Pektin

Mezi součásti rostlin neštěpených enzymy našeho zažívacího ústrojí patří kromě celulózy, vosků a pryskyřic také pektin. Tyto části tvoří vlákninu, tolik důležitou pro náš organismus


​Pektin byl poprvé popsán v roce 1825, ale pro své vlastnosti ideální k výrobě marmelád byl známý již mnohem dříve. Pektiny se běžně vyskytují v přírodě, především ve slupkách ovoce a v buněčných stěnách rostlin. Zásluhou vlastností způsobujících želírování je pektin přidáván do mnoha potravin, v nichž má stabilizační, zahušťovací a pojící funkci.

Jeho nejznámější použití je v marmeládách a džemech, sirupech, zmražených potravinách, v dresincích, želé bonbónech, v jogurtech či jako náhražka tuku v pekárenských výrobcích.

Lze si jej vyrobit doma anebo ho koupit v obchodě jako potravinový doplněk v podobě jemného prášku. Pektin se používá taktéž v medicíně jako prostředek proti průjmům, a také ve speciálních zdravotnických lepidlech a v přípravcích na hojení ran. Pektin pozitivně působí na snižování hladiny cholesterolu v krvi.

05.01.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 222 276 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?