Energetický výdej

Lidské tělo potřebuje neustálou energii pro veškeré své aktivity a dokonce i spánek. Jaký je tedy výdej energie v klidovém stavu a jaký při různých činnostech?

Podobně jako otázku energetického příjmu řeší problém energetického výdeje hlavně osoby, které se snaží zhubnout nebo sportovci. Je ovšem důležité vědět, že tělo spotřebovává energii nejen při sportu a náročných fyzických aktivitách, ale také při klidových činnostech (například i při sledování televize) a při zajištění funkcí organismu.

Na čem závisí energetický výdej?

Spotřeba energie ve velké míře závisí na bazálním metabolismu. Jedná se v podstatě o minimální energii potřebnou pro zajištění vitálních funkcí. Jedná se tedy například o činnost srdce, mozku nebo i trávení potravy.Bazální metabolismus závisí na věku, pohlaví, hmotnosti a výšce člověka i na množství svalové hmoty.

Druhým kritériem spotřeby energie je pracovní metabolismus, kterým se rozumí právě zvýšená fyzická aktivita. Spotřeba energie při aktivní činnosti závisí nejen na svalové hmotě a hmotnosti člověka, ale také na konkrétní fyzické aktivitě.

Energetický výdej při hubnutí

Při hubnutí zpravidla platí, že energetický výdej by měl být vyšší než energetický příjem (Tip: Energetický příjem zjistíte snadno pomocí kalorických tabulek).Přesto je ale nezbytné dodržovat zásady zdravého stravování.

09.08.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 224 480 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?