Cizrnová pomazánka recept

Ingredience na 1 porci

Cizrna ve slaném nálevu400 g
Česnek2 stroužky
Citrónová šťáva čerstvá5 g
Olej olivový20 ml
Bílý jogurt 1,5% tuku100 g

Postu pomazánka

1

Cizrnu nechejte okapat, rozmixujte ji společně s citronovou šťávou, jogurtem, česnekem a olivovým olejem.

2

Vznikne vám hladká kaše, kterou podle potřeby dochuťte solí a pepřem.

Cizrnová pomazánka je recept na chutnou večeři nebo odpolední svačinu. Jako hlavní ingredience je zvolen zástupce z řad luštěnin, tedy cizrna. Pomazánka z cizrny navíc poměrně rychle zasytí, jelikož cizrna napomáhá zvýšit pocit plného žaludku. Cizrnovou pomazánku podávejte s opečenou bagetou nebo křupavým chlebem, nejlépe celozrnnou verzí.

Cizrnová pomazánka a jiné recepty z cizrny

Stejně jako ostatní luštěniny, i cizrna patří mezi velmi důležité suroviny, které by v našem jídelníčku měly mít své čestné místo. Mezi oblíbené recepty z cizrny patří například krémová polévka z cizrny, falafel nebo hummus. Originálním zástupcem jsou cizrnové chipsy místo těch klasických z brambor. Recepty z cizrny však nemusejí být nutně slané, připravit se dají i sladké pokrmy. Zástupcem sladkých jídel jsou pusinky z cizrnové vody.

Cizrna pomazánka vs. čočková pomazánka

Kromě cizrny je bez pochyb oblíbenou luštěninou čočka. Vyzkoušejte proto recept na čočkovou pomazánku. Pro zvýraznění chuti se používá česnek. Dále v receptu naleznete cibuli či citronovou šťávu, ta se používá i v tomto receptu na cizrnovou pomazánku. Čočkou se dá velmi efektivně nahradit maso, což ocení nejenom vegetariáni. Pokud si k čočkové pomazánce upečete ještě navíc vlastní chléb, vykouzlíte zcela chutnou večeři. Co jste možná nevěděli, existuje několik druhů čočky, pro tento recept se však nejvíce hodí klasická zelená čočka.

 

Nutriční hodnoty

Celková energetická hodnota 72.753 Kj

Bílkoviny0.42 g
Sacharidy1.46 g
Sacharidy z cukrů0.01 g
Tuky1.04 g
Nasycené mastné kyseliny (z tuků)0.9 g
Trans mastné kyseliny (z tuků)0.11 g
Vláknina0.06 g
Vápník0.01 g

Alergeny

  • Sójové boby (sója) a výrobky z nich
  • Mléko a výrobky z něj

Graf nutričních hodnot

© COPYRIGHT 2022 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.