Keto dieta

Keto dieta nebo také ketonová dieta, ketogenní dieta či KetoDiet je lékařsky uznávaná metoda hubnutí, která díky svým skvělým výsledkům získala řadu příznivců. Tato dieta je založena na specifických principech a pravidlech stravování, kterými se od běžných redukčních diet zcela liší.

Co je to Keto dieta?

Ketonová dieta byla vytvořena hravardským profesorem Georgem L. Blackburnem, který se zabýval tím, jakým způsobem lidský organismus spaluje tuky a pomohl tak mnoha lidem k redukci hmotnosti i zdravějšímu životnímu stylu.

Při klasických redukčních dietách je hlavním spalovačem tuku tělesné svalstvo. Problém nastává, když taková dieta skončí, protože najedeme na normální jídelníček a náš metabolismus pak není schopen vypořádat se s takovým množstvím přijaté energie ve stravě. V důsledku toho vzniká nechvalně známý jojo efekt

Keto dieta je někdy také označovaná jako bílkovinová nebo proteinová dieta a oproti ostatním metodám hubnutí funguje na zcela jiném principu. Profesoru Blackburnovi se totiž podařilo popsat stav nazývaný ketóza, který je základem celé diety.

Ve své podstatě jde při této dietě

o snížení příjmu sacharidů, které jsou za normálních okolností hlavním zdrojem energie. Tělo tak musí získávat energii pouze z takzvaných ketolátek, které vznikají rozkladem tukových zásob.

Největší výhodou ketogenní diety je to, že redukce hmotnosti neprobíhá na úkor svalové hmoty ale přímo tukových zásob, čímž se riziko jojo efektu minimalizuje. 

Ketóza: podstata ketodiety

Ketóza je přirozený a zcela bezpečný metabolický stav, ve kterém se využívá tuk jako hlavní zdroj energie pro organismus.

Nastává v okamžiku, kdy organismu prostřednictvím pravidelné stravy dodáváme dostatečné množství proteinů a naopak snižujeme množství přijímaných sacharidů. V takovém případě se v těle štěpením tuků začínají vytvářet ketolátky.

Ketolátky vznikají nejen rozkladem tuku podkožního, ale také tuku viscerálního, který obklopuje vnitřní orgány a v nadměrné míře může být našemu zdraví velmi nebezpečný. Ketóza tudíž způsobuje rovněž snížení hladiny cholesterolu a pokles produkce inzulínu vyvolávajícího chuť na sladké.

Ketóza by se dala jednoduše přirovnat k procesům, které nastávají v organismu například při hladovění nebo také v období těhotenství. Tělo má totiž během tohoto stavu dostatek energie a naše nálada je téměř euforická.

Ketóza versus ketoacidóza

V souvislosti s ketonovou dietou vždy hovoříme o ketóze. Ketóza je pro organismus přirozená a bezpečná. Stav ketózy si ovšem mnozí pletou s pojmem ketoacidóza, což je nebezpečná metabolická porucha, jejímž důsledkem může být i smrt.

Ketoacidóza je zcela extrémní forma ketózy a vzniká dlouhodobým hladověním. Tělo při ní selhává v produkci ketolátek a krevní oběh je zaplavený extrémně vysokým obsahem glukózy. V důsledku tohoto stavu se organismus překyseluje, což mu může vážně uškodit.

Ketoacidóza se zpravidla vyskytuje u pacientů trpících diabetem 1. typu nebo v případě dlouhodobého alkoholismu.

Pro koho keto dieta není vhodná?

Stejně jako každá redukční dieta i ketonová dieta má své mínusy a nehodí se naprosto pro každého. Její dodržování byste v první řadě měli konzultovat s lékařem nebo případně dalším odborníkem na výživu. Je také vhodné nejdříve podstoupit celkové lékařské vyšetření.

Tato dieta je pro organismus velmi náročná a opatrní by proto měli být zejména lidé s metabolicky podmíněnými onemocněními. Na pozoru by se proto měli mít diabetici, lidé s vysokým tlakem a pochopitelně těhotné a kojící ženy, které by neměly držet žádné výrazně redukční diety.

Průběh ketogenní diety

Proces keto diety se zpravidla dělí na tři základní fáze.

První fáze je charakteristická navozením stavu ketózy. Abyste se do ní dostali, měli byste denně zkonzumovat méně než 50 g sacharidů.

To vyžaduje, aby byly z jídelníčku vyřazeny obilniny a veškeré produkty z mouky, luštěniny, ovoce, sladká zelenina a brambory. Kromě toho je nezbytné naprosto omezit sladkosti a alkohol. V této fázi dochází k nejvyššímu úbytku hmotnosti (asi 50-70% celkového hubnutí).

Ve druhé a třetí fázi dochází ke stabilizaci a fixaci, což znamená zabezpečení udržení dosažené hmotnosti. Tyto fáze diety není možné vynechávat, jelikož jsou naprosto klíčové při prevenci před jojo efektem.

Během druhé a třetí fáze se tělo pozvolnými kroky vrací zpět k běžnému jídelníčku. V druhé fázi se zpravidla pouze jedno jídlo denně nahrazuje pokrmem s běžným obsahem sacharidů a tuků. V průběhu třetí fáze jsou běžná už dvě jídla.

Keto dieta recepty

Nejlepší pro porozumění pravidlům kenotové diety je samozřejmě praktická ukázka. Zde je proto několik inspirativních receptů na jednotlivé chody.

