Holky ve formě: Rozhovor s Barborou Langer

Jmenuji se Bára, pocházím z Prahy a od malička jsem byla vedená ke sportu a to mi zůstalo dodnes. Dříve jsem hrála závodně tenis, poté jsem propadla fitness, studiovým hodinám ve fitku všeho druhu. Před necelými 5 lety jsem začala více běhat a stala se z toho vášeň, která se dostala před 2 lety do útlumu díky CrossFitu. Již od puberty jsem se zajímala o stravování, jaký dopad má strava na naše tělo a na náš výkon. V rámci stravování jsem vyzkoušela všechno možné a ráda prohlubuji své znalosti čtením knih, studiem a sledováním aktuálním trendů.

Společně s Lenkou vedete úspěšný blog Holky ve formě. Jaký je za blogem příběh? Jak jste se vy dvě vůbec poznaly a čí nápad založit blog to byl?

S Lenkou jsme se poznali jako běžecké trenérky, tuším před 8 lety, obě jako studentky FTVS. Bavilo nás běhat a holky co chodili na tréninky se ptali na spoustu věcí, a říkaly nám, že by bylo fajn kdybychom jim to mohly poslat sepsané. V té době blogy vznikaly a byla to celkem novinka, tak jsme si řekly, proč to taky nezkusíme?

Baví nás sportovat, zdravě jíst, ale pořád zůstávat holkama, což znamená dobře vypadat i u sportu a zajímat se o modu a kosmetiku. Inspirujeme holky kolem nás k tomu, aby si ze sportu udělali radost a relax a nebáli se vyzkoušet i něco nového. Každá holka je holka ve formě.

Stravuješ se dle zásad peganství. Mnoho lidem tento název moc neřekne. Můžeš prozradit, oč jde a jaká byla vůbec tvá cesta k peganství?

O Peganství se toho v Čechách zatím moc neví, ale ve světě je to oblíbený typ stravování. Dokonce je to nazýváno výživovým směrem roku 2019, tak uvidíme!

Zakladatel Peganství Mark Hyman spojil název dvou výživových směrů veganství a paleo do jednoho slova: Pegan. Pozor, nejedná se ale o 100% spojení těchto dvou směrů dohromady, nýbrž o kombinaci vybraných potravin z obou směrů a vytvoření tak zcela nového výživového směru.

Má cesta byla zajímavá v tom, že jsem vlastně dle zásad peganství jedla delší dobu, ale nedokázala jsem to pojmenovat a dát svému jídelníčku jasný řad. Na peganství jsem narazila asi před 3 měsíci na internetu při četbě článku na internetu. Začala jsem hledat další a další informace, až jsem četla 3 hodiny v kuse a vše mi začalo do sebe zapadat. Zjistila jsem, že jím jako Pegan a chci, aby se o peganství dozvědělo co nejvíce lidí.

Proto jsem také založila svůj osobní blog: https://pegan.webnode.cz/

V čem tkví ten hlavní rozdíl oproti veganství nebo paleo stravě?

Povolené potraviny pro Peganství je kombinace potravin z povolených potravin jak veganství tak paleo. Spojuje je konzumace zeleniny, ovoce, vyřazení mléčných výrobků. Z palea pak zařazujeme vejce, ryby a příležitostně maso, z veganství pak vybrané obiloviny a luštěniny. Strava je založená na nízkém přijmu sacharidů a dostatečnému přijmu zeleniny. Nejde tedy o dodržování 100% obou směrů, ale vybráním toho nejlepšího a vytvořením tak ideální skladby potravin pro naše tělo.

Jak vypadá tvůj ideální jídelníček jakožto pegan? Čemu se naopak vyhýbáš? Rovnou nás prosím inspiruj a prozraď nám tvůj nejoblíbenější recept i s postupem přípravy.

Ideální jídelníček neexistuje! Snažím se jíst tak, aby to korespondovalo s mým denním programem a možností stravování. Jídlo si neplánuji dopředu, vše co mám doma k dispozici je v souladu s peganskými potravinami, takže vždy dle aktuální nálady a chutí nakombinuji co dům dal.

