Astma - příznaky a léčba

Astma je onemocnění dýchacích cest, kdy vlivem alergických látek dochází ke stahu svaloviny průdušek a průdušinek. Dochází tak ke zhoršenému průchodu vzduchu skrze dýchací cesty. Astmatici mají dýchací cesty zanícené, oteklé a více citlivé na podráždění. Astma je chronické.

Astma je zapříčiněné životním prostředím, kouřením a z části také dědičností. Obvyklým spouštěčem astmatického záchvatu, či intenzivního zhoršení příznaků, jsou:

  • infekce
  • alergeny (pyl, plísně, srst a prach)
  • silné vůně, jako jsou například parfémy
  • tabákový kouř
  • námaha
  • změny teploty a vlhkosti vzduchu
  • nebo také silné emoce, jako jsou úzkost, strach, smích, pláč a stres

Astma příznaky

Hlavním příznakem astmatu je kašel, sípavý dech, dušnost, tlak a bolest na prsou. Nicméně astma je individuální onemocnění a projevuje se u pacientů v různé intenzitě.

Astma léčba

Při léčbě astmatu se předepisují jak léky pro rychlou úlevu k léčbě akutních symptomů, tak i dlouhodobě podávané léčivo používané k prevenci dalších záchvatů.

Léky

Mezi rychle působící patří Salbutamol (v inhalátoru). Dlouhodobě působí kortikosteroidy. Používají se taktéž v inhalátorové formě, mohou však být i ve formě tablet.

Bylinky

Na astma pomáhá čaj z plicníku lékařského, kopřivy dvoudomé, omanu pravého, anýzu vonného, jablečníku obecného, květu lípy obecné (pije se 3x denně). Dále je uklidňující čaj z majoránky zahradní. Proti záchvatu taktéž pomáhá: pukléřka islandská, květ bezu černého, květ heřmánku pravého, mateřídouška úzkolistá, lékořice lysá, plicník lékařský a proskurník. A opomenout by se neměly ani tinktury ze smilu písečného, břízy bělokoré a ostropestřce mariánského.

Domácí léčba

Proti astmatu pomáhají dechová cvičení a to například nafukování balónků. U dětí se doporučuje hra na flétnu, při níž skvěle dítě cvičí dech a uvolnění. Nedostatek molybdenu, kterým lidé s astmatem obvykle trpí, je možné doplnit celozrnnými obilovinami. Doporučuje se zejména špalda, rýže natural, zelí, špenát, čočka, droždí, červené fazole, žlutý hrách nebo fazole adzuki.

Astma v těhotenství

Postup prokázání astmatu se v těhotenství ani mimo něj nijak zvlášť neliší. Onemocnění se posuzuje podle příznaků (dušnost, pískoty při dýchání, tíže na hrudníku..), které se vyskytují v době mimo nachlazení. Dále je nutno udělat vyšetření poslechem a vyšetření plicních funkcí za pomoci spirometru.

Řada studií dokázala, že za předpokladu, že bude astma po celou dobu těhotenství řádně léčeno a kontrolováno, nejsou u žen s onemocněním prokázána zvýšená rizika (předčasný porod, porod dítěte s nízkou porodní hmotností, úmrtí dítěte, častější vedení porodu císařským řezem). V opačném případě, při nedostatečné kontrole astmatu během těhotenství,  je pro vývoj plodu nebezpečný nedostatek kyslíku u matky, přítomnost zánětů v organizmu matky a snížené prokrvení placenty s omezením přísunu živin plodu. A všechny tyto faktory mohou napomáhat k omezení vývoje plodu a rozvoji perinatálních komplikací.

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře navštivte při dušnosti, sípání, trvalém kašli.

Lékař stanoví diagnózu podle příznaků a reakcí na léčbu. K potvrzení diagnózy se používá spirometrie. Jedná se o vyšetření, které změří funkci plic, resp. jak dobře jsou plíce schopné nádechu a výdechu. Vyšetření nebolí,  stačí pouze dýchat z a do přístroje.

Prevence

Prevencí je nekouřit, omezit případné vystavení plodu kouři a to jak v děloze, tak po porodu. Dále se doporučuje dlouhodobé kojení a kontakt s domácími mazlíčky již od úzkého věku.

​Hledáte jiné nemoci?

Salmonela

Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

17.07.2019

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 167 860 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?