Skryté cukry v potravinách

Když se rozhodnete hubnout, je třeba samozřejmě výrazně omezit veškeré potraviny obsahující velké množství cukrů. Do této skupiny zahrnujeme pečivo, chléb, zákusky, bonbony, čokoládu… 

Je pochopitelné, že tyto skupiny potravin vyloučíme ze stravy jako první. Jenže cukry obsahuje ještě celá řada dalších potravin, u kterých bychom to nečekali. Právě na takové potraviny si ale musíte dát při hubnutí pozor. Jejich konzumace vám může proces shazování kilogramů zarazit.

Různá převtělení cukru

Vždy se při nákupech v supermarketech zajímejte o obsah cukru v potravinách. Pečlivě čtěte etikety potravin a kromě slova sacharidy věnujte pozornost i dalším pojmům jako glukóza, fruktózy, sacharóza, dextróza (starší název označující glukózu), melasa, med, javorový sirup, rýžový sirup, třtinový cukr, med… Jedná se samozřejmě o jiné převtělení cukru.

V případě, že daná potravina obsahuje velké množství některé z těchto látek (obsahy s nejvyšším podílem jsou vždy na etiketách na začátku seznamu), vyhněte se jí, nebo jí používejte jenom trošku.

Ovoce je zrádné

Rozhodně byste si měli dopřávat dostatek ovoce, protože je vynikající zásobárnou vitamínů. Ovšem pokud hubnete, zacházejte s ovocem opatrně. I ono obsahuje velký podíl cukru.

Velmi nebezpečné je v tomto směru hroznové víno a banány. Ty mají procentuální podíl cukru nejvyšší, a proto na ně raději zapomeňte. Třeba i citrusy mají určitý podíl cukru. Pozor tedy na skryté cukry v ovoci. Jezte ovoce jedině dopoledne, kdy tělo nejlépe spaluje.

Pozor na dresinky a omáčky

Dochucovadla jako třeba salátové dresinky nebo různé exotické omáčky na těstoviny či maso v podobě polotovaru také mívají vysoký obsah cukru, i když byste ho zde nepředpokládali. Po dobu diet se jich vyvarujte a raději si připravte dresink nebo omáčku doma podle svého dietního receptu. Za základ přitom můžete brát nízkotučné jogurty a dochucovat je různými způsoby, například bylinkami.

Jogurty také nejsou bez nebezpečí

Mléčné výrobky, tedy jogurty, jogurtové nápoje s příchutěmi, past na vaši linii hledejte i v nich. Klasické jogurty a mléčné nápoje s ovocem obsahují hodně cukru. Proto raději sáhněte po bílém jogurtu nebo neochuceném mléku.

Ovšem pozor i na nízkotučné jogurty. Snížený obsah tuku ještě neznamená, že je zde málo sacharidů. Někdy se totiž do nich přidávají škroby, které jsou svojí chemickou strukturou vlastně polysacharidy. I light jogurty proto mohou vašemu tělu dodat prakticky stejnou porci energie jako jejich klasičtí bratříčci. Tedy velmi pečlivě vybírejte. Jakmile vyberete ten správný, s minimem tuku i cukru, můžete si pak do něj přidat čerstvé ovoce doma.

Šťávy pouze nedoslazované

Ovocné šťávy jsou výborné. Dostáváte do svého těla vitamíny. Přečtěte si ale etiketu, zda na ní je nedoslazované. Pokud ne, jděte o dům dál. Přidávání cukru do džusů a šťáv je stará bolest, která z nich dělá sladkou bombu. To nám umí úspěšné hubnutí pěkně zkomplikovat. Proto raději pijte přírodní mošty, případně čistou pramenitou vodu s pár kapkami citronové šťávy.

Nahrazujte jedině přírodou

Náhražkové potraviny také mohou obsahovat v nějaké podobě cukr nebo umělá sladidla. Vhodnější je sáhnout po medu nebo vybrat přírodní dochucovadla jako vanilka, skořice, kakao, různá koření a bylinky.

Pozor na absťák

Ohledně snižování skrytých cukrů ve stravě je také třeba upozornit na jednu věc. Účinně podíl omezujte, ale vždy byste to měli dělat postupně, nikoli nárazově vyloučit všechno. Jinak vás může přepadnout absťák s abnormální chutí na sladké a sníte všechny sladkosti v okolí. To je pro vaše hubnutí mnohem škodlivější, než někde přehlédnout trochu skrytého cukru.

Skryté cukry můžete odbourávat pomocí nástupu konzumace proteinů a zdravých tuků. Ty účinně oddálí pocity hladu.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Goji: Plody kustovnice čínské pomáhají i při hubnutí

Goji se říká plodům rostliny kustovnice čínské, která se už dlouhá staletí pěstuje po celé Číně a v oblastech Himalájí, v dnešním Nepálu a Tibetu.  Pokračovat ve čtení

Snadné hubnutí s chia semínky

Chia semínka obsahují hodně živin a současně velmi málo kalorií. Ne nadarmo se jim také říká superpotravina. Znáte veškeré výhody a účinky tohoto hubnoucího zázraku? Pokračovat ve čtení

Otázky, na které jste se možná chtěli zeptat

Dnes jsme si pro vás připravili sérii otázek a odpovědí, které vám možná už delší dobu vrtaly hlavou. Od samotných potravin až po nejrůznější metody úpravy jídelníčku. Pokračovat ve čtení

Přirodní fytoestrogeny: Bojovníci proti rakovině prsu i přebytečným kilům

Fytoestrogeny v potravinách mají mnoho příznivých zdravotních účinků a skvěle působí i při hubnutí. My vám dnes prozradíme, jaké suroviny tyto přírodní látky obsahují a jak je adekvátně zapojit do svého pestrého jídelníčku. Pokračovat ve čtení

Luštěniny: Proč je zařadit do jídelníčku a jak správně připravovat?

Za života našich babiček a prababiček byly nedílnou téměř každodenní součástí jídelníčku luštěniny. Šlo o levné, a přitom velice výživné jídlo. Bohužel se zvyšující se spotřebou masa jsme na luštěniny hodně zapomněli. Je to škoda, protože jsou jídlem výživově hodnotným, které se stále ještě dá pořídit s minimálními náklady. Pokračovat ve čtení

Chci jídelníček ZDARMA

2 173 936 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?