Vyhýbám se mléčným výrobkům, lepku, cukru a moc nejím maso. Přijde Vám, že tedy nejím nic jiného než zeleninu J? Zdání klame! Je tolik výborných jídelních kombinací, na kterých si pochutná i masožravec a milovník sladkého.

Ráno snídám většinou na slano-vejce, zelenina, ořechy a nebo když je chuť na sladké tak si dám ovoce, vejce/bílky, skořice, ořechy.

Oběd si nosím krabičku a je to vždy směs zeleniny, bílkovina (vejce/tuňák/kuře) a tuky (avokádo/ořechy/olej) a někdy obohatím povolenou obilovinou například quinoou.

Večeře probíhá v obdobném modu jako oběd, záleží co jsem měla obědu, podle toho volím kombinaci na večeři. Když je čas tak upeču rybu/maso, zeleninu, batáty, někdy dělám i polévku, pyré, květákovou rýži. Možností je opravdu spousta.

Přes den piju vodu, čaj, a neodpoustím si kávu. Mám ráda dobrou černou a když není záruka dobré černé kávy, tak si do ní přidávám rostlinné mléko.

A můj oblíbený recept? Oblíbila jsem si Homemade Pegan bowl, ráda jím očima a u tohoto receptu to platí dvojnásobně. Nejraději kombinuji několik druhů zeleniny, tuňáka, olivy, quinoa, avokádo, posypáno černým sezamem, dochuceno olivovým olejem

S někým si povídáš a zmíníš se o peganství. Jaké jsou jejich první reakce a co je nejčastěji zajímá?

Upřímně je to někdy docela náročné, obzvlášť když je dotyčný vegan. Musím si dávat pozor na každé slovo, jelikož  je pro ně kombinace těchto dvou slov nepochopitelná. Snažím se jim vysvětlit, že inspirace z veganství je pouze v rámci vybraných potravin, nejedná se o etickou stránku, či celkové myšlenkové nastavení veganství. Lidé se ptají co to je zase za trendy dietu a kdo tu blbost vymyslel. Snažím se jim vysvětlit, že mým cílem není nikoho přesvědčovat ať je Pegan, ale inspirovat lidi, kteří se svými chutěmi a jídelníčkem bojují.

Slovo Peganství používám až ve chvíli když chci list vybraných potravin pojmenovat a více se rozpovídat, ale začínat tím konverzaci není dobrý nápad, to už jsem se poučila! Řídím se heslem: Jít příkladem a proto sdílím svůj příběh a jak mě skladba stravy pomohla k lepšímu já a to, že se má strava nazývá Peganství, je až druhotné.

Vyzkoušela sis rovněž program Whole30, díky kterému ses mimo jiné naučila důkladně číst etikety potravin. Zjištění bylo, že ne všechny potraviny jsou tak zdravé, jak vypadají. Můžeš nám sdělit, které potraviny takto klamou? V čem dalším tě ještě Whole30 obohatil?

Whole30 doporučuji vyzkoušet všem, bylo to velmi poučných 30 dní. Zjistíte spoustu věcí, naučíte se rozlišovat, co je chuť a co je hlad a zjistíte, že cukr má tisíce podob a je ukrytý skoro všude.

Mě osobně nejvíc zklamalo maso a balené šunky, prosciutta. Musela jsem zkoumat v chladicím masovém boxu obaly čerstvého masa a zjišťovat, kde je cukr a kde ne. Nakonec jsem si pak sepsala maso, značku, ve kterém supermarketu se prodávají a příště šla na jisto. To stejné bylo se šunkami a prosciuttem, opět jsem musela číst a pátrat, než jsem našla něco bez dextrozi, čili bez přídavku cukru.

První nákupy byly zdlouhavé, kvůli čtení etiket, ale pak to vzalo rychlý spád. Nákup zabral max 10 minut-zelenina, trochu ovoce, ryba/maso, vejce, ořechy a hotovo.

