Steroidy

Steroidy jsou fyziologicky a farmakologicky významné látky. Obecně se výraz steroid používá pro širokou skupinu látek, která je v organismu běžně vytvářena. Nejrozšířenější jsou však anabolické steroidy, které jsou bohužel škodlivé. Proč jsou tolik vyhledávané a co mohou způsobit?

Steroidy jsou to bezbarvé krystalické látky, rozpustné v organických rozpouštědlech. Patří mezi ně např. D-vitamíny, žlučové kyseliny, pohlavní hormony, hormony kůry nadledvin, steroly aj.

Vznikají oxidací terpenů. Z hlediska chemie jde o alkoholy, alkaloidy, hormony, vitaminy či kyseliny. Zřejmě nejznámějším steroidem je cholesterol. Veřejnosti dobře známé a v kulturistice často zneužívané jsou anabolické steroidy.

Dle funkčního zařazení se obvykle dělí na:

  • Anabolické steroidy– podporující růst kostí a svalů
  • ergosteroly – vyskytující se v houbách
  • fytosteroly – vyskytující se v rostlinách
  • kortikosteroidy  – regulující metabolismus cukrů a bílkovin, řídící hospodaření s minerály a vodou
  • sexuální steroidy – podmnožina pohlavních hormonů ovlivňujících sexuální diferenciaci a reprodukci

Anabolické steroidy

Anabolické steroidy jsou odvozeny od mužského pohlavního hormonu testosteronu. Uplatňují se na několika buněčných úrovních. Váží se podobně jako jiné steroidní hormony na své receptory umístěné v buněčném jádře, kde posléze stimulují enzym klíčový pro syntézu bílkovin.

Steroidní anabolika jsou k dispozici ve dvou lékových formách, ve formě perorální a ve formě injekční. Užívání steroidů doprovází řada nežádoucích účinků. Přibývání na váze, poškození jater, riziko vzniku nádorových onemocnění, psychické problémy či kardiovaskulární obtíže. Ne nadarmo se sportovcům doporučuje namísto chemicky upravených pilulí, hlídat si své bmi a poctivě zabrat v posilovně.


Kortikosteroidy

Steroidy se využívají i v medicíně. Kortikosteroidy jsou použity ke zmírnění zánětů a snížení aktivity imunitního systému. Přestože uměle vytvořené kortikosteroidy jsou podobné přirozeně vytvářeným hormonům, měli by lékaři přípravky se steroidy předepisovat jen v krajních případech.


23.07.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 224 480 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?