rozhodně byste si měli dopřávat dostatek ovoce, protože je vynikající zásobárnou vitamínů. Ovšem pokud hubnete, zacházejte s ovocem opatrně. I ono obsahuje velký podíl cukru.

Velmi nebezpečné je v tomto směru hroznové víno a banány. Ty mají procentuální podíl cukru nejvyšší, a proto na ně raději zapomeňte. Třeba i citrusy mají určitý podíl cukru. Pozor tedy na skryté cukry v ovoci. Jezte ovoce jedině dopoledne, kdy tělo nejlépe spaluje.

Pozor na dresinky a omáčky

Dochucovadla jako třeba salátové dresinky nebo různé exotické omáčky na těstoviny či maso v podobě polotovaru také mívají vysoký obsah cukru, i když byste ho zde nepředpokládali. Po dobu diet se jich vyvarujte a raději si připravte dresink nebo omáčku doma podle svého dietního receptu. Za základ přitom můžete brát nízkotučné jogurty a dochucovat je různými způsoby, například bylinkami.

Jogurty také nejsou bez nebezpečí

Mléčné výrobky, tedy jogurty, jogurtové nápoje s příchutěmi, past na vaši linii hledejte i v nich. Klasické jogurty a mléčné nápoje s ovocem obsahují hodně cukru. Proto raději sáhněte po bílém jogurtu nebo neochuceném mléku.

Ovšem pozor i na nízkotučné jogurty. Snížený obsah tuku ještě neznamená, že je zde málo sacharidů. Někdy se totiž do nich přidávají škroby, které jsou svojí chemickou strukturou vlastně polysacharidy. I light jogurty proto mohou vašemu tělu dodat prakticky stejnou porci energie jako jejich klasičtí bratříčci. Tedy velmi pečlivě vybírejte. Jakmile vyberete ten správný, s minimem tuku i cukru, můžete si pak do něj přidat čerstvé ovoce doma.

Šťávy pouze nedoslazované

Ovocné šťávy jsou výborné. Dostáváte do svého těla vitamíny. Přečtěte si ale etiketu, zda na ní je nedoslazované. Pokud ne, jděte o dům dál. Přidávání cukru do džusů a šťáv je stará bolest, která z nich dělá sladkou bombu. To nám umí úspěšné hubnutí pěkně zkomplikovat. Proto raději pijte přírodní mošty, případně čistou pramenitou vodu s pár kapkami citronové šťávy.

Nahrazujte jedině přírodou

Náhražkové potraviny také mohou obsahovat v nějaké podobě cukr nebo umělá sladidla. Vhodnější je sáhnout po medu nebo vybrat přírodní dochucovadla jako vanilka, skořice, kakao, různá koření a bylinky.

Pozor na absťák

Ohledně snižování skrytých cukrů ve stravě je také třeba upozornit na jednu věc. Účinně podíl omezujte, ale vždy byste to měli dělat postupně, nikoli nárazově vyloučit všechno. Jinak vás může přepadnout absťák s abnormální chutí na sladké a sníte všechny sladkosti v okolí. To je pro vaše hubnutí mnohem škodlivější, než někde přehlédnout trochu skrytého cukru.

Skryté cukry můžete odbourávat pomocí nástupu konzumace proteinů a zdravých tuků. Ty účinně oddálí pocity hladu.

23.09.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

5x palačinky a lívance zdravěji: Skvělé recepty, se kterými nepřiberete ani deko

31.12.2019

Sladká mňamka v podobě palačinek či lívanců určitě nadchne vaše chuťové pohárky. Budete se olizovat až za ušima, jenže při pohledu na váhu spláčete nad výdělkem. Přesto existuje rozumný kompromis. Můžete si tuhle lahůdku dopřát a přitom se nezpronevěřit zásadám zdravé výživy. Ukážeme vám, jak na to! Pokračovat ve čtení

Vyzkoušejte tradiční podzimní polévky, které probudí i zlenivělý metabolismus

13.09.2019

Jste také jako většina lidí na podzim nešťastni z každého spadlého listu ze stromu? Cítíte, jak vám s přibývajícími dny ubývá energie? Máme pro vás jednoduché řešení, jak lépe probudit svou ospalou podzimní náladu a podpořit metabolismus. Zařaďte do svého zdravého jídelníčku podzimní polévky, které vás nejen zahřejí.  Pokračovat ve čtení

Jarní jídelníček

02.05.2019

Po zimě je lidské tělo unavené a plné toxinů. Jakmile přijdou první jarní dny plné sluníčka, dává nám to najevo únavou. To je velmi nepříjemné a může nás to hodně oslabit.  Pokračovat ve čtení

Potraviny, po kterých váš mozek nebude zahálet

03.01.2019

Strava, kterou do sebe dostáváme, ovlivňuje mnoho funkcí našeho těla. Jednou z nich je činnost mozku. Samozřejmě platí pravidlo, že čím kvalitnější jídlo je, tím lépe se nám přemýšlí, soustředí, pamatuje apod. Objevte s námi potraviny, které zlepší všechny tyto faktory. Pokračovat ve čtení

Jaký jídelníček je vhodný pro zdravý životní styl?

10.09.2018

Při zdravé životosprávě není potřeba mnoho volného času na zdlouhavé vyvařování, ani velké finanční rezervy na nákup potravin, jak si mnozí lidé mohou myslet. Je to pouze o uvědomění si jednoduchých zásad zdravého životního stylu. A my vám teď rádi ukážeme, jaké to jsou. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 201 258 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?