Snídaně

Omeleta s rukolou

Ingredience:

Příprava:

Vajíčka si rozklepněte do mističky a společně je rozšlehejte. Na pánvi si zatím rozpalte kokosový olej a vejce na ni vlijte. Omeletu opečte z obou stran do zlatova a poté ji naservírujte na talíř. Poté na pánvi osmahněte nasekaný česnek, přidejte rukolu a krátce ji poduste. Nakonec česnekovou rukolou ozdobte připravenou omeletu. 

Oběd

Cuketové špagety a avokádem

Ingredience:

 •  2 cukety
 • ½ avokáda
 • olivový olej
 • sůl

Příprava:

Omyté a očištěné cukety si nastrouhejte pomocí škrabky nebo spiralizéru na dlouhé tenké plátky podobné špagetám. Následně je dejte do misky a přidejte k nim polovinu dužiny z avokáda. Na závěr můžete špagety opražit na kapce olivového oleje a zlehka dochutit solí

Večeře

Grilovaná cuketa s fazolemi

Ingredience:

 • 1 cuketa
 • 200 g fazolí
 • 1 lžíce olivového oleje
 • sůl

Příprava:

Cuketu nakrájejte na kolečka, zlehka je posolte a nechte “vypotit”. Poté z nich papírovou utěrkou setřete přebytečnou vodu, rozložte je na plech vymaštěný olivovým olejem a na druhou polovinu plechu nasypte fazole. Fazole lehce osolte a vše grilujte do zlatova.

Kromě těchto tří hlavních chodů nezapomínejte ani na dopolední a odpolední svačinu. Ke svačině je vhodná například bílý jogurt nebo sýr.


Keto dieta jídelníček

Mimo konkrétní recepty na hlavní chody se můžete podívat také na ukázkový týdenní jídelníček při ketogenní dietě.

Pondělí

Snídaně: slanina, vajíčka, rajčata

Dopolední svačina: bílý jogurt

Oběd: kuřecí salát s olivovým olejem a sýrem feta

Odpolední svačina: sýrový talíř

Večeře: losos s chřestem připravený na másle

Úterý

Snídaně: omeleta s rajčaty, bazalkou a kozím sýrem

Dopolední svačina: avokádo s citrónovou šťávou a pečenými paprikami v oleji

Oběd: mandlové mléko, arašídové máslo, kakaový prášek a stévie

Odpolední svačina: sýrový talíř

Večeře: masové kuličky, čedar a zelenina


Středa

Snídaně: keto mléčný koktejl

Dopolední svačina: zeleninový talíř

Oběd: krevetový salát s olivovým olejem a avokádem

Odpolední svačina: vařené vejce s majonézou a bylinkami

Večeře: vepřové kotlety s parmazánem, brokolicí a salátem

Čtvrtek

Snídaně: omeleta s avokádem, salsa, papriky a cibule

Dopolední svačina: hrst ořechů

Oběd: hrst ořechů, celerové hranolky, guacamole a salsa

Odpolední svačina: celer se salsou a guacamole

Večeře: kuře plněné pestem a krémovým sýrem, zelenina


Pátek

Snídaně: jogurt bez cukru s arašídovým máslem, kakaový prášek, stévie

Dopolední svačina: 2 vejce na tvrdo

Oběd: hovězí připravené v kokosovém oleji se zeleninou

Odpolední svačina: zeleninový talíř

Večeře: burger (bez pečiva) se slaninou, vejcem a sýrem


Sobota

Snídaně: omeleta se sýrem, šunkou a zeleninou

Dopolední svačina: bílý jogurt

Oběd: šunka a plátky sýra s ořechy

Odpolední svačina: mléčná koktejl s mandlovým mlékem, kakaovým práškem a ořechovým máslem

Večeře: ryba, vejce a špenát připravené na kokosovém oleji


Neděle

Snídaně: omeleta se slaninou a žampiony

Dopolední svačina: hrst ořechů nebo semínek

Oběd: burger se salsou, sýrem a guacamole

Odpolední svačina: zeleninový talíř

Večeře: steak s vejci a salátem


Ketofit

Pokud se rozhodnete pro dodržování ketodiety, není nic jednoduššího než se obrátit na společnost Ketofit, která vám s ketonovou dietou velmi pomůže. Odborníci na výživu vám sestaví jídelníček přímo na míru a dokonce vám ho přivezou až domů.

Tím vám odpadnou starosti s nakupováním podle určeného jídelníčku a sledováním obsahu tuků a cukrů v potravinách. Stačí napsat nebo zavolat a potom už jen pravidelně jíst a efektivně hubnout.

Kromě toho můžete na KetoFitu nakupovat prostřednictvím cashbackového portálu Tipli.cz, který poskytuje velké výhody. Stačí pouze nakoupit přes portál Tipli a část peněz z nákupu se vám vrátí zpět. Výhodnější a pohodlnější keto dietu nikde nenajdete.

Věříme, že vám tyto informace a rady ohledně keto diety pomohly. Jedná se o dietu, jejíž podstatou je přirozený metabolický proces ketóza. Její průběh tvoří tři fáze, které zaručí rychlý úbytek hmotnosti a minimalizují riziko jojo efektu. Důležité ovšem je nepouštět se do přísné diety, pokud by mohla být v rozporu s vaším zdravím.

Většina lidí je ale nadmíru spokojená s dosaženými výsledky, a proto věříme, že mezi ně budete patřit také vy. Pokud se pro tuto dietu rozhodnete, skvělým pomocníkem vám může být internetová stránka Ketofit, se kterou bude hubnutí maximálně pohodlné.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

3 196 731 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?