Raw jídelníček

Jednou z cest ke zdraví a vitalitě je raw strava. Jde o konzumaci potravin v jejich nejpřirozenější podobě, takové, jaké je stvořila příroda.  

Příznivci raw stravy jsou vitariáni, kteří konzumují pouze tepelně neupravenou, neboli živou stravu, jako je syrová zelenina a ovoce, syrové naklíčené obilí, nepražená semínka a ořechy.

Co je to raw

Raw potraviny se jí pouze syrové, anebo ohřáté či usušené, naklíčené, čerstvě pomleté, rozmixované, odšťavněné, nastrouhané nebo nakrájené. Když chcete potraviny uchovávat delší dobu, zamrazíte je nebo usušíte. Jídlo nesoucí označení raw food by nemělo projít teplotou nad zhruba 42 až 45 °C.

Co je raw strava? Poznáte ji podle toho, že jídlo není vařené, pečené, smažené, grilované či fritované. Raw food potravinami nezatěžujete své tělo chemickými přídavnými látkami, „éčky“, barvivy, konzervanty, umělými sladidly, rafinovaným bílým cukrem a tak dále.

Raw jídelníček a jeho složení

Raw jídelníček obsahuje všechno potřebné pro život, je bohatý na vitamíny a stopové prvky ve své přirozené podobě. Vitariáni věří, že uzdravovací schopnost živé potravy je daná také obsahem světla a sluneční energie.

Příklad vitariánského jídelníčku na jeden den:

  • Snídaně: pohanková / jáhlová / ovesná kaše s ovocem;

  • Svačina: ovocný salát;

  • Oběd: zeleninové kari s batátovými hranolky;

  • Svačina: šťáva ze zeleniny;

  • Večeře: avokádo plněné zeleninou a lněné krekry

Historie raw stravy

Možná si myslíte, že raw je výstřelkem poslední doby, kdy už lidé nevědí, co si vymyslet. Prvním propagátorem raw food byl ale už na konci 19. století švýcarský lékař Maximilian Bircher-Benner, vynálezce müsli. V 80. letech minulého století živou stravu zpopularizovala autorka knih o zdravé výživě Leslie Kenton, která prosazovala 75% podíl syrových potravin v jídelníčku.

Výhody raw stravování

Takový způsob stravování má na svědomí zlepšení stavu pleti a vlasů, zlepšení trávení, zvýšení obranyschopnosti organismu a celkové vitality i prevenci vzniku některých chorob. Podle vědeckých studií ženy konzumující výrazný podíl syrové stravy trpí nižším rizikem vzniku rakoviny prsu než ostatní. Raw potraviny zvyšují odolnost organismu vůči infekčním chorobám lépe než očkování.

Co je potřeba k přípravě raw stravy

Při přípravě raw receptů budete potřebovat především nástroje k mechanickému zpracování. Určitě se vám bude hodit stolní a tyčový mixér, sušička na ovoce nastavitelná na nízké teploty (40 až 45 stupňů), odšťavňovač, mlýnek na mák nebo na ořechy. Ke klíčení budete potřebovat nakličovadlo a pro začátek také kuchyňský teploměr, který pohlídá teplotu ohřívání do 42 °C.

Dá se s raw stravou zhubnout?

Raw strava a hubnutí se vzájemně doplňují. Zhubnete opravdu snadno, protože nepřijímáte žádné látky, které by měly na vaši postavu negativní vliv. Přijímáte jen minimální množství zpracovaných sacharidů a tuků, které způsobují přibývání na váze. Jíte je jen v přírodní podobě, kdy si s nimi vaše tělo poradí mnohem snáze než například s rafinovaným cukrem nebo tepelně zpracovanými tuky.

Zdravý kompromis

Když se řekne syrová strava, mnoho lidí odradí představa studeného. Jíst jen neupravenou syrovou zeleninu není moc lákavé. Raw jídelníček je ale velmi pestrý a bohatý a existují raw recepty na celou škálu lákavých jídel a alternativ toho klasického, na které jste zvyklí.

Změňte poměr tepelně upravených a syrových jídel. Postupně přidávejte raw food stravu podle toho, kolik vám jí bude dělat dobře. Sledujte etikety potravin, které kupujete sobě a své rodině. Snižte konzumaci lepku nebo bílého cukru a uvidíte, co to udělá s vaší linií a s vaším zdravím.

03.12.2015 - autor: Tomáš Podvín

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Fitness jídelníček: Jak jíst při aktivním sportování?

21.08.2018

Sportujete pravidelně? Naprostá většina aktivnějších sportovců začne dříve či později řešit i svůj jídelníček. Chce si totiž udržet dobře vypracovanou postavu a zdravý životní styl po celý život. A je dobře známo, že Fitness jídelníček pomáhá při pravidelném pohybu lépe udržet tělesnou i duševní kondici v optimálním stavu. Pokračovat ve čtení

Paleo jídelníček

08.08.2018

Co je paleo strava? Návrat člověka zpátky do doby kamenné. Základem paleo jídelníčku je stejná strava, jakou lidé jedli v pravěku, tedy tepelně upravené maso a různé plody. Pokračovat ve čtení

Jídelníček pro znovuzískání energie: Dopřejte si kopřivové smoothie

21.03.2017

Cítíte se nyní na počátku jara unavení, chybí vám energie? Není divu. Tělo je po dlouhé zimě vyčerpané, doslova mele z posledního. Nedostatek sluneční energie, menší množství vitamínů a minerálů, to vše se podepíše na vašem zdraví. Nastává proto čas doplnit chybějící rezervy. Pokračovat ve čtení

Dieta podle zaměstnání: Jak se neproměnit v tučnou kouli u počítače

28.10.2016

Pokud se věnujete zdravému životnímu stylu nebo chcete hubnout, pak jistě víte, že ani v práci byste neměli zapomínat na vyvážený a pravidelný jídelníček. Skladba stravy by se pak měla řídit nejen vašimi tělesnými údaji nebo pohybovou aktivitou ve volném čase, ale i náročností zaměstnání. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 201 338 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?