Afrodiziaka v potravinách: Na hubnutí i potenci se hodí chilli nebo vanilka

Když se nad tím zamyslíte, je to více než logické. Mezi afrodiziaka patří potraviny, které mají povzbuzující vliv na sexuální vzrušení, libido, erekci. V zásadě tedy stimulují organismus, tím pádem stimulují nejenom potěšení ze sexuálních hrátek, ale i procesy látkové výměny, hormony, krevní tlak, trávení.

Zkrátka povzbuzující účinky některých potravin bývají hodně všestranné. Tím pádem se dají uplatnit i při hubnutí. Užijete si mnohem více v sexu a zároveň účinně hubnete, no, není to ideální? Takříkajíc spláchnete dvě mouchy jednou ranou.

Afrodiziaka dostala své jméno podle antické bohyně lásky Afrodity. Používala se už ve starověku. Mnohá byla docela svérázná a jejich účinky více než sporné – třeba staří Egypťané považovali za účinnou látku k podpoře erekce ostny mořských ježků nebo sušený penis krokodýla. Ovšem později vznikla řada receptů, u nichž i moderní věda může na základě zkoumání a analýz potvrdit, že se nejedná o žádné šarlatánství, ale seriózně potvrzené povzbuzující účinky.

Která afrodiziaka můžete vyzkoušet?

Mezi afrodisiaka se počítá řada druhů koření. Je jasné, že samy o sobě kořenící směsi ke shazování kilogramů nevedou. Ale když je přidáte do pokrmů, dokážou velmi účinně nastartovat metabolismus k režimu lepšího spalování tuků a tím pádem i k vytouženému hubnutí. Proto byste rozhodně měli koření v přiměřeném množství do jídla přidávat. Pomáhá při tvorbě žaludečních šťáv a tedy lepšímu zpracování potravy.

Ostré červené papričky na bolest

Prvním kořením, které stojí za to vyzkoušet, jsou chilli papričky. Jsou typické pro mexickou i orientální kuchyni. Setkáte se s nimi třeba v thajské nebo indické kuchyni. Obsahují látku zvanou kapsaicin, která způsobuje pálivost. Kapsaicin je protizánětlivý a využívá se i jako desinfekce. Určitě už jste někdy viděli kapsaicinové náplasti na bolestivá místa. Hojně se využívají na bolesti zad, kde dokážou postižené místo prohřát a ulevit mu. Vyplývá z toho, že kapsaicin je termogenní, uvolňuje teplo, což se děje nejenom z náplasti, ale při konzumaci jídla s kapsaicinem i v žaludku a střevech.

Termogenní procesy, které papričky umí odstartovat, pomáhají spalovat tuky, a to hlavně na břiše. Kromě toho samozřejmě prokrvují celé tělo, mužské i ženské pohlavní orgány nevyjímaje. Tím pádem stoupá i citlivost. Pokud si tedy chcete užít, můžete zkusit nějaký recept na lehčí jídlo s trochou chilli. Například čínský zelný salát se dá připravit i s nadrobno nasekanými chilli papričkami a získá švih a chuť.

Skořicový čaj ve dvou

Příjemnou vůni skořici má spousta z nás spojenu s vánočním časem. Zároveň je její vůně i stimulující a navozující příjemnou atmosféru. Proto není nutné skořici užívat jenom v zimě a o Vánocích. Můžete si ji dopřát i kdykoli jindy během roku. Udělejte si před milostnými chvilkami kvalitní čaj se skořicí, připravte si ho společně a vychutnejte si vaření i popíjení jako malý rituál.

Podle odborníků má skořice schopnost pozitivně ovlivňovat hladinu cukru v krvi. Vědecké studie dokonce prokázaly, že u diabetiků druhého typu dokáže skořice snížit hladinu krevního cukru a to dokonce o 29 %. Navíc snižuje i hladinu cholesterolu o 26 %. Zlepšuje koncentraci, mírní nervozitu, proto je ideální pro romantický večer ve dvou. Můžete si dopřát třeba i mléko se skořicí, nebo orientální pokrmy na sladko.