Naučila jsem se rozlišovat, kdy mě jen honí mlsná a kdy mám hlad a potvrdilo se mi, že když člověk jí opravdové jídlo, stačí mu jíst 2-3x denně. Rozhodně není potřeba mát každé 2 hodiny svačinu a jíst 6x za den.

Strava není vše, důležitý je samozřejmě i pohyb. Velice aktivně se věnuješ CrossFitu. Proč zrovna CrossFit? Co bys poradila ženám, které s tímto funkčním tréninkem chtějí začít?

CrossFit mě lákal už delší dobu, ale úplně jsem mu propadla před 2 lety. Baví mě jeho komplexnost, mohu využít všechny své pohybové dovednosti získaní z tenisu, běhání, FTVS. CrossFit není sport pro muže a pokročilé, je pro všechny! V dnešní době každý CF box nabízí kurzy pro začátečníky, kdy vám vysvětlí základní techniky a provedou vás všemi základními pohyby.

Každý trénink je jiný, nikdy se neopakuje a pokaždé narazíte na něco, v čem nejste dobří a potřebujete na tom zapracovat. To mě motivuje a posouvá dále se neustále zlepšovat a pracovat na svých slabinách.

Jaké jsou tvé nejoblíbenější cviky? Můžeš nám je prosím detailně rozvést i s tím, co tvému tělu přináší?

Já mám osobně ráda cviky s vlastní vahou. Baví mě chůze po rukách, cviky na hrazdě, na kruzích. Můj oblíbený je i kettlebel a cvičení s ním společně s nějakým cardiem-běh nebo veslování.

Na gymnastice mě baví, že musíte správně zapojit všechny svaly, aby vše fungovalo tak jak má. Posilujete celé tělo, zpevňujete a zlepšujete stabilitu a posturu těla.

Můžeš nám prosím prozradit 3 lidi, kteří tě nejvíce naučili nebo tě nejvíce inspirují? Proč zrovna tito 3 lidi?

Možná to bude znít jako otřepaná fráze, ale hodně mě naučili rodiče. Táta je profesionální tenisový trenér, a bez jeho nadšení pro sport, pohyb bych nikdy nebyla tam kde jsem dnes. Vždycky mé sportovní nadšení podporoval a byl mi oporou. Máma mě zase naučila, že nic není zadarmo a když chci být v něčem dobrá, musím makat ne na 100 % ale na 150%. A to mě provází celý život a to nejen ve sportu, ale i v pracovním a osobním životě.

A do třetice zmíním Serenu William, jako můj sportovní idol. Baví mě její unikátnost a to, že z toho udělala benefit. Je svá, jiná, sebevědomá, extravagantní, ale nic z toho neovlivňuje její sportovní výkon. Mám to podobně, potřebuji mít upravené nehty, náušnice, být upravená ať už jdu běhat, cvičit, nebo hrát tenis. Dobře vypadat a cítit se u sportu příjemně je k nezaplacení!

Otázka na závěr – co v životě ti dělá největší radost?

Dělá mi radost každý den. Mám se skvěle a i když jsou dny, kdy si to nemyslím, tak vím, že zítra bude zase lépe. Baví mě moje práce, která mi umožnuje cestovat, poznávat nové lidi, země, sportovat můžu každý den, s manželem sdílíme nadšení do sportu, takže volný čas spolu trávíme aktivně sportem. Mám skvělou rodinu, která mě celý život podporuje a fandí mi. Žijeme v době, kdy můžeme v podstatě všechno, ale nevyužíváme toho a často lelkujeme a život nám utíká mezi prsty. Mamka mi vždycky říkala, že sezení zadkem na 10 židlích mám po ní a že to nemám brát jako handicap, ba naopak jako přednost. Tak se o to snažím. Když nejsem v práci, v CrossFit boxu, neběhám, tak se snažím vzdělávat, psát články na blog, číst si, vídat se s přáteli. Mým cílem je každý den usínat s pocitem, že jsem ten den využila na 100%. Takové dny mi dělají radost.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.