Nadváha

Nadváha je předstupněm obezity a její první fází. Nese sebou zvýšené riziko zdravotních komplikací. Pro evropskou populaci je definována indexem tělesné hmotnosti (body-mass index, BMI) v rozmezí 25 až 30


​Orientačním ukazatelem nadváhy může být také obvod pasu. Při obvodu nad 94 cm u mužů a nad 80 cm u žen jde o nadváhu.

Příčiny nadváhy jsou vyšší příjem energie než její výdej, geneticky dané dispozice, poruchy metabolismu či vedlejší účinky některých léků a hormonálních přípravků. Vyšší váhu mohou ovlivnit též psychické faktory a nevhodné jídelní návyky z rodiny.

Léčba nadváhy spočívá především v omezení příjmu, především živočišných tuků a potravin s vysokým obsahem jednoduchých cukrů. Jde hlavně o slazené nápoje, sladkosti, uzeniny a smažená jídla. Omezit je potřeba taktéž příjem soli. Je nutné zvýšit příjem vlákniny konzumací většího množství zeleniny a ovoce.

Jídlo by mělo být rozděleno na osm až deset malých porcí denně v kratších časových intervalech. Tak člověk nepociťuje hlad a eliminuje se vznik jojo efektu. Při léčbě nadváhy se zaměřujeme i na pitný režim, na dostatek pohybu a na eliminaci stresu.

26.10.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 200 212 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?