Vanilka pomáhá k uvolnění

K povzbuzení činnosti srdce slouží vanilka. Uklidňuje nervy, tlumí únavu. Její vůně obsahuje asi 250 složek. Umělý vanilin zdaleka nedokáže vyjádřit komplexnost vůně vanilky. Ve vanilce najdete i složku připomínající lidské feromony. Právě proto je žádaným afrodiziakem. V dietním režimu pomáhá nabudit uvolnění a pohodu, podpora srdce zajišťuje samozřejmě i účinné prokrvení dalších orgánů včetně těch pohlavních.

Většina lidí má vanilku spojenu hlavně se sladkými jídly, ovšem s cukrem byste to před milostnými hrátkami neměli přehánět. Jinak se přejíte a dojde ke zvýšení glykémie a jejímu následnému poklesu. To může způsobit únavu a pak už se vám nebude chtít do ničeho. Proto zkuste spíše lehčí moučník, třeba s odtučněného tvarohu s vanilkou, kdy přidáváte jenom trošku cukru. Také si můžete vanilku přidat do kávy.

V asijské kuchyni se navíc vanilka přidává i do jídel, která nejsou svým charakterem sladká, a dodává jim pozoruhodnou chuť. Můžete ji zkusit v marinádě na maso, jako součást salátů nebo se hodí i do dresinků. Skvělé je třeba kokosové kuře s vanilkou, pochutnáte si na dýňové polévce s vanilkou.

Anýz uvolňuje

Pronikavá vůně anýzu dokáže pořádně nabudit nervy a podporuje vylučování hormonů. Také působí dezinfekčně, je prevencí proti křečím, nadýmání, upravuje trávení. Výhodné je, že podporuje euforické pocity, uvolňuje psychiku a dokáže zaktivovat i nervový systém, který nepodléhá naší vůli. Právě proto se hodí pro milostné chvilky. Dokáže nastolit pohodu, uvolnit nervozitu a křeč. Staré herbáře dokonce tvrdí, že semeno anýzu přímo pomáhá mužské plodnosti, ale žádné moderní výzkumy nic podobného nepotvrdily.

Můžete si upéct třeba anýzové sušenky a smlsnout si k čaji před postelovými hrátkami. Ale pozor, připravte sušenky s minimem cukru, nebo cukr úplně nahraďte jiným sladidlem. Bílou mouku vyměňte za celozrnnou a tuky využijte rostlinné (olej). Potom můžete mít radost, že jste si upekli opravdu zdravé mlsání a nemusíte trpět výčitkami, že přiberete – právě naopak. Anýz je výborným stimulantem vaší trávicí soustavy, který napomáhá účinnému spalování.

Jako koření se hodí třeba i do zeleninových jídel nebo jídel z hub – rychlý předkrm před společnými chvilkami je také tou správnou volbou. Třeba toast z tmavého chleba s paštikou z hub. Některé druhy žampionů voní právě lehce po anýzu, proto se toto koření s houbami výborně snoubí.

Zázvor prokrvuje

Zázvor je dnes velmi oblíbený. Koupíte ho i v supermarketech čerstvý i sušený. Dokáže prohřát a prokrvit organismus, čímž velmi rychle aktivuje srdeční a cévní systém. Pomáhá odbourávat tuk, tlumí nevolnosti, reguluje hladinu cholesterolu v krvi. Obecně se považuje za všelék využívaný při různých nemocech, mimo jiné je také jedinečnou prevencí kašle, rýmy, nachlazení.

Zázvorový čaj vám pomůže překonat chřipkové období, ale také navnadí před sexem. Zázvorové sušenky a pečivo se zázvorem jsou známou pochoutkou, ale měli byste vyzkoušet zázvor i v jiných podobách. Čínské pokrmy využívají zázvor i do masových pokrmů, které ozvláštní jeho ostrá chuť. Zajímavě dochutí třeba i saláty.

Pestrá škála potravin

Přírodních afrodiziak je spousta. Ženy mají rády rajská jablka s nasekanou bazalkou. Pokud chcete zkusit něco exotického a poněkud nákladného, dopřejte si lanýže s pepřem. Rýže vařená v mandlovém mléce, utlučený hřebíček v mléce, čaj s kvalitním medem, datle, česnek. Z koření muškátový oříšek, máta, rozmarýn, saturejka. I samotný pepř povzbuzuje. A co je na tom to nejlepší, všechny uvedené látky nejsou proti zdravé výživě a jsou sladěny i s Výzvou 2017, která vás nabádá ke shazování kilogramů.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.