Jak nám může řepa pomoci s hubnutím?

Proto i když chováte vůči řepě nedůvěru, zkuste ji překonat. Možná zjistíte, o co jste kvůli předsudkům celou tu dobu přicházeli. 

ˇ

Vsaďte na jarní detox

Mnoho lidí si láme hlavu nad tím, jak zhubnout. Přitom hubnutí nemusí být zase taková věda. Můžete mu pomoci důkladnou očistou organismu a v tomto směru je červená řepa opravdu neocenitelným pomocníkem.

Většinou trpíme překyselením organismu kvůli špatnému stravování obsahujícímu hodně tuku, soli, přemíry sacharidů. Červená řepa je vysoce zásaditá, a proto pomáhá vyrovnávat acidobazickou rovnováhu v organismu. Jde o velmi silný antioxidant, který dokáže vázat volné radikály v těle. Proto je účinným prostředkem detoxikace organismu. Blíží se jaro, a pokud jste se rozhodli řepu vyzkoušet a dát ji šanci, nastává ten správný čas pro jarní úklid organismu. Využijte při něm řepu.

Syrová šťáva má spoustu živin

Základem je připravit si pestrý jídelníček s pokrmy, na kterých si pochutnáte. Nejlepší je konzumovat červenou řepu v syrovém stavu, kdy obsahuje nejvíce vitamínů a minerálů.

Jaké látky v řepě najdeme?

 • Vitamíny B, C, E

 • Minerály sodík, draslík, vápník, železo, hořčík, křemík, měď, selen, mangan, jód, lithium

 • Antokyany

 • Betakarotén

 • Betain

Vynikajícím detoxikačním prostředkem je šťáva z červené řepy. Některým lidem ale nevyhovuje její silná chuť. I s tím se dá snadno bojovat. Nejjednodušší způsob je šťávu rozředit na koncentraci, kterou zvládnete vypít.

Je ale možné ji také míchat. Poměrně často se kombinuje se šťávou z mrkve, která je jemnější a sladší. V tomto případě už se vaše chuťové buňky pravděpodobně nebudou tak bouřit. Jestliže chystáte jarní detox, doplňte ho o sklenku téhle šťávy denně. Pomůže vám nastartovat činnost jater, ledvin a žlučníku.

Zlepšete si imunitu

Kromě toho červená řepa dokáže bojovat proti virům a zlepšuje imunitu. Proto se hodí ji konzumovat hlavně během chřipkového období. Stává se účinnou prevencí nemoci, ale stejně tak pomáhá díky své vysoké výživové hodnotě při rekonvalescenci. Zmiňovali jsme se už, že je výborným doplňkem stravy při hubnutí. Má velmi nízkou kalorickou hodnotu a navíc podporuje očistu organismu, která je základem pro účinné shazování kilogramů.

Připravte si salát nebo pomazánku

Přesvědčíme vás, že červená řepa může být chutná, jde jenom o to ji vhodně připravit. Naštěstí existují různé recepty. Připravte si salát z červené řepy. Jestliže bojujete s výraznou chutí bulvy, smíchejte nastrouhané proužky řepy například s nastrouhanou kedlubnou nebo klasickým bílým zelím či čínským zelím. Chuť se hodně zjemní. Ovšem nebojte se ani neobvyklých kombinací. Zajímavě se třeba doplňuje chuť řepy s chutí červených rajčátek. Podobně může být velice chutná i pomazánka z červené řepy.

Správně okořeněná polévka vám zachutná

Nechcete-li jíst řepu syrovou, je možné ji také vařit. Jak postupovat? Omyjte řepné bulvy a neloupané je vložte do osolené vroucí vody. Můžete vodu okořenit například kmínem nebo fenyklem. Teplotu stáhněte a vařte 1-1,5 hodiny (řiďte se velikostí bulvy) na mírném ohni. Otestuje pomocí vpichu, zda jsou bulvy dobře uvařené, pokud ano, vyjměte je. Nechte je vychladnout a poté oloupejte. Pokrájejte na kostky, nastrouhejte na proužky. Jestliže bulvu nakrájíte na tenounké plátky, můžete si připravit carpaccio jako předkrm.

Jednoduchým a zdravým receptem je také polévka z červené řepy. Oloupejte a nasekejte cibuli a česnek nadrobno. Orestujte na olivovém oleji. Přidejte oloupanou a na kostky pokrájenou červenou řepu. Znovu orestujte a zalijte vývarem. Nechte vychladnout a přelijte do mixéru. Rozmixujte. Podle chuti osolte, opepřete, případně trochu zřeďte, je-li polévka příliš hustá. Můžete do polévky přidat jogurt a připravit tak mléčnou verzi. Chuť ozvláštníte také když opražíte koriandr a kmín, rozdrtíte na prášek a touto směsí dochutíte polévku.

Řepu ovšem můžete i nakládat, zapékat s ostatní zeleninou nebo z ní připravovat dnes velmi oblíbené smoothie.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


  Mohlo by vás zajímat

  © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.