K čemu je vhodné kakaové máslo?

Kakaové máslo je rostlinný tuk nažloutlé barvy, který se získává rozdrcením pražených kakaových bobů. Jedná se o všestrannou surovinu, která se využívá jak v kuchyni, tak v kosmetickém průmyslu. Jaké má kakaové máslo složení a jaké jsou konkrétní způsoby jeho využití?

Kakaové máslo složení

Složení kakaového másla by se dalo zjednodušeně shrnout pod označením „čistý tuk“, který se získává z kakaových bobů. Ty se postupně drtí a lisují, dokud se z nich nezíská právě očekávané máslo. Konkrétně se však ve složení kakaového másla můžeme setkat například s kyselinou stearovou nebo kyselinou olejovou.

Kakaové máslo účinky

Účinky kakaového másla jsou lidstvu známé již stovky let. Ceněná je tato surovina především pro značný obsah vitaminu E. Ten slouží jako podpora pro lidský zrak, vzhled pokožky i jako posilovač zdraví mozku. Stejně tak se mezi účinky kakaového másla řadí schopnost přispět k rychlejšímu zahojení ekzémů, pomaže-li se zasažená oblast kakaovým máslem.

Pokud se vydáváte na místa, kde o sluneční paprsky nebude nouze, přibalte si s sebou taktéž přípravek s kakaovým máslem. Dokáže totiž chránit pokožku před poškozením škodlivým UV zářením. Můžete tak vitamin D načerpat o něco bezpečněji. Dalším bonusem, který se k používání kakaového másla váže, je, že snižuje hladinu škodlivého cholesterolu, a naopak navyšuje tu zdravou.

Kakaové máslo recept

Daleko snazší variantu představuje zakoupení kakaového másla, například na e-shopu Grizly, nicméně obdobný produkt lze vytvořit i z pohodlí domova. Stačí si k němu osvojit kakaové máslo recept, který vypadá následovně.

Potřebné ingredience:

 • máslo 250 g
 • moučkový cukr 250 g
 • vanilkový cukr 1 polévková lžíce
 • kakaový prášek 2½ lžíce

Kakaové máslo recept:

Rozpusťte máslo v malém hrnci na středním ohni; dávejte pozor, abyste jej nespálili. Poté pánev stáhněte z plotny a za stálého míchání přidejte ostatní suroviny.

Nalijte směs do mísy a chlaďte 3-4 hodiny, mezitím 3-4krát promíchejte, dokud se máslo neochladí.

Kakaové máslo dejte do dezertních skleniček a chlaďte alespoň jednu noc. Studené kakaové máslo recept podávejte ideálně se sušenkami nebo chlebem jako brunch či odpolední pohoštění.

Kakaové máslo použití

Kromě výše zmíněné konzumace se sušenkami je použití kakaového máslo daleko obsáhlejší. Setkat se s ním totiž můžeme nejen v gastronomii, ale také například v kosmetice.

1

Kakaové máslo cukroví

Skvělou možností, kde se dá uplatnit kakaové máslo, je nepečené cukroví. Zadáte-li si do vyhledávače „kakaové máslo cukroví“, vyjedou vám například nepečené kuličky, na které přinášíme recept i my. Jedná se o velmi jednoduché nepečené cukroví, které zvládne připravit naprosto každý, a to během několika málo minut.

Ingredience:

 • 1 šálek ovesných vloček
 • 1/4 šálku medu
 • 1/4 šálku kakaového másla
 • 2 lžíce kakaového prášku
 • špetka soli

Kakaové máslo cukroví recept:

Ve středně velké míse smíchejte všechny ingredience. Poté si namokřete ruce a pomocí lžíce vydlabejte těsto, to mezi dlaněmi válejte, abyste vytvořili kuličky. Uchovávejte v lednici až 1 týden nebo v mrazáku až 3 měsíce.

2

Kakaové máslo na opalování

Kakaové máslo na opalování se doporučuje nejen proto, že je schopné zamezovat škodlivým účinkům UV záření, ale také proto, že pokožku krásně vyživí. Přípravky na opalování s kakaovým máslem navíc lidskému tělu nabízí potřebné antioxidanty, které zároveň podpoří zdravé opálení. Spíše než spreje však s kakaovým máslem volte krémy, ty jsou účinnější. Zakoupit opalovací přípravky, které obsahují jak antioxidanty, tak kakaové máslo, je možné mimo jiné na e-shopu Pilulka. Stejně tak příhodné je kakaové máslo na opalování v soláriu, nejen na přímém sluníčku.

3

Další použití kakaového másla

Kromě možného využití v kuchyni se kakaového máslo hojně využívá v kosmetice. Zcela běžně se na pultech drogerií setkáte s balzámy na rty, které obsahují právě kakaové máslo, nebo s tělovými krémy. Zároveň se použitím kakaového másla dá vykouzlit senzační domácí maska na vlasy, která je značně vyživí. Vhodné je domácí masku na vlasy s kakaovým máslem doplnit ještě navíc nějakým vlasovým olejem. Jedná se pak o nejlepší přípravky proti vypadávání vlasů i na posílení jednotlivých pramínků. Kromě vlasů kakaové máslo zužitkujte i při výrobě domácího masážního oleje nebo při tvorbě bílé čokolády.

Kde koupit kakaové máslo

Zakoupit je tento druh máslo možné jak ve vybraných supermarketech, tak v prodejnách zdravé výživy. Taktéž je k dostání u vybraných lékáren nebo na různých internetových e-shopech. Kromě čistého kakaového másla se hojně prodávají i kombinovaná másla, jako jsou arašídová nebo oříšková. Pořídíte-li si kombinované máslo, dopřejte si jej jako součást vyvážené snídaně nebo dopolední svačiny.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

  © COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.