Kilojoule

Kilojoule je jednotka, na kterou ve svém dietním či redukčním plánu rozhodně narazíte. Proč je důležité vědět, jakou hodnotu má? Kde na potravinách se dá dohledat? Naučte se rozpoznat rozdíl mezi kaloriemi a kilojouly.

Kilojoule a kilokalorie jsou jednotky energie, v nichž se dnes nejčastěji počítá energetický příjem. Pro přepočet slouží následující vztah 1 kcal = 4,2 kJ. Jednotka joule byla pojmenována na počest anglického fyzika Jamese P. Joulea.

Energetickou hodnotu Vašich fit receptů můžete počítat na kalorie nebo kilojouly, rozhodnutí je pouze na Vás. Dávejte si ale pozor na to, abyste vždy počítali pouze jedno, nebo druhé a nemíchali oba údaje. Jednoduché pravidlo – jestliže se řídíte kilojouly, jejich hodnota je vždy vyšší než u kilokalorií.

Nutriční hodnoty, které se na potravinách objevují, ulehčují sestavování zdravého jídelníčku na hubnutí a poskytují nám přehled o tom, co skutečně jíme. Čím dál tím častěji bývá na většině potravin i označení GDA (Guideline Daily Amount) neboli doporučená denní dávka. Z obalu potravin vyčtete i to, jakou má energetickou hodnotu.

Denní příjem pro průměrného muže je 10 000 kJ (2380 kcal), pro ženu pak 8000 kJ (1910 kcal). V rámci redukční diety by se měl příjem ženy snížit na 5000 až 6000 kJ (1200 až 1430 kcal). Je to ale opravdu individuální a záleží na mnoha okolnostech. Vhodnou pomůckou na začátek hubnutí jsou kalorické tabulky. Následný přepočet na kilojoule už je pouhý převod jednotek.

01.08.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 221 782 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?