Poševní výtok - Kdy je čas vyhledat lékaře

Příležitostný bílý výtok z pochvy je zcela v pořádku. V případě, že jej ale doprovází nepříjemný zápach, svědění, pálení a nebo pokud je hrudkovitý až žlutozelený, zpozorněte! Poté bývá výtok příčinou některého z onemocnění.

Příznaky poševního výtoku

  • Bílý hrudkovitý výtok připomínající svou konzistencí tvaroh a často jej doprovází svědění, pálení, někdy i otok vnějšího genitálu a pochvy a také bolest při močení nebo při pohlavním styku, znamená většinou kvasinkovou infekci (známou také vaginální mykóza).
  • V případě, že je výtok vodnatý a zapáchající po rybách, může být původcem bakterie Gardnerella vaginalis. Svědění a bolest můžou být taktéž přítomné, ale tyto příznaky nejsou pro tuto infekci typické.
  • Řídký, bělavý, až žlutozelený výtok může být také způsoben trichomoniázou, tu zapříčiňuje bičenka poševní. Trichomoniáza patří mezi pohlavně přenosné nemoci. Kromě výtoku se může objevovat dále otok, začervenání a svědění vnějšího genitálu, bolest během pohlavního styku nebo po něm, krvácení a pálení při močení.
  • Výtok může být dále také způsobený onemocněním zvaným Aerobní vaginitis. Původcem onemocnění jsou bakterie, které vyžadují pro svůj život kyslík, nebo jiné bakterie z okolí pochvy. Projevuje se hnisavým výtokem (nažloutlým, páchnoucím po hnilobě), dalším příznakem může být bolest při styku.

Nadměrnou sekrecí hlenu se projevuje také zánět děložní sliznice. Mohou ho doprovázet bolesti, špinění, v akutním stadiu i teplota. Objevuje se v souvislosti s operačními výkony.

Výtok mohou způsobit také antibiotika a nebo hormonální antikoncepce, může se objevit v souvislosti s pohlavním stykem nebo nebo špatnou hygienou.

Léčba

Vhodnou léčbu navrhne vždy lékař.

Rozhodně není dobré zkoušet infekci porazit všemožnými babskými radami, jako jsou bylinkové výplachy či tampony namočené v jogurtu. Tyto praktiky ve výsledku mohou naopak natropit ještě více neplechy. Vhodnou léčbu ženě vždy navrhne lékař, a to zpravidla buď to lokální (mast, čípek) a nebo léčivo ve formě orálně užívaných léků (antibiotika, antimykotika).

Krom vaginální mykózy může výtok poukazovat i na jinou bakteriologickou infekci, například chlamydie, trichomoniázu, herpes, streptokoka, mycoplasmu a další.

Kdy navštívit lékaře?

V případě, že má výtok jinou, než bílou barvu, doprovází jej svědění, pálení, otok a zarudnutí, pociťujete bolest při močení nebo pohlavním styku, navštivte neprodleně gynekologa!

Prevence

Základem je důkladná hygienapartnerská věrnost, nebo používání kondomu při styku s neznámým partnerem. Dále je také vhodné, aby se při případných obtížích nechal vyšetřit i partner ženy, infekcí může trpět i muž. v případě, že nejsou léčeni oba partneři, dochází k ping-pong efektu a léčba jednotlivce tak postrádá smysl.

Dále se doporučuje nosit volné prádlo a to nejlépe bavlněné, upnuté džíny oblékejte spíše výjimečně, dále se doporučuje vysazení hormonální antikoncepci, pro intimní hygienu používat prostředky s neutrálním Ph a další hygienické pomůcky kupovat neparfémované. A v neposlední řade se snažit o zdravý životní styl a být fit!

Hledáte jiné nemoci?

Deprese - koho se týká, příznaky a léčba

Také vám přijde, že máte depku? Vše je tmavé, děti zlobí, v práci se nedaří? Vezměte si den volna a relaxujte. 

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení.

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

Deprese - koho se týka, příznaky a léčba

Také vám přijde, že máte depku? Vše je tmavé, děti zlobí, v práci se nedaří? Vezměte si den volna a relaxujte. 

12.07.2019

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 221 760 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?