Chcete se vyhnout rakovině? Konzumujte ovoce a zeleninu se slupkou

S chutí se zakousnete do šťavnatého jablíčka. Samozřejmě ho jíte i se slupkou. Právě slupka jablka obsahuje velké množství vlákniny a dalších živin. Kdybyste jablko loupali, ochudíte se například o vitamín C nebo quercetin. Takže jablka jezte jedině se slupkou.

Jablko je cenné i s obalem

Dokonce i vědecké studie už prokázaly, že především obsah vitamínu C je v jablečných a také hruškových slupkách vyšší než v samotné dužině. A nejedná se jenom o vitamíny, ale dokonce i antioxidanty, tedy látky rostlinného původu, které v lidském organismu dokážou velmi úspěšně bojovat proti volným radikálům.

Podle údajů je v jablku, které oloupete přibližně o 40 % méně antioxidantů, než ve stejném jablku se slupkou. Proto jablka, ale také hrušky rozhodně neloupejte. Volné radikály totiž mají nezanedbatelný podíl na vzniku rakoviny i srdečně-cévních chorob. Neloupaná jablka a hrušky jsou tak prevencí proti rakovině. Nejde ale o jediné potraviny, které můžete doslova sníst i s jejich obalem. Kromě ovoce je ale zbytečné loupat či škrábat i některé druhy zeleniny.

Brambory pořádně vydrhněte

Která zelenina patří mezi ty druhy, jež byste loupat a škrábat neměli? Diskuse se vedou kolem brambor. Podle různých výzkumů je v bramborových slupkách méně vitamínu C, než v samotné dužině. Více je zde hlavně minerálních látek, například draslíku. Slupka samozřejmě obsahuje i vlákninu a také vitamín. Proto pokud máte kvalitní nové brambory, kde je možné slupku důkladně vydrhnout a bude čistá, můžete si na nich pochutnat pečených i se slupkou.

Obzvlášť velká škoda je ale svlékat sladké červené brambory. Už jejich červené zbarvení vám možná napoví, že je v nich hodně beta-karotenu, který například pomáhá chránit pokožku před negativními vlivy slunečního záření. Kromě toho je ve slupce i dost vitamínu C a také už zmiňovaného draslíku.

Mrkev neškrabejte, rajčata nespařujte

Další zeleninou, kterou byste neměli zbavovat slupky je mrkev. V její tenké vnější vrstvě, jíž máme ve zvyku oškrabovat, se totiž nachází až 80 % polyfenolů, opět látek z kategorie antioxidantů. Jedná se o další rytíře v boji s rakovinou a jinými civilizačními chorobami. Vhodné je proto mrkev dobře očistit tvrdším kartáčkem pod tekoucí vodou.

Hloupé je spařovat a loupat rajčata. V jednom kile rajčat totiž ve slupce narazíte na 40-50 mg flavonoidů. V dužině jich přitom je jenom 0,1 mg na kilogram. Takže i rajčata, užívaná na vaření, slupky nikdy nezbavujte.

Okurkové slupky proti stárnutí pleti

Co s okurkami? Těsně pod jejich slupkou je nejvíce vitamínů a minerálů. Okurky patří mezi zásobárny draslíku a také vitamínu B. Pomáhají odvodňovat organismus, udržovat hladinu krevního cukru, oxid křemičitý v okurkových slupkách také zvyšuje tvorbu kolagenu a účinkuje tedy proti stárnutí kůže.

Máte-li okurky z vlastní zahrádky, které jste nepostřikovali proti plísni, jezte je i se slupkou. Okurky z obchodu loupejte kvůli postřiku, ale snažte se loupat tence, abyste nepřišli o látky těsně pod slupkou. Loupat byste neměli ani lilek, jeho slupka obsahuje nasunin, antioxidant účinný proti stárnutí buněk. Ujistěte se ale, zda lilek nebyl chemicky ošetřen nějakým postřikem například pesticidy.

Kandovaná slupka z pomeranče je pochoutkou

Platí, že pestrý jídelníček má obsahovat i druhy ovoce a zeleniny se slupkou. Je jasně potvrzeno, že slupky fungují jako čističe střev. Uklidí i jejich nejtajnější zákoutí, pomáhají rozproudit metabolismus. Proto zdravé stravování velí slupky rozhodně jíst. Konzumovat je možné i slupky citrusových plodů jako jsou pomeranče nebo citrony.

Éterické oleje v nich obsažené se hodí jako koření do jídel či přísada do moučníků při pečení. D-limonen ve slupkách chrání před rakovinou kůže, nechybí ani flavonoidy tangeretin a nobiletin. Je ale naprosto nutné být si jistý, že jde o plody bez chemického ošetření. Když si nejste jisti, toto ovoce vždy loupejte a slupku k dalšímu vaření nepoužívejte. V malém množství jsou slupky z pomerančů a citronů i zdraví prospěšné. Jejich kandováním si můžete připravit pěknou lahůdku, kterou můžete mlsat, aniž byste příliš trpěli výčitkami.

Bílou tkáň neloupejte

Co ale nikdy neloupejte, je bílá houbovitá tkáň pod slupkou z pomeranče či citronu. V té totiž najdete hodně flavonoidů, které rovněž patří mezi účinné bojovníky s volnými radikály. Dokážou eliminovat vznik nádorů. Bílou tkáň můžete jíst bez ohledu na to, jestli byl plod chemicky ošetřen nebo nikoli.

Je škoda vyhazovat i banánové slupky, které obsahují vitamíny B6 a B12, draslík, hořčík, tryptofan zvyšující hladinu serotoninu, hormonu dobré nálady. Proto je dobré banánové slupky bez chemického ošetření trochu povařit ve vodě, aby změkly a potom třeba přidat do smoothie na mixování.

Melounová kůra a slupka z kiwi léčí

Rovněž kůru z vodního melounu je dobré sníst za předpokladu, že není ošetřena postřiky. Obsahuje citrulin, který pomáhá cévám a krevnímu oběhu. Chrání před vznikem krevních sraženin.

Výživné jsou i slupky z kiwi, jež poskytují ochranu před virovými a plísňovými onemocněními. Ovšem je lepší tyto slupky přidat k rozmixování do smoothie koktejlů, protože chloupky na vnější straně komplikují konzumaci.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.